Kapková závlaha v zahradě

soutez

Čím dál úpornější vedra sužují nejenom lidi, ale především rostliny. Jak tento problém vyřešit, abychom neustále nemuseli nosit konve a konve vody na zahradu?

Velmi účinným řešením je kapková závlaha (někdy také kapénková závlaha), která dokáže rostliny celé léto zavlažovat, navíc její instalací dosáhnete značné úspory vody. Voda je totiž díky systému kapkové závlahy dodávána přímo ke kořenům rostliny v přesně daném množství a nedochází tak ke zbytečnému odparu vody.

Jak funguje kapková závlaha?

Kapková závlaha funguje na principu hadice s dírkami, které směřují ke každé jedné rostlině nebo například truhlíku. Pravidelně je z každé dírky vypuštěna kapka vody, v pravidelném intervalu, ve dne, v noci, proto jsou rostliny zavlažovány neustále a nedochází k jejich vadnutí.

Hadice s dírkami se jednoduše napojí na zahradní hadici, která vede vodu, a díky tlaku se voda dostává do každé dírky, která je nasměrována tak, aby zbytečně nekapala do půdy, kde zrovna nic neroste. Spotřeba vody je v závislosti na velikosti zavlažovací soustavy. Tyto kapkovací trubice se hodí k různým druhům výsadeb, jako jsou zeleninové záhony, květinové výsadby, stromy, živé ploty, keře, plošné výsadby apod.

Z čeho se zavlažovací soustava kapkové závlahy skládá?

Závlaha se prodává buď v předem nachystaných setech, nebo ji lze zakoupit jako samostatné komponenty, které si každý dokáže sestavit sám. Zavlažovacích hadic existuje dost druhů na to, aby se daly použít na jakýkoliv typ výsadby. Dají se různě napojovat a kombinovat. Spotřeba vody se počítá v litrech, které celou soustavou protečou za hodinu. U různých tlouštěk hadic je tomu jinak.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Kapková trubice je k dostání ve dvou konstrukčních variantách. Buď můžete pořídit obyčejnou hadici, do které pomocí děrovačky zavedete kapkovač, nebo můžete zvolit vyspělejší variantu, a sice kapkovou trubici s integrovanými kapkovači. Sponu, ve kterém je hadice perforována si zákazník může zvolit dle potřeby, dají se koupit i předem nachystané. Kapkovací trubice je ošetřena speciálním materiálem, který propouští vodu, ovšem nepustí dovnitř kořeny rostlin, tudíž nedochází k jejich ucpání. Závlaha se dá instalovat i pod zem. Kapkovací trubice jsou dodávány buď v zelené, černé nebo hnědé barevné variantě, proto nejsou v zahradě na první pohled patrné.

Pokud plánujete kapkovou závlahu napojit na běžný vodovodní řad, je nutné před samotné potrubí zavlažovacího systému napojit reduktor tlaku, který sníží tlak v potrubí na tlak provozní, tedy cca 0,5 – 1,5 baru. To zamezí tryskání vody z jednotlivých kapkovačů. Pokud bydlíte v lokalitě s nedostatkem vody či je zde voda příliš drahá, můžete využít vodu dešťovou. Tu můžete zachytávat díky různým tvarovkám přímo z okapového svodu do barelu, nebo můžete dešťovou vodu svést do podzemního zásobníku na dešťovku. Vodu následně lze využívat nejen na zavlažování trávníku a zahrádky, ale i na umývání auta či splachování WC. Vyberte si vhodnou retenční nádrž na dešťovou vodu.

Chraňte kapkovou soustavu před zanesením

V případě že využíváte studniční vodu, vodu ze střechy, rybníka apod., vyvarujte se riziku zanesení systému nečistotami. Před samotné kapkové trubice namontujte filtr nečistot, které systém ochrání a prodlouží tak jeho životnost.

Co je tedy vše potřeba pro kapkovou závlahu?

Pro sestavení kapkové závlahy pro svoji zahrádku nebo záhon potřebujete tyto součásti:

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

-kapková trubice (hadice)

-kapkovač

dodavatel

-hadicové spojky, T kusy, odbočky, kolena

-ventily, uzávěry

-závěsné háčky

-reduktor tlaku

-filtr nečistot

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


-příp. elektronický časovač pro kapkovou závlahu

Kapková závlaha samospádem

Vzhledem k tomu, že kapkové trubice vyžadují provozní tlak nejméně 0,25 baru, optimálně však 0,5 – 1,5 baru, není možné instalovat zavlažovací soustavu na zdroj vody, který se nachází přibližně ve stejné výšce, jako je záhon.

Vzhledem k tomu, že 1 bar = 1 m vodního sloupce, potřebujete mít zdroj vody alespoň 2,5 – 5 m vysoko. Pokud máte svažitou nebo členitou zahradu, jistě to pro vás nebude problém. Nicméně kapková závlaha lze zřídit i při menších výškových rozdílech. Má to však jednu nevýhodu.  Pro tento systém budete muset použít obyčejnou hadici, kterou děrovačkou proděravíte na místech, kde bude zapotřebí vytékající voda. Takto upravené hadice nemají speciální membránu, která zabraňuje vnikání nečistot a prorůstání kořenů do hadice. Taktéž vytvořit díru optimální velikosti nemusí být jednoduché. Malou dírkou nemusí voda kapat vůbec, velkou poteče proudem. Pokud chcete sofistikované zavlažování, kapková závlaha samospádem není optimální řešení.

Doplňky pro kapkovou závlahu

Pro ty, kdo chce mít zavlažovací soustavu sofistikovanou, se nabízí hned několik vymožeností, které vám usnadní práci a ušetří peníze za vodu.

Elektronické hodiny vám zajistí, že bude záhon zaléván jen v potřebnou dobu. Jednoduše nastavíte dny a čas, kdy má soustava zavlažovat a o nic dalšího se nestaráte. Pokud soustavu doplníte i o půdní čidlo, soustava nebude zavlažovat ve chvíli, kdy prší. Aby měly rostliny dostatek živin, na soustavu se dá napojit přimíchávač tekutých hnojiv.

Údržba kapkové závlahy

Kapková závlaha nevyžaduje žádnou složitou a náročnou údržbu, občas je však vhodné čistící jehlicí pročistit kapkovače, aby nedocházelo k jejich zanesení. Zavlažovací soustavu můžete na zahradě ponechat po celý rok, je však potřeba vypustit všechnu vodu, která by jinak při zamrznutí způsobila popraskání trubic a hadic kapkové závlahy.

Kapková závlaha a cena

Cena kapkové závlahy se nedá exaktně určit. Cena se odvíjí od plochy záhonu, hustoty sítě a od přání zákazníka týkajících se instalace automatizovaných a elektronických součástí.

Metr kapkové trubice se dá pořídit za 3 – 15 Kč, tvarovky, odbočky a spojovací T kusy stojí 5 – 15 Kč/ks a kapkovač stojí 8 Kč/ks.

Řídící jednotka pro zavlažování stojí nejčastěji 1000 – 2500 Kč a čidlo půdní vlhkosti se dá pořídit za 1500 Kč. V nabídce jsou také sety pro zahrádkáře obsahující vše potřebné a v závislosti na obsahu balení se dají pořídit  již od 850 Kč do 3500 Kč. Porovnejte cenu za set pro kapkovou závlahu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů