Jak ohřát vodu v bazénu? 4 tipy pro ohřev vody na koupání.

Voda v bazénu musí být nejen čistá, ale i přiměřeně teplá. Koupání ve studené vodě není pro mnohé příjemné. Při pořízení bazénu a bazénového příslušenství je potřeba uvažovat také o tom, jak ohřát vodu v bazénu nejen rychle, ale i levně. Ohřev vody v bazénu lze realizovat 4 základními způsoby.

Než by se voda v bazénu nahřála od slunečních paprsků, mohly byste čekat i několik dní, než by teplota vody dosáhla příjemných 21 – 25 °C. Do této doby je napuštěný bazén prakticky nepoužitelný.

Zařízení pro ohřev vody v bazénu však tuto dobu dokážou zredukovat na pouhých pár hodin. Mezi základní bazénové příslušenství pro ohřev vody patří:

Každý ze zdrojů tepla má jisté výhody a nevýhody. Při výběru se nezaměřujte jen na pořizovací cenu zařízení, ale také na náklady na jeho provoz, zejména na opravy a samotnou spotřebu energie, která souvisí s účinností zařízení.

Solární kolektor pro ohřev bazénové vody

Solární kolektor pro ohřev vody v bazénu patří k nejekologičtějšímu zařízení ve své kategorii. Pro svůj provoz totiž spotřebovává jen minimum elektrické energie, a to na pohon oběhového čerpadla, které je spínáno na základě teploty vody v systému. Pokud je solární kolektor napojen na okruhu s pískovou filtrací, lze předpokládat, že elektřina je spotřebovávána na čištění vody a na ohřev nikoliv. Solární panel je černé barvy, aby absorboval co nejvíce sluneční energie a ohřál tak vodu, která jím protéká v černých trubicích a vrací se zpět do bazénu.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak velký je potřeba solární kolektor pro ohřev vody v bazénu?

Bez spotřeby energie zvýší teplotu vody v bazénu o 5 – 7 °C. Pro ohřev bazénu o velikosti 15 m3 přitom postačí pouze jeden panel o rozměru 1,2 * 1,5 m. V případě většího bazénu lze pořídit větší solární panel, nebo zapojit 2 či více solárních panelů do sestavy. Instalace a manipulace s panelem je velmi jednoduchá, veškeré potřebné příslušenství je standardně součástí balení. Nevýhodou solárního panelu je to, že je závislé na slunečním záření, které nemusí být v danou chvíli dostatečné.

Solární panely k bazénu lze pořídit již od 1 200 Kč do cca 5 000,- Kč.

Doporučená plocha solárního panelu v závislosti na objemu bazénu.

Plocha solárních panelů (m2) Maximální objem bazénu (m3)
0,9 9
1,8 15
3,6 20
5,4 30
Tepelné čerpadlo vzduch-voda pro ohřev vody v bazénu.
Tepelné čerpadlo vzduch-voda pro ohřev vody v bazénu.

Tepelné čerpadlo pro ohřev vody v bazénu

Tepelné čerpadlo je velmi účinný zdroj tepla, avšak pro svůj provoz potřebuje elektrickou energii. Nicméně každá spotřebovaná kWh poslouží pro výrobu 4 – 6 kWh energie tepelné. Tepelné čerpadlo vzduch-voda totiž odebírá teplo okolnímu prostředí (vzduchu) a předává jej vodě v bazénu. Funguje na stejném principu jako lednička s tím rozdílem, že teplo není odebíráno, ale dodáváno.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Na rozdíl od solárních panelů mohou tepelná čerpadla vyrábět teplou vodu, i když nesvítí slunce, ale také při velmi nízkých teplotách. Při nízké teplotě akorát bude tepelné čerpadlo vyrábět teplo s menší účinností. Účinnost se u tepelných čerpadel udává koeficientem COP (Coefficient of Perfomance), který vyjadřuje poměr tepelné energie vyrobené a elektrické energie spotřebované. Tedy pokud je COP 4,5, tak za jednu kWh elektrické energie dokáže tepelné čerpadlo vyrobit až 4,5 kWh tepelné energie pro ohřev vody v bazénu.

