Jak v zimě snížit spotřebu energií? Pomohou vám energetičtí poradci

Kdo šetří, má za tři. V případě šetření energií potřebných pro provoz domu to platí dvojnásob. Nejenže šetříte finance, ale i přírodu. Ceny energií jsou vysoké, ročně průměrná domácnost zaplatí za energie několik desítek tisíc a přitom lze energetickými opatřeními dosáhnout značných úspor. S analýzou energetické náročnosti domu a s navržením opatření vám pomůže energetický poradce a to zcela zdarma.

Úspora energií na vytápění

Spořit energii potřebnou pro vytápění obytných místností lze prostou šetrností bez jakýchkoli nákladných investic. Je nutné si uvědomit, že čím vyšší je teplota v interiéru, tím vyšší jsou účty za energie. Z toho důvodu je třeba nastavit optimální teplotu v jednotlivých místnostech. Zatímco se obývací pokoj, pracovna a dětský pokoj vytápí na 20 °C a koupelna na 24 °C, na chodbách a na schodišti postačí pouhých 15 °C. Nižší teplota může být také v ložnici, a to 18 °C.

Pro nastavení požadované teploty zvlášť pro každou místnost pomůže termostatická hlavice, která automaticky ovládá výkon otopného tělesa v závislosti na pokojové teplotě. Pokud tedy například v kuchyni dojde během vaření ke zvýšení teploty, termostatická hlavice uzavře průtok topné vody a radiátor přestane vytápět, dokud teplota opět nepoklesne.

Úspory energií je možné dosáhnout rovněž termostatem umístěným na vhodném místě, tedy tam, kde je konstantní teplota. Nevhodné umístění termostatu je například v kuchyni nebo v zádveří v blízkosti vchodových dveří, kde dochází ke kolísání teplot vlivem užívání těchto prostor.

Rekonstrukce a dotace

Staré cihlové nezateplené domy s původními okny mají spotřebu energií na vytápění mnohdy 3 – 5× vyšší, než moderní nízkoenergetické a pasivní stavby. Zateplením obvodových konstrukcí domu, výměnou oken a dveří lze dosáhnout až 60% úspory.

Velký podíl na tepelných ztrátách budovy má větrání. Otevřenými okny při větrání uniká značné množství tepla. Zamezit tomu lze instalací vzduchotechnického zařízení s rekuperací tepla. Odpadní vzduch je odváděn z kuchyně, koupelny a WC místnosti a čerstvý vzduch je přiváděn do obytných místností, dětských pokojů a ložnice. Rekuperační zařízení umožňuje předání tepelné energie z odváděného teplého vzduchu do přiváděného studeného vzduchu až s 90% účinností. V interiéru tak je zajištěn trvalý přísun čerstvého vzduchu s minimálními energetickými ztrátami.

Na zateplení domu a instalaci vzduchotechnického zařízení lze v současné době čerpat dotace. Více informací ohledně rekonstrukce a dotace poskytované na zateplení domu vám poskytnou odborníci z E.ON Rádce.

Úspora vody

Snížit spotřebu vody lze šetrným zacházením. Zastavte tekoucí vodu vždy během čištění zubů, mydlení rukou a omezte koupání ve vaně plné vody a nahraďte jej sprchováním, během kterého spotřebujete méně vody. Pozornost je nutné také věnovat protékajícím kohoutkům. Během jednoho dne může netěsnou baterií protéct několik desítek litrů vody. Úspora vody se tak může znatelně projevit při placení účtů.

Staré energeticky nešetrné ohřívače vody je vhodné vyměnit za nové. Moderní elektrické bojlery jsou schopné přizpůsobit ohřev teplé vody na základě vývoje spotřeby vody a přizpůsobit se tak aktuálním potřebám domácnosti. Potřebu tepla na ohřev vody také efektivně snižují termostatické vodovodní baterie, které si pamatují teplotu vody a odpadá tak dlouhé počáteční nastavování optimální teploty vody.

Úspora elektřiny

Elektřina je dnes potřebná prakticky pro všechny úkony v domácnosti. Nejvyšší úspory elektřiny se dosáhne především pořízením nových energeticky úsporných spotřebičů v energetické třídě A+++. Markantních úspor lze dosáhnout rovněž výměnou osvětlení. Stejně jako u spotřebičů, tak i u žárovek, je vhodné vyměnit stará svítidla za nová světla s LED technologií. Oproti klasickým žárovkám jsou až 10× úspornější a oproti zářivkám až 3× úspornější. Jejich další výhodou je delší životnost, výměny nejsou tedy tak časté.

Více tipů jak dosáhnout úspory elektřiny naleznete na stránkách E.ON Rádce.

Pro provoz některých spotřebičů využívejte nízký tarif. Doba nízkého tarifu je zveřejněna na stránkách dodavatele energií. Díky programovatelným zásuvkám s časovačem můžete zapnout bojler, pračku a myčku v době, kdy nejste doma, a to za nižší cenu než v případě vysokého tarifu.

Pokud chcete šetřit energie a nevíte si rady, využijte bezplatnou internetovou službu E.ON Rádce (www.eon.cz/radce). Jedná se o unikátní kombinaci online encyklopedie, internetového vyhledávače a osobního poradenství. Najdete zde stovky praktických rad z oblasti úspor energie, ekologie a alternativní dopravy. Tamtéž jsou k dispozici energetičtí poradci, kteří zdarma zodpoví vaše dotazy, sestaví vám analýzu energetické náročnosti domu nebo pomohou s podáním žádosti o dotaci.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů