Jak vyčistit krbové sklo?

Topíte doma v krbu, ale vadí Vám, že prakticky nejsou vidět plameny ohně přes začernalé krbové sklo? Je třeba jej vyčistit. Ale jak? Co použít na vyčištění krbového skla?

3 způsoby, jak vyčistit krbové sklo

Jak vyčistit krbové sklo? Na jednoduchou otázku, jednoduchá odpověď. Na výběr máte celkem ze 3 způsobů. Těmi jsou:

  • Vyčištění krbového skla pomocí ubrousku a jemného popílku
  • Vyčištění krbové skla pomocí houbičky se saponátem
  • Vyčištění krbového skla speciálními přípravky

Variantu čištění můžete zvolit dle libosti, avšak čištění krbového skla popílkem je prakticky zadarmo, kdežto speciální přípravky již něco málo stojí.

Vyčištění krbového skla pomocí jemného popílku

Čištění krbového skla se provádí za studena. Na mírně navlhčený ubrousek, nebo kousek toaletního papíru naberete jemný popílek zespod krbu a pomalými krouživými pohyby sklo vyčistíte. Ubrousky je vhodné obměňovat a používat stále nový a nový popílek. Je třeba dbát na to, aby popílek na ubrousku byl opravdu jemný a nenacházely se v něm hrubší části, které by mohly sklo krbu poškrábat. Nakonec se krbové sklo utře suchým ubrouskem bez popelu a je hotovo. Sklo je nádherně čisté a můžete si vychutnat plápolání ohně.

Vyčištění krbového skla saponátem a speciálními přípravky

Při čištění krbového skla pomocí saponátu či speciálního přípravku se postupuje obdobně, jako při čištění jemným popílkem. Pro čištění se používá jemný hadřík či houbička. Houbičku je však potřeba použít z jemnější, neabrazivní strany. Hrubší část houbičky by mohla povrch krbového skla nenávratně poškrábat. Saponát či jiný přípravek aplikujte na krbové sklo a krouživými pohyby sklo vyčistěte. Jakmile bude špína pryč, stačí otřít navlhčeným hadříkem bez saponátu a je hotovo.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pokud nepoužíváte přípravky přímo určené k čištění krbových skel, vyvarujte se abrazivním přípravkům, které obsahují příměsi písků. Zcela určitě také sklo nedrhněte drátěnkou. Pokud se povrch skla poškrábe, znečištění skla nabere rychlého návratu.

Jak předcházet znečištění krbového skla?

Aby krbové sklo vydrželo co nejdéle čisté a nemuseli jste ho tak často umývat, je potřeba při topení dodržovat 2 zlatá pravidla.

  1. Dřevo neklaďte do těsné blízkosti krbového skla. Snažte se dřevo přikládat tak, aby nebylo „nalepeno“ na skle a plameny tak neošlehávaly povrch skla.
  2. Topte správným způsobem. Topení správným způsobem znamená jednak zajistit přísun dostatku spalovacího vzduchu do krbu, aby oheň nebyl „dušen“ a nedocházelo tak k nadměrnému vzniku zplodin. Nejdůležitější je však používání kvalitního dřeva pro topení. Vhodným dřevem pro zatápění je dřevo rostlé o vlhkosti do 20 %, nejlépe 12 – 15 %. Aglomerované dřevo (dřevotříska, OSB desky, lamino) obsahuje lepidlo a jiné chemické příměsi, které se při spalování uvolňují do ovzduší. Spaliny jsou toxické a silně zapáchají. Při spalování vlhkého dřeva nejenže dochází ke vzniku sazí a dehtu, ale dřevo nemá takovou výhřevnost, jako dřevo suché. Více o spalování si můžete přečíst v článku jak správně topit v krbu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů