Elegantní klenuté stropy jsou už od starověku důležitou součástí náboženských, kulturních, ale i užitkových staveb. Klenutý strop místnosti dodá hloubku, zvýší estetických dojem a vydrží celé generace. Jak si zvolit ten správný klenutý strop pro vaši nemovitost, probíráme v následujícím článku.
Co je to klenutý strop?
Klenutý strop neboli klenba, je jedním z nejstarších typů stropní konstrukce. Jejím základem je podpůrná konstrukce pomocí takzvaných ramenátů. Na ty se pokládá bednění a následně zpravidla cihelné zdivo, příp. kamenné kvádry.
Druhy klenutých stropů
V současné době rozlišujeme dvě základní provedení klenutých stropů:
U zakřivené klenby vytváří zdivo symetrický/asymetrický oblouk. Celá váha se díky tomu přenáší na podpůrnou konstrukci pod ní (do nosných zdí). Tím se klenba stává velmi pevnou a odolnou.
Rovné/šikmé provedení klenby naopak kopíruje tvar klasické střechy. Jeho konstrukce bývá jednoduší, aniž byste museli dělat kompromisy ohledně stability, či výsledného dojmu.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podle členitosti lze pak klenuté stropy rozdělit na:
- Válené klenby (základní tvar všech konstrukcí)
- Křížové klenby
- Žebrové klenby
- Klášterní klenby (vzniká průnikem několika válených kleneb)
Části klenby
Nejdůležitější částí všech druhů klenutých stropů je takzvaná patka neboli místo, kde se klenutý strop napojuje na nosnou konstrukci. