Pokud vlastníte zahradní bazén, jistě víte, že je potřeba se o něj starat, aby perfektně posloužil a bylo možné se v něm koupat. Je nutné čistit bazénové dno a filtraci, dávkovat chlór, ale také se starat o teplotu vody v bazénu. Koupání ve vodě o teplotě 10 °C je jen pro otužilé. Jak vodu v bazénu ohřát jsme vás již informovali v článku 4 způsoby, jak ohřát vodu v bazénu. Nyní se zaměříme na to, jak udržet vodu v bazénu teplou.K tomu vám pomůže solární plachta.
Nedávno jsem publikovat článek o tom, kolik energie je potřeba pro ohřev vody v bazénu. V článku se mimo ohřevu vody v bazénu po jeho napuštění zabývám také provozním temperováním vody. Vodní hladinou se totiž přes noc a během chladných dní ztrácí poměrně velké množství tepla.
Tepelná ztráta je závislá jednat na celkové ploše bazénu, ale především na teplotě okolí a teplotě samotné vody v bazénu. Čím vyšší rozdíl teploty vody v bazénu a okolí je, tím více tepla se z bazénu ztrácí.
Kolik tepla se z bazénu ztrácí?
Odhaduje se, že přibližně 75 – 90 % tepla se ztrácí přes vodní hladinu (záleží na tom, zda se jedná o bazén zapuštěný, nebo nadzemní). Zbývající teplo prostupuje skrze podlahu a stěny bazénu. Teplo se neztrácí jen obyčejným předáváním tepla (chladnutí vody v bazénu), ale také odparem. Voda pro svoje odpaření spotřebovává velké množství energie, které odebírá ze vzduchu, ale také z vody v bazénu.
Pro ohřátí 1 litru vody o 1 °C potřebujete přibližně 4,18 kJ energie, tedy 1,16 Wh. Pro odpaření 1 litru vody však potřebujeme až 540x více energie, konkrétně 2 257 kJ, tedy 0,63 kWh. Proto je žádoucí zamezit nejen tepelným ztrátám předáváním tepla z vody do okolního prostředí, ale také snížit odpar vody z hladiny.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Solární plachta zamezí odpařování vody a sníží tepelné ztráty
Solární plachta patří k doporučenému příslušenství zahradního bazénu. Jedná se o bublinkovou fólii, zpravidla čirou, průsvitnou, příp. barevnou (nejčastěji modrou a černou). Solární plachta je vyrobena nejčastěji z polyethylenu PE a některé typy mohou být vyztuženy nylonem pro vyšší pevnost. Plachty jsou odolné UV záření, nicméně jejich životnost je i přesto omezena na pár let. Dodávají se v pruzích, či v přesně střižených velikostech a tvarech na váš bazén.
Solární plachta sníží odpar vody o 75 – 90 %
Solární bublinková plachta na bazén nejenže snižuje tepelné ztráty o 40 – 50 % díky tepelně izolačním vlastnostem, ale také odpar vody z vodní hladiny, a to o 75 až 90 %. Snížením odparu vody se také snižují nároky na ohřev vody v bazénu. Díky solární plachtě se tak často nemusí dopouštět studená voda, která se poté musí nákladně ohřívat. Během chladné noci může teplota vody v bazénu klesnout o 1,8 – 2,9 °C (zaleží na klimatických podmínkách). Pakliže znáte objem svého bazénu, jednoduše si můžete spočítat, kolik energie je potřeba na ohřev vody v bazénu.
Tepelná ztráta bazénu, resp. energie potřebná pro udržení teploty vody v bazénu je 150 – 300 W na metr čtvereční plochy bazénu. Celková hodnota energetické ztráty je závislá na velikosti vodní plochy bazénu a okolních podmínkách (zejména teplota a vlhkost vzduchu a rychlost větru). Měrná tepelná ztráta tedy může být menší, ale i daleko vyšší než uvádíme.
