Zazimování bazénu – jak postupovat?

Bazén je skvělou volbou pro letní osvěžení, stejně tak se jedná o skvělou volbu pro rodinné vodní radovánky. Využívat ho lze od konce jara až do začátku podzimního období. Zastřešené bazény dokonce ještě déle. Pak však přichází na řadu povinnost, kterou je takzvané zazimování bazénu. Jak zazimovat bazén?

Liší se nadzemní a zapuštěný bazén?

To bývá jedna z nejčastějších otázek, pokud se řeší zazimování bazénu. Odpovědí je, že se dané možnosti neliší. Je jedno, zda máte bazén nadzemní, nebo bazén zapuštěný, někdy označovaný jako podzemní. Principy i postupy zazimování bazénu zůstávají stále stejné.

Při zazimování bazénu je třeba odpustit vodu

Prvním krokem při zazimování bazénu je rozhodně nutnost vypustit část vody. Pamatujte na to, že bazén by přes zimu neměl zůstávat úplně prázdný. Jak je optimální hranice vody? Je to jednoduché. Vodu vypusťte tak, aby její hladina byla pod všemi bazénovými otvory. Těmi, které slouží pro napojení různé čistící a jiné bazénové technologie. Ideální hladina vody je zhruba 5 – 10 centimetrů pod zmíněné otvory.

Odpojte vše, co je k bazénu připojeno

Zazimování bazénu musí být spojeno také s odpojením všech technologií. Nestačí je však pouze odpojit, ale je třeba z nich vypustit vodu. Její zmrznutí by mohlo mít za následek poškození hadic, rozvodů, různých komponentů a v nejhorším případě kompletně celé technologie. Jaké hlavní věci máme na mysli? Je to především:

 • Čerpadlo a filtrační zařízení
 • Protiproud
 • Bazénový ohřev

Čistota je základem

Cílem zazimování je zajistit, aby bazén nejenom přežil celé zimní období, ale aby se v něm zůstatková voda nijak nekazila. Díky tomu si ušetříte práci na jaře, kdy bude bazén opět zprovozněn. Při zazimování bazénu je tedy velmi důležitá jeho maximální čistota. Než odpojíte filtrační čerpadlo, nechte vodu minimálně 24 hodin v kuse čistit. Poté nezapomeňte na další kroky, a to:


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

 • Vysátí bazénového dna
 • Odstranění povrchových nečistot na hladině
 • Vyčištění stěn bazénu

Bez chemie to nepůjde

Co určitě nepodceňovat, je bazénová chemie, kterou je třeba do vody v bazénu nalít. V první řadě je třeba upravit pH vody, které by se mělo pohybovat v rozmezí 7,0 a 7,4. Dále už stačí zakoupit specifické produkty, které jsou přímo na zazimování bazénu určené. Spočítejte nebo odhadněte, kolik vody v bazénu zůstalo a s ohledem na dávkování nalijte potřebné množství chemie do vody a vše důkladně rozmíchejte. Tento krok je důležitý s ohledem na dosažení optimální hodnoty chloru (jak změřit pH vody v bazénu) a tvrdosti vody, ale také s ohledem na eliminaci různých mikroorganismů a dalších nežádoucích látek. Ty mohou být nejlépe zneškodněny právě chemií.

PET láhve nejsou nutné

V mnoha návodech se s nimi setkáte. Jistě jste je i u řady zazimovaných bazénů viděli. Napůl naplněné PET láhve s vodou, které jsou naházeny na vodní hladinu. Proto, aby rozpínavost ledu zmáčkla láhve a nedošlo k poškození stěn bazénu. Faktem zůstává, že toto je při zazimování bazénu naprosto zbytečné. Hlavně proto, že led se bude rozpínat do volného prostoru, tedy směrem nahoru. Dále nelze opomenout, že jak u nadzemního, tak i u zapuštěného bazénu stěny bez problémů vydrží.

Bazén přikryjte plachtou

Voda v bazénu je dokonale čistá, chemicky ošetřená a tak je vše připraveno k finálnímu kroku, který je se zazimováním bazénu spojený. O jaký krok se jedná? Je třeba ho přikrýt plachtou, která ho ochrání před nečistotami. Plachta by měla nejenom rozměrově odpovídat velikosti bazénu, ale měla by být i pevně uchycena. Eliminujete tak riziko odnesení plachty silnějším podzimním větrem, stejně tak i riziko propadnutí pod tíhou prvního sněhu. Plachtu pravidelně kontrolujte a při velké sněhové nadílce z ní těžký sníh odstraňujte.

Další tipy na zazimování bazénu naleznete v článku Jak zazimovat bazén?

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů