Kdy budete potřebovat PENB – průkaz energetické náročnosti budovy?

nacenění

Pokud jste majitelem domu nebo bytu či si bydlení budete pořizovat, jistě se nevyhnete povinosti zpracovat PENb – průkaz energetické náročnosti budovy. Co to je průkaz energetické náročnosti budovy a k čemu je dobrý?

Povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy ukládá zákon č. 406/2000 Sb., Zákon o hospodaření energií. Tento zákon stanovuje nejen některá opatření pro zvyšování hospodárnosti užití energie a povinnosti fyzických osob při nakládání s energií, ale i požadavky na uvádění spotřeby energie a jiných hlavních zdrojů na energetických štítcích výrobků spojených se spotřebou energie (tedy štítky na pračkách, ledničkách, televizích apod.).

Co je to PENB – průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkaz energetické náročnosti budovy je doklad o spotřebě energií vynaložených na vytápění a provoz budovy, který slouží k vyhodnocení její energetické náročnosti. Obsah a postup výpočtu je upraven vyhláškou č. 78/2013 Sb., Vyhláška o energetické náročnosti budovy. Dle různých kritérií se následně budova zařadí do třídy A-G, přičemž budova s označením písmenem „A“ je energeticky velmi úsporná (pasivní nebo nulový dům) a budova s označením „G“ je budova velmi nehospodárná (budova historická, nezateplené stavby).

V PENB jsou uvedeny teoretické spotřeby (stanovené na základě výpočtu) na vytápění objektu, větrání objektu (v případě že dům disponuje vzduchotechnikou), chlazení objektu, osvětelní objektu, úpravu vlhkosti vzduchu a spotřeby teplé vody. Rovněž je v PENB hodnocena obálka budovy, nebo-li tepelně-technické parametry obvodových konstrukcí, které musí splňovat normou požadované hodnoty.

PENB Průkaz energetické náročnosti budovy
Průkaz energetické náročnosti budovy

Nepleťte si štítek obálky budovy s průkazem energetické náročnosti budovy!

Štítek obálky budovy hodnotí pouze tepelně-technické parametry obvodových konstrukcí a porovnává je s hodnotami normou požadovanými. PENB mimo to hodnotí i tepelné ztráty a zisky objektu, energetickou náročnost objektu na chlazení a větrání vnitřních prostor, na přípravu teplé vody ad.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Kdy si musím PENB nechat vypracovat?

Stavebník, vlastník nebo společenství vlastníků jednotek si musí opatřit průkaz v případě výstavby nové budovy nebo při větších změnách již dokončených budov. Větší změnou dokončené budovy se rozumí rekonstrukce, kterou se mění alespoň 25 % plochy obálky budovy, příčemž do plochy obálky se započítávají všechny obvodové stěny, okna, dveře, podlahy na zemině, střechy a stropy pod nevytápěnou půdou. Pokud se rozhodnete postavit nový dům, průkaz energetické náročnosti bude součástí projektové dokumentace pro stavební povolení či ohlášení stavby.

PENB dále budete potřebovat:

  • při prodeji budovy nebo její ucelené části,
  • při pronájmu  budovy nebo její ucelené části.

Podrobněji se o povinnosti vlastnit PENB dočtete v §7a zákonu č. 406/2000 Sb.. Zákon je dostupný ZDE.

Kdo PENB vypracovává?

PENB může vypracovat pouze energetický specialista, který je k vypracování průkazů energetické náročnosti budovy oprávněm Ministerstvem průmyslu a obchodu. Kompletní seznam těchto oprávněných osob najdete v Seznamu energetických specialistů.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Platnost PENB

Průkaz energetické náročnosti budovy má plastnost 10 let od data jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny na objektu. Může se jednat o zateplení, přístavbu, vestavbu, změnu vytápění, chlazení, ohřev teplé vody apod.. Pokud tedy máte vypracovaný průkaz energetické náročnosti budovy a v objektu provedete například výměnu kotle za jiný typ (přechod z pevných paliv na zemní plyn), je potřeba zpracovat nový průkaz energetické náročnosti.

Cena PENB

Cena PENB se liší v závislosti na podlahové ploše a dispozici objektu. Na průkaz energetické náročnosti pro jednopodlažní objekt do 100 m2 si připravte cca 2 500 Kč, na průkaz energetické náročnosti dvoupodlažní budovy do 200 m2 si připravte 4 200 Kč. V případě větších rodinných domů se ceny mohou vyšplhat na více jak 5 500 Kč. Uvedené ceny jsou uvedeny s DPH.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min