leaderboard

Kdy budete potřebovat PENB – průkaz energetické náročnosti budovy?

kalkulace_Porfix
kalkulace_Porfix

Pokud jste majitelem domu nebo bytu či si bydlení budete pořizovat, jistě se nevyhnete povinosti zpracovat PENb – průkaz energetické náročnosti budovy. Co to je průkaz energetické náročnosti budovy a k čemu je dobrý?

Povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy ukládá zákon č. 406/2000 Sb., Zákon o hospodaření energií. Tento zákon stanovuje nejen některá opatření pro zvyšování hospodárnosti užití energie a povinnosti fyzických osob při nakládání s energií, ale i požadavky na uvádění spotřeby energie a jiných hlavních zdrojů na energetických štítcích výrobků spojených se spotřebou energie (tedy štítky na pračkách, ledničkách, televizích apod.).

Co je to PENB – průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkaz energetické náročnosti budovy je doklad o spotřebě energií vynaložených na vytápění a provoz budovy, který slouží k vyhodnocení její energetické náročnosti. Obsah a postup výpočtu je upraven vyhláškou č. 78/2013 Sb., Vyhláška o energetické náročnosti budovy. Dle různých kritérií se následně budova zařadí do třídy A-G, přičemž budova s označením písmenem „A“ je energeticky velmi úsporná (pasivní nebo nulový dům) a budova s označením „G“ je budova velmi nehospodárná (budova historická, nezateplené stavby).

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

V PENB jsou uvedeny teoretické spotřeby (stanovené na základě výpočtu) na vytápění objektu, větrání objektu (v případě že dům disponuje vzduchotechnikou), chlazení objektu, osvětelní objektu, úpravu vlhkosti vzduchu a spotřeby teplé vody. Rovněž je v PENB hodnocena obálka budovy, nebo-li tepelně-technické parametry obvodových konstrukcí, které musí splňovat normou požadované hodnoty.

PENB Průkaz energetické náročnosti budovy
Průkaz energetické náročnosti budovy

Nepleťte si štítek obálky budovy s průkazem energetické náročnosti budovy!

Štítek obálky budovy hodnotí pouze tepelně-technické parametry obvodových konstrukcí a porovnává je s hodnotami normou požadovanými. PENB mimo to hodnotí i tepelné ztráty a zisky objektu, energetickou náročnost objektu na chlazení a větrání vnitřních prostor, na přípravu teplé vody ad.

Kdy si musím PENB nechat vypracovat?

Stavebník, vlastník nebo společenství vlastníků jednotek si musí opatřit průkaz v případě výstavby nové budovy nebo při větších změnách již dokončených budov. Větší změnou dokončené budovy se rozumí rekonstrukce, kterou se mění alespoň 25 % plochy obálky budovy, příčemž do plochy obálky se započítávají všechny obvodové stěny, okna, dveře, podlahy na zemině, střechy a stropy pod nevytápěnou půdou. Pokud se rozhodnete postavit nový dům, průkaz energetické náročnosti bude součástí projektové dokumentace pro stavební povolení či ohlášení stavby.

PENB dále budete potřebovat:

  • při prodeji budovy nebo její ucelené části,
  • při pronájmu  budovy nebo její ucelené části.

Podrobněji se o povinnosti vlastnit PENB dočtete v §7a zákonu č. 406/2000 Sb.. Zákon je dostupný ZDE.

Kdo PENB vypracovává?

PENB může vypracovat pouze energetický specialista, který je k vypracování průkazů energetické náročnosti budovy oprávněm Ministerstvem průmyslu a obchodu. Kompletní seznam těchto oprávněných osob najdete v Seznamu energetických specialistů.

Platnost PENB

Průkaz energetické náročnosti budovy má plastnost 10 let od data jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny na objektu. Může se jednat o zateplení, přístavbu, vestavbu, změnu vytápění, chlazení, ohřev teplé vody apod.. Pokud tedy máte vypracovaný průkaz energetické náročnosti budovy a v objektu provedete například výměnu kotle za jiný typ (přechod z pevných paliv na zemní plyn), je potřeba zpracovat nový průkaz energetické náročnosti.

kalkulace_Porfix
kalkulace_Porfix

Cena PENB

Cena PENB se liší v závislosti na podlahové ploše a dispozici objektu. Na průkaz energetické náročnosti pro jednopodlažní objekt do 100 m2 si připravte cca 2 500 Kč, na průkaz energetické náročnosti dvoupodlažní budovy do 200 m2 si připravte 4 200 Kč. V případě větších rodinných domů se ceny mohou vyšplhat na více jak 5 500 Kč. Uvedené ceny jsou uvedeny s DPH.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min