Home Zahrada Příslušenství Jak vyrobit solární sprchu svépomocí?

Jak vyrobit solární sprchu svépomocí? 9.7

0

Solární sprcha je výborným doplňkem zahrady. Zejména přes léto, kdy jsou šílená vedra a koupání v zahradním bazénu je v plném proudu, si solární sprchy budete nesmírně cenit. Nejenže se v ní můžete zchladit, osprchovat po práci na zahradě, ale slouží zejména ke sprchování před vstupem a po výstupu z bazénu.

Solární sprchy – rozdělení

Na trhu lze zakoupit mnoho typů solárních sprch. Sprchy jsou určeny na zahradu k rodinnému domu, ale jsou dokonce sprchy solární cestovní a turistické, které jednoduše sbalíte do auta a osprchovat se pod teplou vodou můžete i v kempu.

Solární zahradní sprchy se dále dělí na sprchy přenosné, závěsné nebo pevné. Výhodou přenosných solárních sprch je to, že si ji můžete umístit kamkoli, na podzim ji jednoduše zazimujete a navíc jsou cenově dostupné. Vybírat můžete z nepřeberného množství solárních sprch o různých objemech zásobníků, v různých materiálových a barevných provedeních.

Solární sprcha s pevnou instalací vyžaduje podklad, ke kterému se ukotví. Pro tento účel postačí zámková dlažba, betonová podlaha nebo dřevěný trám terasy. Solární sprchy s pevnou instalací jsou designově zdařilejší než sprchy přenosné, vyžadují stavební úpravy, přivedení vody do sprchy a případně zřízení odtoku vody, pokud není solární sprcha blízko travnaté plochy.

Více o rozdělení solárních sprch včetně návodu, jak si vybrat tu optimální, naleznete v článku solární sprchy.

Kam solární sprchu umístit?

Solární sprcha musí být umístěna především tam, kde dopadá dostatečné množství slunečních paprsků. Sprcha by také neměla být příliš daleko od bazénu, aby se k ní nemusela natahovat dlouhá hadice. Optimální místo je pak takové, které není přímo pozorovatelné z veřejného prostoru nebo ze sousedních pozemků. V opačném případě by musela být sprcha vybavena zástěnou.

Jak vyrobit solární sprchu?

K výrobě sprchy postačí pár základních částí, z nichž je každá běžně k sehnání. Každý minimálně zručný kutil si solární sprchu dokáže vyrobit sám bez problému, ti šikovnější s kreativním myšlením jsou schopni vyrobit i designově zdařilou sprchu.

Pro výrobu solární sprchy je potřeba sud nebo barel, může být plastový, lépe však plechový. Důležité je, aby byl barel černý a absorboval tak co nejvíce slunečních paprsků a sluneční tepelné energie. Barel by měl být také vodotěsný, aby z něj voda nevytékala. Objem barelu je zcela libovolný dle potřeby, avšak pro běžné sprchování u bazénu se doporučuje alespoň 20 l, lépe pak 40 l a více.

Do barelu se vyvrtají otvory, do kterých se usadí koncovky pro napojení hadic. Jedna hadice bude sloužit pro přívod, druhá pro výtok vody z barelu. Výtok by měl být pochopitelně ze spodní strany barelu, aby mohla voda téct samospádem.

Solární sprchu je potřeba vybavit baterií

Vzhledem k tomu, že voda z černého barelu může mít teplotu mezi 60 °C – 70 °C, je vhodné na solární sprchu namontovat mísicí vodovodní baterii, díky které si zvolíte teplotu dle potřeby. Přívodní hadici tak u solární sprchy rozdělíte pomocí rozbočky na teplou a studenou větev. Studená větev půjde přímo do mísicí baterie, teplá větev půjde hadicí do barelu a odtud do mísicí baterie. Teplá větev může být zhotovena z černé hadice, která bude obmotána například okolo stojanu solární sprchy a bude sloužit jako předehřev vody, aby byla voda ohřívána co nejefektivněji. Metr černé hadice se pohybuje okolo 25,-Kč/m2, mísicí baterie a sprchová růžice se dá pořídit za několik stokorun.

Stojan sprchy, na který bude namontován zásobník s vodou a sprchová růžice s vodovodní baterií může být vyroben jak ze dřeva, tak z ocelových nebo hliníkových profilů. Pokud je pro solární sprchu potřeba zástěna, ta může být zhotovena z jednoduché konstrukce s nenasákavou záclonou, která se zatahuje ručně nebo může být zhotovena z dřevěných desek. Kdo má doba staré palety, může použít palety pro výrobu jak podložky do sprchy, tak zástěny solární sprchy.

Kdo chce mít solární sprchu k bazénu opravdu promakanou, může si přidat další kohout s teplovou vodu ve výšce přibližně 0,5 m nad zemí, který slouží pro oplachování chodidel před vstupem do bazénu, aby se nezanesl nečistotami.

Pokud je solární sprcha krytá z více stran, může se jedna ze stran, nejlépe jižní strana, využít pro instalaci černé zahradní hadice, která se na podklad namotá ve tvaru šneku a přikotví se například rychlostahovacími umělohmotnými páskami.