Jak vybrat kvalitní plastová okna?

Kvalitní plastová okna vydrží při správné údržbě i několik desítek let. Důležité je tedy naučit se rozpoznat kvalitní a po všech stránkách vyhovující plastová okna od těch méně kvalitních, která jsou na tom s životností hůře. Co všechno by měla kvalitní plastová okna mít? Na co si dát při výběru pozor?

Okna se skládají ze 4 podstatných částí, které určují jeho užitné vlastnosti, kvalitu, životnost a vzhled. Jedná se o rám okna, jeho zasklení, okenní kování a distanční rámeček mezi zasklením. Jelikož jsou okna denně využívaná a prakticky nepřetržitě namáhaná různými činiteli, je třeba vybrat plastová okna, která vydrží a časem neztratí svoji odolnost a vzhled. Celková životnost okna je dána především kvalitou okenního rámu.

Rám plastového okna

Aby bylo okno pevné, stabilní, odolné vůči nárazům, teplotním výkyvům a jiným klimatickým podmínkám, je třeba vybrat kvalitní rám. Rámy plastových oken se standardně vyrábí z 5 – 8 komorových profilů, které jsou vyztuženy ocelovou výztuhou po celém jeho obvodu. Výztuha v rámu okna zaručuje jeho stabilitu a zamezuje kroucení okenního profilu.

Stavební hloubka rámu je obvykle více jak 70 mm, kvalitnější okna s izolačním trojsklem mají hloubku 80 – 85 mm. Čím větší hloubka rámu, tím lepší statické, ale i tepelně izolační vlastnosti. Jelikož rámem okna uniká více tepla než zasklením, je třeba vybírat profily s větší stavební hloubkou, a to především v případě nízkoenergetických staveb a pasivních domů.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

řez plastovým oknem - plastová okna s izolačním trojsklem
Plastové okno s izolačním trojsklem a distančními rámečky z plastického materiálu

Zasklení plastového okna

Okna se v současnosti zasklívají převážně izolačním dvojsklem. Skleněné tabule jsou od sebe odděleny distančním rámečkem a meziskelní prostor je vyplněn inertním plynem. U zasklení je třeba dosáhnout co nejlepších tepelně-izolačních vlastností, jelikož se významně podílí na celkových tepelně izolačních parametrech okna.

Pro stavbu pasivního domu však izolační dvojsklo nepostačí. V tom případě je nutné zvolit izolační trojsklo, která má lepší tepelně izolační vlastnosti a splní tak přísné normativní požadavky. Izolační trojsklo však vyvíjí vyšší zatížení na rám a kování okna. Proto musí být trojsklo osazeno ve vhodném okenním tuhém profilu s výztuhou, který zaručuje potřebnou tuhost, a doplněno kvalitním kováním zaručujícím potřebnou nosnost.

Výměna oken za nová – jak vyměnit okna + kolik stojí nová okna

Z hlediska bezpečnosti je vhodné, aby byla okna osazena bezpečnostním zasklením. Standardem jsou okna zasklená skleněnými tabulemi potaženými bezpečnostní fólií, která zaručuje, že se okno při rozbití neroztříští a kousky střepů nevypadnou na zem.

Plastová okna a kování

Kování oken by mělo být celoobvodové s několika seřizovacími a zavíracími body. Čím více zavíracích bodů na okně je, tím je zajištěn rovnoměrnější přítlak okenního křídla na nosný rám okna. Díky dobrému přítlaku je okno maximálně těsné a nevyskytují se tak mezery, kterými by profukovalo.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Distanční rámeček

Volba distančního rámečku je důležitá především u nízkoenergetických a pasivních domů. Ve starších typech oken se používaly nerezové distanční rámečky, které nejsou z tepelně technického hlediska vyhovující. Daleko lepší vlastnosti mají distanční rámečky kombinované z plastického materiálu s kovovou fólií. Tyto distanční rámečky jsou však v případě kvalitních oken samozřejmostí.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů