Jak vybrat vhodnou a spolehlivou klimatizaci?

soutez

Horké dny a noci se nezadržitelně blíží a mnozi z nás, zejméná pak ti co bydlí v panelovém domě, přemýšlí o pořízení klimatizace. Jaké klimatizace se nabízí a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Při výběru klimatizační jednotky musíme mít pevně rozmyšleno, co od ní budeme očekávat. Klimatizaci nemusíme využívat totiž jen v létě, ale po celý rok k větrání, filtrování vzduchu, topení, odvlhčování a ionizaci vzduchu.

Všechny naše otázky by tedy měly směřovat k těmto parametrům – jaká je účinnost, hlučnost, životnost, náklady na provoz a údržbu.

Většinu těchto informací nám poskytne energetický štítek spotřebiče, který je nedílnou součástí každé klimatizační jednotky. Na energetickém štítku klimatizace je uvedena jednak účinnost klimatizace (A+++ -D), chladící a topný výkon, hlučnost interiérové a exteriérové jednotky a ukazatele EER a COP, neboli koeficient využitelnosti energie v režimu chlazení (Energy Efficiency Rating) a koeficient využitelnosti energie v režimu topení (Coefficient of Performance).

EER udává poměr chladícího výkonu klimatizační jednotky a energie, která je potřebná k dosažení tohoto chladícího výkonu.

COP udává poměr topného výkonu klimatizační jednotky a energie, která je potřebná k dosažení tohoto topného výkonu.

Čím vyšší tyto koeficienty jsou, tím účinější klimatizace je, má vyšší klasifikační zařazení a spotřebuje méně energie při stejném chladícím / topném výkonu.

Hlučnost klimatizace

Pokud klimatizaci montujeme do kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje, hlučnost nejspíš nijak zvlášť řešit nebudete. Pokud ale plánujete umístit klimatizační jednotku do ložnice nebo dětského pokoje, hlučnost bude jedno z hlavních kritérií, které bude rozhodovat o koupi. Hluk klimatizační jednotky přes den není slyšet tolik, jako v noci, kdy je okolo klid.

Náklady na provoz je možné určit taktéž z energetického štítku spotřebiče. Je zde uveden odhad v kWh v režimu chlazení za jeden rok. Ovšem tato jednotka je pouze orientační, skutečná spotřeba závisí na klimatu, způsobu a četnosti užívání.

Typy klimatizací

Typů klimatizační jednotek existuje více. Nejdůležitější rozdělení je na stacionární a mobilní klimatizace.

Mobilní klimatizace – nespornou výhodou této klimatizace je, jak už název napovídá, mobilita. Klimatizační jednotku můžete kdykoli přemístit na libovolné místo. Klimatizace nevyžaduje žádné stavební úpravy, žádné bourání a instalace. Nejvíce jsou tyto jednotky využívané v panelákových bytech, kde slouží pro překlenutí nejteplejších dnů.

Nevýhodou těchto jednotek je nutnost vylévat kondenzát. Ten můžete vylévat i několikrát denně. Jinou možností je napojení kondenzátu na hadičku a odvod ven přes okno, což je další velkou nevýhodou, jelikož musíte mít pootevřené okno, kudy vám do bytu proudí další teplo. Nicméně tomuto se nevyhnete vůbec, jelikož  mobilní klimatizační jednotka nasává vzduch pod tlakem a v případě že máte těsná okna, budete nuceni je pootevřít, případně klikou otočit na pozici mikroventilace.

Okenní jednotka – tyto jendotky pracují na podobném principu jako mobilní klimatizace s tím rozdílem, že je instalovaná v okně. Disponuje jak filtrem, ventilátorem a kondenzátorovou částí, takže je kondenzát ihned odváděn společně s teplým vzduchem pryč z místnosti.

Split (multisplit) – Jedná se o klimatizaci, která pracuje na podobném pricipu jako lednička. Splitové jednotky jsou dvoudílné, jedna část je umístěna venku (na balkoně, na stěně nebo střeše) a druhá uvnitř v místnosti jako mobilní, nástěnná nebo stropní jednotka. Tyto jednotky jsou propojeny flexi hadící, kterou proudí chladivo. Chladivo se ve venkovní jednotce ochladí zapomocí ventilátoru a proudí do inteiréru, kde přes výparník odebírá teplo a proudí opět do kondenzátoru. Nevýhodou je nutnost instalatérských prací a nutnost vyšší investice, výhodou je vyšší účinnost systému.

Jak zvolit výkon klimatizace?

Výkon klimatizační jednotky se volí na základě velikosti chlazeného prostoru, orientaci místnosti, velikosti prosklených ploch, počet osob v místnosti, stínění oken a požadavcích na výslednou teplotu. S výběrem by vám měl pomoci energetický technik, který určí vzhledem k podmínkám optimální variantu, která bude akorát dostačující a nebude zbytečně předimenzovaná nebo poddimenzovaná. Správným výběrem klimatizační jednotky můžete ušetřit tisíce nejen při koupi, ale i během provozu.

Kolik stojí klimatizace?

Klimatizaci lze pořídit za cenu od 2500 Kč za nejméně výkonou verzi bez možnosti vytápění, filtrování a zvlhčování. Za kvalitnější jednotky s vyšším výkonem, který lze aplikovat na více místností zaplatíte až 50 000. K této částce je však nutné připočítat náklady na dopravu a instalaci odbornou firmou.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů