Montáž obložkových zárubní svépomocí

Při rekonstrukci či stavbě rodinného domu se dnes výhradně používají obložkové zárubně, též nazývané futra. Oproti ocelovým zárubním vypadají lépe a navíc jejich montáž je velmi snadná, obzvlášť pokud se zárubně montují do sádrokartonové příčky. Jak provést montáž obložkových zárubní?

Pro ty, kteří si chtějí osadit obložkové zárubně svépomocí, máme stručný návod na to, jak takovou montáž zárubní provést bez komplikací.

Co je potřeba pro montáž obložkových zárubní?

Kromě trochy zručnosti a volného času budete potřebovat samotné zárubně, které jsou tvořeny několika následujícím díly.

Obložkové zárubně se skládají z:

– krycí obložky


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

– nosné obložky

– spojovací materiál (4 ks excentrů na spojení pokosů, 4 ks kovových spon na spojení ostění, 2 ks lamel na zpevnění ostění, krytky)

– panty

– dveřní křídlo

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pro montáž zárubní budete potřebovat:

– disperzní lepidlo

– imbus

– kladívko

– šroubovák

– vodováhu

– soupravu pro montáž obložkových zárubní – jedná se především o ocelové podpěry, rozpínací tyče, vzpěry a svěrky

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Příprava montážních prací

Předpokládáme, že je připravený stavební otvor pro montáž obložkové zárubně. Nejprve je třeba rozbalit zárubně a zkontrolovat, zda se jedná o patřičné zárubně, především z hlediska velikosti. Zárubně musí být bez poškození. Vhodné je taktéž zkontrolovat, zda je v balení všechen potřebný materiál pro montáž.

Kompletace obložkových zárubní

Všechen materiál rozložte na rovný podklad. Krycí část obložkové zárubně opatrně vyjměte a prozatím dejte bokem. Na nosnou část zárubní naneste v místě pokosu disperzní lepidlo dle technologického předpisu výrobku a do předpřipravené drážky vložte dřevěnou lamelu a kladívkem ji doklepněte. Lepidlo naneste po celé délce spoje pokosu i na zmíněnou lamelu.

Oba dílce poté k sobě přitlačte a zajistěte excentrem vloženým do kruhových předvrtaných otvorů a plochým šroubovákem spoj utáhněte. Poté pomocí dvou ocelových sponek zajistěte ostění zárubní. Totéž zopakujte i na druhé straně zárubní.

Montáž pantů

Do zkompletovaných zárubní poté nainstalujte panty. Do předvrtaných otvorů osaďte pant tak, aby mezi pantem a zárubní zůstala vůle cca 3 – 4 mm. Vůle dosáhnete podložením pantu například šroubovákem, nebo dřevěnou lamelou. Panty se utáhnou imbus klíčem skrze montážní otvor z boku zárubní. Montážní otvor se po utáhnutí pantů zaslepí krycí čepičkou.

Panty též nainstalujte do dveřního křídla. Zde stačí panty našroubovat otáčením v předpřipraveném pouzdře.

Nyní jsou zárubně připraveny na osazení do montážního otvoru. Pokud panty nebudou „sedět“, dveře se budou samovolně otevírat či zavírat, seřiďte panty dveří (návod na seřízení pantů).

Osazení obložkových zárubní do montážního otvoru

Než na místo postavíte obložkové zárubně, zbavte povrch ostění prachu. Tím se docílí lepší přilnavosti PUR pěny k povrchu materiálu.

Poté je možné do stavebního otvoru umístit slepené zárubně a pomocí sady pro montáž obložkových zárubní či pomocí dřevěných klínků je zafixovat. Pro vyvážení zárubní je nejlepší používat speciálních rozpěr a pomocných úchytů, kterými zárubeň zafixujete ve svislé poloze. Pomocí vodováhy zkontrolujte vodorovnost a svislost zárubní ve všech směrech.

Uchycení zárubní PUR pěnou

Po vyvážení a zafixování zárubní můžete přejít na zapěnění zárubní PUR pěnou.  PUR pěna se nanáší bodově po celém obvodě obložkových zárubní, především pak v rozích a na okrajích zárubně. Pěnu nanášejte po malých vrstvách tak, aby po napěnění nepřesahovala přes okraj zárubně a nemusela se dořezávat.

Po zatuhnutí montážní pěny osaďte na panty dveřní křídlo, dveře seřiďte a zkontrolujte, zda se dveře dovírají.

Bude Vás zajímat: Pokud rekonstruujete byt, nebo dům, ve které jsou použity staré ocelové zárubně, můžete mít nové moderní obložkové zárubně bez bourání.

Osazení krycí obložky

Na závěr slepte krycí obložky disperzním lepidlem a zajistěte excentrem obdobně, jako v případě nosné obložky zárubní. Po slepení vše tří dílů zasuňte zkompletovaný díl krycí obložky do pero-drážky nosné zárubně a zatlačte na doraz tak, aby mezi zdí a zárubní byla minimální vůle. Vzniklou mezeru následně zatmelte k tomu určeným tmelem.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů