Home Stavba Kdy budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy?

Kdy budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budovy?

0

Pokud jste majitelem domu nebo bytu nebo si bydlení budete pořizovat, jistě se nevyhnete povinosti zpracování průkazu energetické náročnosti budovy (PENB).

Tuto povinost ukládá předpis č. 406/2000 Sb., Zákon o hospodaření energií. Tento zákon stanovuje nejen některá opatření pro zvyšování hospodárnosti užití energie a povinnosti fyzických osob při nakládání s energií, ale i požadavky na uvádění spotřeby energie a jiných hlavních zdrojů na energetických štítcích výrobků spojených se spotřebou energie (tedy štítky na pračkách, ledničkách, televizích apod.).

Co je to PENB?
Průkaz energetické náročnosti budovy je doklad o spotřebě energií vynaložených na vytápění a provoz budovy, který slouží k vyhodnocení její energetické náročnosti. Obsah a postup výpočtu je upraven předpisem č. 78/2013 Sb., Vyhláška o energetické náročnosti budovy. Dle různých kritérií se následně budova zařadí do třídy A-G, přičemž budova s označením “A” je energeticky velmi úsporná (pasivní nebo nulový dům) a budova s označením “G” je budova velmi nehospodárná (budova historická, nezateplené stavby).

Průkaz energetické náročnosti budovy
Třídy energetické náročnosti budovy (zdroj: www.bonusreal.cz)

V PENB jsou uvedeny teoretické spotřeby (stanovené na základě výpočtu) na vytápění objektu, větrání objektu (v případě že dům disponuje vzduchotechnikou), chlazení objektu, osvětelní objektu, úpravu vlhkosti vzduchu a spotřeba teplé vody. Rovněž je v PENB hodnocena obálka budovy, nebo-li tepelně-technické parametry obvodových konstrukcí, které musí splňovat normou požadované hodnoty.

Nepleťte si štítek obálky budovy s průkazem energetické náročnosti budovy!

Štítek obálky budovy hodnotí pouze tepelně-technické parametry obvodových konstrukcí a porovnává je s hodnotami normou požadovanými. PENB mimo to hodnotí i tepelné ztráty a zisky objektu, energetickou náročnost objektu vzhledem k chlazení, větrání, přípravě teplé vody ad.

Kdy si musím PENB nechat vypracovat?
Stavebník, vlastník nebo společenství vlastníků jednotek si musí opatřit průkaz v případě výstavby nové budovy nebo při větších změnách již dokončených budov.

PENB dále budete potřebovat:

  • při prodeji budovy nebo její ucelené části,
  • při pronájmu  budovy nebo její ucelené části.

Podrobněji se o povinnosti vlastnit PENB dočtete v §7a, předpis č. 406/2000 Sb.. Zákon je dostupný ZDE.

Kdo PENB vypracovává?

PENB může vypracovat pouze energetický specialista, který je k vypracování průkazů energetické náročnosti budovy oprávněm Ministerstvem. Kompletní seznam těchto oprávněných osob najdete v Seznam energetických specialistů.

Platnost PENB

Průkaz energetické náročnosti budovy má plastnost 10 let od data jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny na objektu. Může se jednat o zateplení, přístavbu, vestavbu, změnu vytápění, chlazení, ohřev teplé vody apod..

Cena PENB

Cena PENB se liší v závislosti na podlahové ploše a dispozici objektu. Na PENB pro jednopodlažní objekt do 100 m2 si připravte cca 2 500 Kč, za dvoupodlažní budovu do 200 m2 si připravte 4 200 Kč. V případě větších rodinných domů se ceny mohou vyšplhat na více jak 5 500 Kč. Uvedené ceny jsou uvedeny s DPH.

Průkaz energetické náročnosti budovy
Průkaz energetické náročnosti budovy

 

Zdroj: www.zakonyprolidi.cz

Předpis č. 406/2000 Sb., Zákon o hospodaření energií.

Předpis č. 78/2013 Sb., Vyhláška o energetické náročnosti budovy.

Obr.: www.soccer-reality.cz