Jaká je účinnost tepelného čerpadla a kolik stojí?

Bazénová tepelná čerpadla mají COP přibližně 4,5 při teplotě okolo +15 °C a 6,25 při teplotě okolo +25 °C. Pořídit je lze od cca 10 000 Kč do 30 000 Kč, špičkové modely stojí i 50 000 Kč. Tepelná čerpadla však dokážou během celé koupací sezóny v bazéně udržet konstantní teplotu vody, a to při nízkých nákladech za elektrickou energii, zvlášť když nastavíte provoz tepelného čerpadla v době nočního proudu (nízký tarif).

Jak ušetřit při ohřevu vody v bazénu tepelným čerpadlem

Celkové náklady na ohřev bazénu lze ovlivnit dobou, ve které bude tepelné čerpadlo zapnuto. Jak je uvedeno výše, při teplotě 15 °C je účinnost tepelného čerpadla o přibližně 30 % nižší než při teplotě 25 °C. Nejednoho může napadnout, že vytápění bazénu přes den, kdy bude účinnost zdroje nejvyšší, může být i nejlevnější. Nemusí tomu tak ovšem být. Nad ránem, kdy je voda v bazénu nejchladnější, stále běží levnější proud v nízkém tarifu. Cena elektřiny je v tuto dobu mnohdy o několik % levnější a může nastat případ, že ohřev vody v tuto dobu, než opět „naskočí“ vysoký tarif, může být cenově výhodnější. Stojí proto za zvážení, kdy tepelné čerpadlo spouštět.

Ohřev vody v bazénu elektřinou

Elektroohřev patří k nejméně ekologickému způsobu ohřevu vody v bazénu. Kromě toho je ohřev vody v bazénu elektrickou topnou spirálou velmi nákladný a může vás přijít na několik desetikorun až stokorun denně. Velkou výhodou je to, že zařízení je malé a kompaktní a nezabírá tak místo na zahradě, jako je tomu u solárních panelů a tepelných čerpadel. Jeho konstrukce je jednoduchá, stejně tak i montáž. Lze jej pořídit v několika výkonových provedeních od 3 kW do cca 40 kW.

Pořizovací náklady jsou nižší než u tepelného čerpadla, ale zato provoz je 4 – 5 nákladnější, jelikož zatímco tepelné čerpadlo spotřebuje jednu kWh elektrické energie a vyrobí 4 – 5 kWh tepelné energie, elektroohřev jednu kWh elektrické energie spotřebuje a jednu kWh tepelné energie vyrobí. Z tohoto důvodu nejsou elektrické zdroje pro ohřev vody v bazénu tolik populární.

Tepelný výměník napojíte na stávající zdroj

Možná patříte mezi ty, co svůj dům vytápí plynovým kotlem, nebo tepelným čerpadlem. Pokud je tomu tak, můžete vodu v bazénu ohřívat těmito zdroji. K tomu budete potřebovat tepelný výměník, který se napojí na stávající zdroj, poté již stačí nastavit požadovanou teplotu vody v bazénu a čerpadlo výměníku se postará automaticky o cirkulaci a ohřev vody. Jedná se o nejpraktičtější způsob ohřevu.

Tepelné výměníky nezaberou moc místa a zdroje, na které jsou napojené, disponují zpravidla vysokou účinností výroby tepla. Cena za tepelný výměník začíná už na cca 3 000 Kč a je tedy srovnatelná s cenou solárního panelu. Lepší modely se prodávají za 10 000 – 15 000 Kč a více. Cenu ovlivňuje především výkon tepelného výměníku, který se volí s ohledem na velikost a typ bazénu (venkovní, nebo vnitřní bazén).

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jaký výkon tepelného výměníku pro ohřev vody v bazénu zvolit?

Výkon tepelného výměníku (kW) Maximální objem bazénu (m3)
12 12
20 20
30 30
40 40

Čtěte dále:

Zastřešení bazénu prodlouží koupací sezónu. Jedná se o účinný způsob zachování teplé vody.

Blíží se zima? Přečtěte si návod na zazimování bazénu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů