Kamenný obklad na fasádu nabízí mnoho benefitů

Kámen je unikátní stavební prvek, který doprovází lidstvo po tisíciletí stejně jako dřevo. Oblíbenost přírodních materiálů máme zřejmě zakořeněné v naší DNA. V posledních letech se stává kamenný obklad více a více oblíbeným. Kamenný obklad na fasádu používají nejen investoři obchodních a administrativních center, ale také stavebníci rodinných a bytových domů.

Architekti a designéři jej používají na kompletní obložení fasád, nebo jen na jejich části, ať už díky originálnímu a nenapodobitelnému vzhledu kamene, nebo jeho houževnatosti, která je prověřena přírodou. Přírodní kámen je též hojně využíván v interiéru. Technologie jde stále kupředu a firmy vyrábí různé imitace přírodních kamenných obkladů, které nevypadají vůbec špatně, ale přírodu se jim dosud nepodařilo trumfnout. Je to holt mocná čarodějka. Ale jak se říká „není nebe bez mráčku“. Pojďme se tedy společně podívat kamenným fasádním obkladům pořádně na zoubek.

Kamenné fasádní obklady velmi dobře působí v kombinaci s dřevěným fasádním obkladem.
Kamenné fasádní obklady velmi dobře působí v kombinaci s dřevěným fasádním obkladem.

Kamenný obklad na fasádu vás překvapí svými vlastnostmi

Odborníci se shodují na tom, že kámen jakožto stavební materiál, je téměř nezničitelný okolními vlivy. Oproti jiným materiálům používaných jako fasádní obklady téměř netrpí nasákavostí, je naprosto odolný vůči mrazu a dalším nepříznivým vlivům okolí. Nesmíme také zapomenout na jeho perfektní izolační schopnosti a žáruvzdornost. Jeho originální vzhled a dlouhověkost nelze nahradit jiným typem obkladu.

Kamenný fasádní obklad je poměrně těžký

Vizuální podoba kamenného obkladu je stálá, vydrží s Vámi desítky ne-li stovky let. Nutno ale zmínit, že robustnější typy přírodního kamenného obkladu jsou poměrně dost těžké. Jeho použití bychom měli vždy konzultovat s odborníkem, abychom nechtěně nenadělali více škody než užitku. Podklad musí být únosnější než při použití ostatních obkladových materiálů, jako je například imitace kamene z lehčeného betonu, dřevo nebo třeba plastové palubky. Nosnost podkladu lze zvýšit i dodatečně, nicméně je vždy lepší, když je s kamenným obkladem počítáno od začátku.

Mezi nejčastěji používaný kamenný fasádní obklad patří bezesporu břidlice, která je velmi oblíbená díky svému nadčasovému vzhledu. Dále je na fasádách často k vidění například pískovec, opuka, travertin, žula, nebo třeba mramor. Vybírat můžete opravdu z obrovského množství vzorků, my jsme vypíchli pouze ty nejoblíbenější a nejčastěji používané.

Kamenné obklady na fasádu jsou dodávány včetně rohových profilů. Bez problému tak lze kamenný obklad použít pro obložení nejen velkých ploch, ale i sloupků.
Kamenné obklady na fasádu jsou dodávány včetně rohových profilů. Bez problému tak lze kamenný obklad použít pro obložení nejen velkých ploch, ale i sloupků.

Kamenný fasádní obklad – výhody a nevýhody

Nyní si povíme, jaké jsou výhody a úskalí při použití kamenného fasádního obkladu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

 • Mezi největší výhody kamenného fasádního obkladu patří bezesporu jeho extrémně dlouhá životnost a odolnost. Při jeho použití svůj dům ochráníte před mechanickým poškozením a okolními nepříznivými vlivy.
 • Kamenný obklad na fasádu dodá originální vzhled Vaší nemovitosti, který nelze nahradit žádnými imitacemi. Co milimetr to originál.
 • Snadnou údržbu kamenného fasádního obkladu jistě ocení většina z nás. Stručně řečeno, když se bude zdát, že je obklad špinavý, odstraníme nečistoty proudem vody bez použití chemikálií. Pro tento účel je nejlepší takzvaná wapka.
 • Při jeho použití vystřelí hodnota nemovitosti směrem nahoru.
 • Nevýhodou se může zdát jeho vyšší pořizovací cena oproti imitacím přírodního kamenného fasádního obkladu. My však zastáváme názor, že je to logická daň za originální přírodní vzhled a téměř neomezenou životnost.
 • Jako mínus bychom uvedli jeho vyšší hmotnost a větší tvrdost. Díky těmto vlastnostem nás čeká těžší manipulace a složitější montáž, zejména pak zařezávání jednotlivých částí fasádního kamenného obkladu. Nesmíme také zapomenout na větší nároky na nosnost podkladu.

Kamenný obklad na fasádu – montáž a údržba

Kamenný fasádní obklad lze zpravidla montovat dvěma základními postupy. Nazvěme je variantou suchou a mokrou.

Kamenný obklad suchou cestou

Suchá montáž kamenného fasádního obkladu spočívá v umístění roštu (hliník, galvanizovaná ocel) na podklad, ke kterému jsou mechanicky přidělávány jednotlivé části obkladu. Tento postup umožňuje montáž přírodních kamenných desek ve větších a souměrných formátech, nicméně pro dosažení přírodního vzhledu kamene je vhodná mokrá varianta (lepení).

Podklad pro lepení kamenného obkladu by měl být pečlivě očištěný, později se k němu nebude možné dostat. V případě potřeby lze umístit do roštu tepelnou izolaci. Mezi roštem a obkladem by měla být mezera, aby zde mohl proudit vzduch. Vznikne tak provětrávaná fasáda, která přináší řadu výhod, mezi které patří například odvod vlhkosti ze stěny a odvod tepelné zátěže v letních měsících.

Kamenný obklad lze použít i pro obkládání zahradních prvků a plotů.
Kamenný obklad lze použít i pro obkládání zahradních prvků a plotů.

Rychlejší realizace fasádního obkladu

Vzhledem k tomu, že se jedná o mechanické připevňování obkladu, můžeme fasádu obložit naráz. Díky tomu můžeme kamenný fasádní obklad realizovat během jednoho dne. Samozřejmě záleží na celkovém rozměru obkládané plochy. Jedná se tedy o nespornou časovou úsporu oproti mokré variantě, u které je třeba dodržovat technologické přestávky.

Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci tohoto článku si můžete spočítat orientační cenu zateplení fasády.

Díky tomu, že výrobci dodávají i rohové (jak vnitřní, tak vnější) části kamenných fasádních obkladů, můžeme bez problémů obložit celé obvodové stěny našeho domu.

Kamenný obklad na fasádu mokrou cestou

Další možností je již zmíněná mokrá varianta montáže. Ta spočívá v lepení fasádního obkladu na podklad. Je nutné mít podklad dobře připravený – zbavený nečistot, prachu, mastnoty, starých nátěrů atd. Když máme podklad připraven, připevníme na stěnu pomocnou lať a začneme s lepením obkladu. Před lepením si nezapomeňme určit rovinu pomocí vodováhy. Pamatujme si, že po prvních přibližně pěti řadách, by měla následovat technologická přestávka cca 12 hodin, kterou je třeba dodržet kvůli zatvrdnutí lepidla. Tím docílíme rovnoměrného rozložení zátěže působící na podkladovou plochu. Poté pokračujeme stejným postupem až do finále.

Při zvolení mokré varianty montáže, nezapomeňme dodržet technologický postup. Okolní teplota by při lepení obkladu neměla klesnout pod 5˚C a přesáhnout 25˚C.

Kamenný obklad na fasádu je kompletně bezúdržbový. Při případném znečištění stačí, když jej opláchneme čistou vodou. Pokud Vás toto řešení dostatečně neuspokojí, můžete na obklad nanést ochrannou impregnační vrstvu pomocí nátěru nebo postřiku.

Při výběru kotvících prvků a stavební chemie, doporučujeme nechat si poradit od výrobce.

Cena zateplení fasády


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení fasády

Výpočet ceny zateplení fasády

Typ tepelné izolace:
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.
Včetně pronájmu lešení?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Ušetříme vám čas s hledáním firmy

Přeji si:

Jaké výhody nabízí odeslání nezávazné poptávky?

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.

Místo realizace

Kam Vám máme kalkulaci ceny zaslat?

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů