Jak vyrobit solární zahradní sprchu svépomocí?

Solární zahradní sprcha je výborným doplňkem zahrady. Zejména přes léto, kdy jsou šílená vedra a koupání v zahradním bazénu je v plném proudu, si solární sprchy budete nesmírně cenit. Nejenže se v ní můžete zchladit, osprchovat po práci na zahradě, ale slouží zejména ke sprchování před vstupem a po výstupu z bazénu.

Solární zahradní sprchy – rozdělení

Na trhu lze zakoupit mnoho typů solárních sprch. Sprchy jsou určeny na zahradu k rodinnému domu, ale jsou dokonce sprchy solární cestovní a turistické, které jednoduše sbalíte do auta a osprchovat se pod teplou vodou můžete i v kempu.

Solární zahradní sprchy se dále dělí na sprchy přenosné, závěsné nebo pevné. Výhodou přenosných solárních sprch je to, že si ji můžete umístit kamkoli, na podzim ji jednoduše zazimujete a navíc jsou cenově dostupné. Vybírat můžete z nepřeberného množství solárních sprch o různých objemech zásobníků, v různých materiálových a barevných provedeních.

Solární sprcha s pevnou instalací vyžaduje podklad, ke kterému se ukotví. Pro tento účel postačí zámková dlažba, betonová podlaha nebo dřevěný trám terasy. Solární sprchy s pevnou instalací jsou designově zdařilejší než sprchy přenosné, vyžadují stavební úpravy, přivedení vody do sprchy a případně zřízení odtoku vody, pokud není solární sprcha blízko travnaté plochy.

Více o rozdělení solárních sprch včetně návodu, jak si vybrat tu optimální, naleznete v článku solární sprchy.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Solární zahradní sprcha – kam ji umístit

Solární zahradní sprcha musí být umístěna především tam, kde dopadá dostatečné množství slunečních paprsků. Sprcha by také neměla být příliš daleko od bazénu, aby se k ní nemusela natahovat dlouhá hadice. Optimální místo je pak takové, které není přímo pozorovatelné z veřejného prostoru nebo ze sousedních pozemků. V opačném případě by musela být sprcha vybavena zástěnou.

Jak vyrobit solární sprchu?

K výrobě zahradní sprchy postačí pár základních částí, z nichž je každá běžně k sehnání. Každý minimálně zručný kutil si solární sprchu dokáže vyrobit sám bez problému, ti šikovnější s kreativním myšlením jsou schopni vyrobit i designově zdařilou sprchu.

Pro výrobu solární sprchy je potřeba sud nebo barel, může být plastový, lépe však plechový. Důležité je, aby byl barel černý a absorboval tak co nejvíce slunečních paprsků a sluneční tepelné energie. Barel by měl být také vodotěsný, aby z něj voda nevytékala. Objem barelu je zcela libovolný dle potřeby, avšak pro běžné sprchování u bazénu se doporučuje alespoň 20 l, lépe pak 40 l a více.

Do barelu se vyvrtají otvory, do kterých se usadí koncovky pro napojení hadic. Jedna hadice bude sloužit pro přívod, druhá pro výtok vody z barelu. Výtok by měl být pochopitelně ze spodní strany barelu, aby mohla voda téct samospádem.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Solární sprchu je potřeba vybavit baterií

Vzhledem k tomu, že voda z černého barelu může mít teplotu mezi 60 °C – 70 °C, je vhodné na solární sprchu namontovat mísicí vodovodní baterii, díky které si zvolíte teplotu dle potřeby. Přívodní hadici tak u solární sprchy rozdělíte pomocí rozbočky na teplou a studenou větev. Studená větev půjde přímo do mísicí baterie, teplá větev půjde hadicí do barelu a odtud do mísicí baterie. Teplá větev může být zhotovena z černé hadice, která bude obmotána například okolo stojanu solární sprchy a bude sloužit jako předehřev vody, aby byla voda ohřívána co nejefektivněji. Metr černé hadice se pohybuje okolo 25,-Kč/m2, mísicí baterie a sprchová růžice se dá pořídit za několik stokorun.

Stojan sprchy, na který bude namontován zásobník s vodou a sprchová růžice s vodovodní baterií může být vyroben jak ze dřeva, tak z ocelových nebo hliníkových profilů. Pokud je pro solární sprchu potřeba zástěna, ta může být zhotovena z jednoduché konstrukce s nenasákavou záclonou, která se zatahuje ručně nebo může být zhotovena z dřevěných desek. Kdo má doba staré palety, může použít palety pro výrobu jak podložky do sprchy, tak zástěny solární sprchy.

Kdo chce mít solární sprchu k bazénu opravdu promakanou, může si přidat další kohout s teplovou vodu ve výšce přibližně 0,5 m nad zemí, který slouží pro oplachování chodidel před vstupem do bazénu, aby se nezanesl nečistotami.

Pokud je solární sprcha krytá z více stran, může se jedna ze stran, nejlépe jižní strana, využít pro instalaci černé zahradní hadice, která se na podklad namotá ve tvaru šneku a přikotví se například rychlostahovacími umělohmotnými páskami.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů