Výměna dveří – jde to i bez bourání

Při rekonstrukci domu či bytu narazíme na otázku, jestli se vyplatí výměna dveří. Toto je nutné opravdu zvážit, protože výměna celých dveří včetně zárubní se neobejde bez velkých zásahů. Většinou je nutné zárubně doslova ze zdi vysekat. Moderním a praktickým řešením jsou tzv. obložkové zárubně, kde se původní zárubeň obloží důmyslným systémem. Původní zárubeň se zcela zakryje a stěny zůstanou netknuté.

Rekonstrukce ocelových zárubní

Pokud se rozhodneme pro výměnu interiérových dveří prvním způsobem, je nutno počítat s větší časovou náročností výměny i následného úklidu, protože k vybourání se musí použít kladivo a úhlová bruska, což znamená, že se prachu a hluku zkrátka nevyhneme. Otvor po vysekanýtch zárubních je pak třeba upravit tak, aby bylo možné abložkové zárubně namontovat.

Situace se mírně zjednodušuje, pokud se jedná o výměnu dveří v panelovém bytě, protože je velice pravděpodobné, že zárubně jsou namontovány přímo na panel. Výměna je potom jednodušší, protože u zděných domů bývají zárubně zakotveny jiným způsobem a je proto těžší je dostat pryč.

Obecně se doporučuje přizvat si k výměně dveří odborníka, zvláště pokud se jedná o výměnu vstupních dveří a následnou instalaci dveří bezpečnostních. Pokud totiž výměnu provedeme sami, při případném vykradení objektu pojišťovny nebudou ochotny nám pomoci, neboť instalaci neprovedl odborník.

Výměna zárubní bez bourání – obložky na ocelové zárubně

Zvolíme-li dnes populární způsob výměny dveří, dost si ulehčíme práci. Místo složitého vyřezávání zárubně můžeme zvolit způsob obkladu původní kovové tzv. obložkovou zárubní. Jedná se o přelepení staré zárubně novou, která je předem vyhotovena na míru. Staré dveře se vysadí a uřežou se panty. Poté se může přistoupit k samotné montáži nové obložkové zárubně.

Montáž obložkové zárubně lze provést v několika krocích, které jsou popsány v článku o montáži obložkové zárubně. Na místě se v podstatě složí jednotlivé kusy pomocí lepidla, excentru a kovových spon. Složená nosná část zárubně se PUR pěnou přilepí na tu starou ocelovou zárubeň. Systémy obložkových zárubní jsou vymyšleny tak, že ve výsledku nepoznáte, že se nejedná o zárubeň novou namontovanou na ocelové. Na namontované obložkové zárubně se nakonec nasadí dveře a výsledek je perfektní.

Než ale uskutečníte objednávku nových obložkových zárubní, je vhodné si domů přizvat specialistu, který Vám provede zaměření stávajících ocelových zárubní v několika kontrolních bodech a vyloučí tak riziko, že by při montáží mohlo dojít ke komplikaci způsobené deformací ocelové zárubně.

Může Vás zajímat: 4 tipy, jak se starat o vnitřní dveře

Velikost obložkových zárubní

Obložkové zárubně jsou k dostání v základních rozměrových řadách. Mezi základní šířky zárubní patří 60, 70, 80 a 90 cm. Výška zárubní je 197 cm.  Nabízené jsou také obložkové zárubně pro dvoukřídlé dveře či pro dveře posuvné.

Uváděné šířky obložkových zárubní ovšem nepředstavují světlou šířku mezi novými zárubněmi, ale šířku původních ocelových zárubní. Skutečná průchodná šířka je u obložkových zárubní  určených pro obklad ocelových zárubní logicky menší, a to o 3 – 4  cm. Nejedná se však o žádnou překážku, pakliže jsou osazeny dveře širší, jak 80 cm.

Kolik stojí obložky na kovové zárubně?

Zatímco obyčejné ocelové zárubně stojí asi 700,-Kč, za obložkové zárubně je třeba si připlatit. Klasické obložkové zárubně určené pro novostavby se dají pořídit již od 1 700,-Kč a zárubně určené k obkladu ocelových zárubní stojí od 2 300,-Kč. Pokud se Vám líbí bezfalcové dveře se skrytým kováním, tak ty Vás přijdou na min. cca 4500,-Kč.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů