Solární sprcha – výhody, cena, použití, údržba

Léto je v plném proudu a horké dny se pro mnohé z nás nesnesitelné. Snad každý si rád dopřeje jakékoliv osvěžení, ať už v podobě bazénu, studené sprchy nebo chladného nápoje. Pokud máte doma bazén, jeho neodmyslielnou součástí by měla být zahradní solární sprcha, jejíž používání předchází zanášení bazénu nečistotami. Speciální solární sprcha vyjde na pár tisíc a dokáže skvěle osvěžit.

Instalace zahradní solární sprchy

Pevná solární sprch

Pevná instalace solární sprchy je nejrozšířenější. Nemusíte se ale obávat žádných stavebních prací. Solární sprchu stačí jednoduše přikotvit k podkladu jako je betonový patník nebo dřevěná terasa.

Přemístitelná solární sprcha

Její instalace je jednoduchá, zvládne ji každý. Solární sprchu stačí umístit na zvolené místo, dále se jednoduše napojí na zahradní hadici, takže není potřeba speciální přípojka nebo složitá instalace. Nevyžaduje žádné stavební práce ani úpravy a je možné ji kdykoli přemístit na jiné místo.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pro instalaci solární sprchy je potřeba vybrat vhodné místo, na které dopadá nejvíce slunečních paprsků. Určitě není vhodné ji umisťovat v blízkosti vysokého stromu, domu, pergoly nebo jiné stavby, které může solární sprchu zastínit.

Solární sprcha – ohřev vody

Solární sprcha poskytne skvělé osvěžení. Její přednost je navíc to, že funguje na solární ohřev. Dle typu sprchy se mírně liší maximální dosažená teplota ohřevu. Nemusíme se tedy bát, že když si stoupneme pod sprchu a pustíme na sebe vodu, tak se buď opaříte, protože je voda příliš nahřátá, nebo naopak budete ochromeni zcela ledovou vodou, protože hadice je napojena na vodu ze studny.

Vodu ve sprše dokáže slunce nahřát až na 60°C. Solární sprchy jsou vybaveny směšovací baterií, vodu si tedy můžeme regulovat podle sebe tak, aby osvěžení bylo příjemné, nikoliv ledové.

Kdy je vhodné použít solární sprchu?

Pokud vlastníte venkovní bazén, u kterého nemáte sprchu, doporučuje se v každém případě, před návštěvou bazénu osprchovat se. Při sprchování se spláchne z těla prach a bakterie, které při zanesení do bazénu způsobují zakalení a znečištění vody, a potom je nutné vodu častěji měnit i bazén čistit. Neobejdete se bez většího množství bazénové chemie, které potom může způsobovat dermatologické problémy. Snadným řešením je se tedy raději před koupáním krátce osprchovat a předem se vyhnete komplikacím. Navíc solární ohřev je v tomto případě velmi ekologický, jelikož za ohřev vody neplatíte.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pro větší pohodlí je možné sprchu připevnit k podkladu, aby se nehýbala nejenom při sprchování, ale aby ji ani vítr nepřevrhl.

Sprcha je ideálním řešením třeba i pro malé zahrádky, kam by se bazén nevlezl, ale majitel touží po osvěžení. Sprcha je praktická i třeba pro ty, kteří mají problém vlézt do studené vody, kvůli velkému teplotnímu rozdílu, protože se před vstupem do bazénu mohou na vodu aklimatizovat krátkým vlažným osvěžením pod sprchou.

Některé sprchy mají i malý kohoutek umístěný dole, který slouží ke sprchování nohou, což je opět praktické před vstupem do bazénu. Některé modely jsou vybaveny podložkou, abyste nemuseli během sprchování stát přímo na trávě nebo nohami ve špinavé vodě.

Solární sprchu ocení také ti, kteří mají chatu nebo chalupu bez sociálního zázemí nebo bez možnosti přípravy teplé vody.

Provedení zahradních solárních sprch

Zahradní sprchy se vyrábějí v různých dekorech i designových provedeních, nemusíte se tedy bát, že byste nenašli model, který by se na Vaši zahradu nebo k vašemu bazénu nehodil. Důležitým parametrem při výběru solární sprchy je objem zásobníku teplé vody. Objem zásobníku se pohybuje od 8 do 38 litrů vody, přičemž je doporučeno zvolit objem zásobníku alespoň 20 litrů. Tak bude zajištěna teplá voda pro více lidí.

Solární sprcha a cena

Nejlevnější modely pořídíme za necelé dva tisíce korun. Nejdražší modely v hliníkovém provedení ovšem pořídíme i za 10 000 korun.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nevýhodou levnějších modelů je to, že se nedají připevnit k podkladu, hrozí tedy převrácení při silném větru. Dále je to malý objem. Oproti dražším modelům (průměrně ale kvalitní sprchu za 3 000 korun pořídíme) má malý objem nádrže na vodu, pohybuje se mezi 8 – 15 litry, oproti tomu dražší modely nabízejí objem až 38 litrů. Na druhou stranu jsou díky menšímu objemu snadněji přenosné a lépe se s nimi manipuluje. U některých modelů chybí i praktický kohoutek sloužící k umývání nohou.

Ti z vás, co rádi kutí, si mohou solární sprchu postavit svépomocí. Pokud si chcete vyrobit solární sprchu, přečtěte si článek Jak postavit zahradní solární sprchu svépomocí?

Solární sprcha – výhody

Výhodou solárních sprch je i přes větší hmotnost některých modelů poměrně snadná manipulace a hlavně instalace. Další nespornou výhodou je zajištění teplé vody bez spotřeby elektrické energie. Provoz solární sprchy je tak nejen ekologický, ale i ekonomický.

Při výběru solární sprchy si můžete vybrat z mnoha druhů sprchovacích hlavic a dekorů solárních sprch. K dostání jsou v barevném, hliníkovém ale i dřevěném provedení.

Kam solární sprchu umístit?

Samozřejmostí je umístění sprchy na místo, kde svítí slunce, díky kterému se voda přes den ve sprše ohřeje. Důležité je také místo, kam ji postavíme, a jak často ji budeme používat, jelikož při velké spotřebě vody by mohla zahrada rozbahnit.

Údržba solární sprchy

A jak sprchu udržovat? V létě je dobré si hlídat výměnu vody. Pokud sprchu více jak 3 dny nepoužijeme, doporučuje se vodu vyměnit, a to kvůli množení bakterií. Pokud máte problém s tvrdou vodou, samozřejmostí je jako u sprchy normální čištění od vodního kamene. Hadici a jednotlivé komponenty je možné zbavit vodního kamene za použití octa.

Na zimu musíme sprchu vypustit a vysušit a poté uložit dovnitř budovy. Pokud toto neučiníme, voda ve sprše zamrzne a může ji poškodit.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů