Home Bydlení Výměna dveří – jde to i bez bourání

Výměna dveří – jde to i bez bourání

0

Při rekonstrukci domu či bytu narazíme na otázku, jestli se vyplatí výměna dveří. Toto je nutné opravdu zvážit, protože výměna celých dveří včetně zárubní se neobejde bez velkých zásahů, protože většinou je nutné zárubně doslova ze zdi vysekat. Moderním a praktickým řešením jsou tzv. obložkové zárubně, kde se původní zárubeň obloží důmyslným systémem, kdy se původní zárubeň zcela zakryje, navíc se toto obložení dělá bez zásahu do zdi.

Pokud se rozhodneme pro výměnu interiérových dveří prvním způsobem, je nutno počítat s větší časovou náročností výměny i následného úklidu, protože k vybourání se musí použít kladivo a úhlová bruska, což znamená, že se prachu a hluku zkrátka nevyhneme.

Situace se mírně zjednodušuje, pokud se jedná o výměnu dveří v panelovém bytě, protože je velice pravděpodobné, že zárubně jsou namontovány přímo na panel. Výměna je potom jednodušší, protože u zděných domů bývají zárubně zakotveny jiným způsobem a je proto těžší je dostat pryč.

Obecně se doporučuje přizvat si k výměně dveří odborníka, zvláště pokud se jedná o výměnu vstupních dveří a následnou instalaci dveří bezpečnostních. Pokud totiž výměnu provedeme sami, při případném vykradení objektu pojišťovny nebudou ochotny nám pomoci, neboť instalaci neprovedl odborník.

Zvolíme-li dnes populární způsob výměny dveří, dost si ulehčíme práci. Místo složitého vyřezávání zárubně můžeme zvolit způsob obkladu původní kovové tzv. obložkovou zárubní. Jedná se o přelepení staré zárubně novou, která je předem vyhotovena na míru. Staré dveře se vysadí a ulomí se panty. Poté se může přistoupit k samotné aplikaci nové zárubně. Na místě se v podstatě složí jednotlivé kusy. Zárubeň se speciální pěnou přilepí na tu starou. Systémy obložkových zárubní jsou vymyšleny tak, že ve výsledku nepoznáte, že se nejedná o zárubeň novou, ale obloženou. Na hotový obklad se nakonec nasadí dveře nové a výsledek je perfektní.

Sylva Svobodová. Novinky.cz [online]. 5.10. 2013, [31.5. 2016]. Dostupné z <http://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/312913-zarubne-dveri-lze-vymenit-i-bez-bourani.html>

Lenka Kocourková. Bydlení iDnes.cz [online]. 19.6. 2014, [31.5. 2016]. Dostupné z  <http://bydleni.idnes.cz/montaz-vstupnich-bezpecnostnich-dveri-do-bytu-fl7-/stavba.aspx?c=A140617_204338_stavba_rez>

Autor neznámý. Koumák.cz – vše o kutilství, hobby a stavbě. [online]. 31.5. 2016, [31.5. 2016]. Dostupné z  <http://www.koumak.cz/navody/vymena-zarubne-dveri/>

Instalace obložkové zárubně
Instalace obložkové zárubně (zdroj: http://www.svarecky-kompresory.cz/fotocache/bigadd/w3676000b.jpg)
Instalace obložkové zárubně
Instalace obložkové zárubně (zdroj: http://www.obcanskavystavba.cz/UserFiles/image/OV/2013/2013-08/sapeli-zarubne_13.jpg)
Detail obložkové zárubně
Detail obložkové zárubně (zdroj: http://cdn.bydleni.com/img/obrazky/c0611/solodoor/solodoor_04.jpg)
Interiérové dveře - před a po obložením novou zárubní
Interiérové dveře – před a po obložením novou zárubní (zdroj: http://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/312913-zarubne-dveri-lze-vymenit-i-bez-bourani.html)
Takto mohou vypadat obložkové zárubně v interiéru
Takto mohou vypadat obložkové zárubně v interiéru (zdroj: http://www.dvere-fotogalerie.cz/data/sharedfiles/33750/Obložková%20zárubeň%20s%20dveřmi.jpg)
Klasická výměna zárubní - s nutností bourání
Klasická výměna zárubní – s nutností bourání (zdroj: http://navolnenoze.cz/obrazky/prezentace/2541/3703.jpg)