Kolik energie solární plachta ušetří – ukázkový příklad
V ukázkovém příkladu budeme uvažovat s bazénem o půdorysném rozměru 18 m2 o objemu 22 m3. Dále budeme uvažovat, že se jedná o zapuštěný bazén a tedy přibližně 90 % tepla se bude ztrácet vodní hladinou. Při uvažované ztrátě 150 W/m2 vodní hladiny se jedná o ztrátu:
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Q = 18 * 150 * 0,9 = 2,43 kW
Výkon zdroje tepla pro ohřev vody v bazénu bude muset mít výkon minimálně 2,43 kW, aby udržel konstantní teplotu vody v bazénu.
Pakliže za noc klesne v modelovém bazénu teplota vody o 2 °C, na ohřev vody na původní teplotu se spotřebuje:
Qd = 2 * 4,18 * 22 000 = 184 MJ = 51,1 kWh
V případě, že vodu v bazénu ohříváte elektřinou, provoz bazénu se vám může prodražit. Nicméně za předpokladu, že solární plachta na bazénu sníží tepelné ztráty o 40 % (počítáme se spodní hranicí energetické úspory), jejím použitím lze uspořit až 20,4 kWh energie.
Dle ceny energie vám může solární plachta ušetřit 20 – 80 Kč denně, což při provozu bazénu 150 – 180 dnů v roce dělá několik tisíc korun. Pořízení solární fólie může být v některých případech investicí s velmi krátkou dobou návratnosti.
Zastřešení bazénu a solární plachta
Pokud si myslíte, že zastřešení bazénu vám sníží tepelné ztráty a solární plachtu nepotřebujete, tak jste na omylu. Zastřešení bazénu sice tepelné ztráty o něco málo sníží, ovšem stejnou účinnost jako solární fólie neposkytuje. Pro efektivní zamezení ochlazování vody v bazénu je třeba využít solární plachtu, nejlépe čirou, aby sluneční paprsky prostupovaly do bazénu a ohřívaly tak vodu. Černá solární plachta se nahřeje a ohřívá pouze vodu těsně pod ní, voda na dně bazénu se však neohřívá. Solární plachta by měla být natolik velká, aby pokud možno pokryla minimálně 90 %, nejlépe 100 % povrchu hladiny
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Tekutá plachta na bazény
Solární plachta se na bazén musí instalovat každý den po koupání. To pochopitelně nemusí být každému příjemné. Pokud patříte mezi lidi, kteří upřednostňují komfort a jednoduché používání, právě pro vás je ideálním řešením tekutá solární plachta. Jedná se o transparentní přípravek, který se v předepsaném množství rozmíchá v bazénu. Jakmile se vodní hladina uklidní a ustálí, tekutá plachta vytvoří na hladině průhledný film, který snižuje odpařování vody, a to o 20 – 35 %. Když se sníží odpar vody, sníží se i tepelné ztráty a vodu není třeba tolik dohřívat. Tekutá plachta není pochopitelně tolik účinná, jako klasická bublinková solární plachta, nicméně její využití je mnohem praktičtější. Před koupáním není třeba plachtu sundávat, přípravek se ve vodě rozmíchá, a jakmile opět z bazénu vylezete, vytvoří se na hladině účinný film.
Jakým způsobem vodu v bazénu ohřát?
Vodu v bazénu lze ohřát mnoha způsoby. Tím nejlevnějším a nejekologičtějším způsobem je vodu nechat ohřát samovolně od sluníčka a teploty okolí. To však může trvat i několik dní. Komu se nechce čekat, může zvolit jeden z následujících způsobů ohřevu vody:
- Tepelné čerpadlo vzduch-voda
- Solární kolektor pro bazény
- Elektroohřev
- Tepelný výměník, který lze napojit na centrální tepelné čerpadlo, nebo na plynový kotel
Jedná se o 4 základní technologie pro ohřev vody v bazénu. Podrobněji jsem se o těchto zařízeních rozepsal v článku „Jak levně ohřát vodu v bazénu?“.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.