Jaké interiérové dveře vybrat?

Interiérové dveře je třeba vybrat tak, aby do celkové koncepce interiéru zapadaly, byly estetické, ale především aby správně sloužily. Dveří je na trhu mnoho typů a každý se hodí na jiné použití.

Proto je při výběru dveří vhodné nedívat se pouze na vzhled, ale i jejich materiálové a konstrukční provedení. Do stísněných bytů se totiž mohou hodit jiné dveře než do prostorného rodinného domu.

Šířka dveří – 700, nebo 800 mm?

Standardní šířka vnitřních dveří od pokojů a dalších obytných místností je 800 mm. Dveře šíře 700 mm lze použít například do koupelny či na WC místnost, ovšem i zde je doporučeno osazení větších, 800 mm širokých dveří, které nabízejí pohodlnější průchod. V případě, že v bytě bydlí osoba tělesně postižená, lze šířku dveří zvětšit na 900 až 1000 mm.

Jaký směr otevírání dveří zvolit?

O tom, zda zvolit pravé či levé interiérové dveře, rozhoduje vždy vnitřní dispozice obytných prostor. Dveře se otevírají zpravidla z komunikačního prostoru směrem do místnosti. Existuje však výjimka, a to v případě koupelny a WC místnosti, kde hrozí pád a zranění osoby. Pokud by osoba ležela bezvládně v koupelně na zemi, nebylo by možné dveře otevřít a poskytnout jí první pomoc.

Dveře od místností se musí otevírat tak, aby osoba stojící v otevřených dveřích měla rozhled do většiny prostoru místnosti. Zcela nevhodné je otevírání dveří proti stěně.

Kovové, obložkové a skryté zárubně. Které jsou lepší?

V minulosti byly hojně rozšířené kovové zárubně, které však postupem času vyšly z módy a nahradily je zárubně obložkové. Ocelové zárubně (návod na montáž ocelových zárubní) však stále nachází uplatnění v technické místnosti, skladu zahradního nářadí či u dveří do garáže. Obložkové zárubně vypadají mnohem lépe, a navíc je lze namontovat i na staré ocelové zárubně bez nutnosti vybourání původních zárubní. Nevýhodou však je mírné zúžení průchodné šířky zárubní.

Obložkové zárubně jsou moderní, mnohem lépe však vypadají zárubně skryté, neboli bezfalcové. Pokud jsou bezfalcové zárubně osazeny bezfalcovými dveřmi se skrytými panty, dveře lícují se stěnou a nejdou prakticky vidět.

Konstrukční typ dveří

Nejpoužívanějším typem interiérových dveří jsou bezesporu dveře otevíravé (otočné), ale uplatnění v moderních bytech nachází i dveře posuvné či skládací. Skládací a posuvné dveře se hodí především do stísněných prostor, kde by nebylo možné otevíravé dveře dokořán otevřít. Posuvné dveře lze použít také v místě, kde by mohlo dojít ke střetu dveřních křídel. Typickým příkladem jsou dveře osazené v na sebe kolmých stěnách blízko rohu.

Všechny zmíněné konstrukční typy dveří nabízí firma Atex Planá, která má ve svém e-shopu v nabídce dveře Porta Doors.

Dveře Porta Doors jsou nabízeny v několika provedeních se syntetickým a dýhovaným povrchem, ale i v rámovém provedení. Dveře mají vysokou odolnost, unikátní design a pětiletou záruku. Přehled všech designových provedení dveří nabízí přiložený katalog.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů