Jak seřídit plastová okna?

soutez

O všechny spotřebiče v domácnosti se musíte starat – jinak tomu není ani v případě plastových oken – a to hlavně v zimním období, kdy se okna samovolně rosí kvůli chladnému zimnímu počasí a teplému interiéru vaší domácnosti a tím vznikají neodbytné plísně nejenom na samotných oknech, ale i na stěnách a parapetu a vám případně další starosti – jak se tohoto neodbytného problému zbavit.

Samozřejmě, i když okna pravidelně promazáváte, je důležité je seřizovat a každého půl roku měnit přítlak oken kvůli jejich těsnění. Poté nám nebude vzácné teplo v zimě unikat, okna se nebudou rosit a tím pádem se sníží i jejich opotřebení. Na jejich seřízení nepotřebujete nic extra, stačí běžné nářadí, které máte doma.

Jak tedy okna seřídit jednoduše a efektivně?

Doporučení od výrobce

Nejjednodušší je podívat se do dokumentace od výrobce a okna seřídit dle jejich doporučení. Dejte ale pozor, aby váš zásah do okna nebyl v rozporu se zárukou.

Okenní křídlo může drhnout na všech stranách, přičemž okenní panty umožňují seřídit okno ve všech směrech. Každé kování je vyrobené trochu jinak, proto nelze jednoznačně říci, jak okno seřídit – seřizovací šrouby se totiž nachází na různých místech okna.

Pro seřízení vám však bude stačit zpravidla klíč iambus č. 4, klíč TX 15 a běžný klíč č. 10.

 Změna přítlaku

Přítlak okna můžeme nastavit klidně ručně, nebo na pomocí klíče č. 10 či imbusového klíče č. 4 – dle typu oken. Okno otevřeme a najdeme seřizovací čepy. Ty jsou po celém obvodě okna, jejich počet závisí na velikosti a typu okna.

 

  • Silnější přítlak – válcovitý čep nastavíme do vodorovné polohy, imbusový čep použijeme tak, že s ním otočíme směrem k těsnění.
  • Střední přítlak – válcový čep se nastaví do šikmé polohy.
  • Slabší přítlak – standardní čep je nutno otočit do svislé polohy a imbusový čep je třeba otočit směrem od těsnění.

 

Pokud se na seřízení plastových oken necítíte, není nic jednoduššího, než si na tento úkon zavolat specializovanou firmu, která vám s vaším problémem ráda pomůže. Jejich technik vás navštíví a odborně vám nastaví všechna okna ve vaší domácnosti.

Nicméně, tyto služby jsou samozřejmě zpoplatněné. Již samotný výjezd technika se platí, zpravidla jednorázovou částkou dle toho, odkud technik vyjíždí – obvykle se tato částka pohybuje do 500,-, dále za seřízení jednoho okna zaplatíte okolo 100,-. Stejně tak budete platit za promazání okenního těsnění či výměnu těsnění do rámu okna či křídla.

Určitě je lepší se předem u vámi vybrané firmy informovat, jaké všechny poplatky a hlavně příplatky si za tento úkon budou účtovat, abyste nebyli překvapeni, kolik vás to bude stát peněz.

Nicméně – jak jsme již nadnesli, seřízení oken není nic náročného, pokud sami nevíte, jak na to, zkuste se nejdříve poradit s někým zkušenějším z rodiny či poprosit ochotného souseda, který bude jistě vědět, jak na to a bude to mít hotovo jedna dvě. A namísto velkých poplatků specializované firmě vás to bude stát třeba jen jednu kávičku.

Údržba plastových oken

  • Orosená okna musíme častěji utírat savým hadříkem a na plíseň použít doporučenou desinfekci, která vám s tímto problémem rezolutně pomůže. Pokud se okna často rosí, je potřeba častěji větrat a vlhkost z vnitřních prostor odvádět pryč.
  • Kanálky pro odvod vody v plastových oknech musíme samozřejmě čistit pravidelně.
  • Jednou ročně je třeba použít bílou vazelínu ve spreji či speciální olej na promazání kování.
  • Dvakrát ročně je třeba mazat silikonovým olejem těsnění oken či po delší době provést jeho výměnu.

Jak správně větrat?

V zimě je třeba správně větrat, což znamená krátce a intenzivně, což je vhodné zejména vzhledem k energetickým úsporám. Větráním ventilací a mikroventilací dochází k malé cirkulaci vzduchu, musí se déle větrat a okny unikne více tepla.

Krátkým a intenzivním větráním se sníží vysoká vzdušná vlhkost v interiéru, okna se tím pádem budou méně rosit a předejdeme tak možnému výskytu a tvorbě plísní.

Pokud nemáte v domě instalován systém nuceného větrání je nutno doma větrat alespoň 2 – 3 x denně. Nejlepší je otevřít okna do průvanu a docílit tím ještě účinnější cirkulace vzduch v celém domě. Pokud budeme větrat, je nutné zastavit přívod teplé vody do radiátorů (více v článku jak používat termostatickou hlavici).

V létě je samozřejmě jak ventilace, tak mikroventilace naprosto v pořádku, ale i tak – nejúčinnější a nejrychlejší je prostě otevření okna do průvanu a výměna vzduchu vevnitř za čerstvý venkovní.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů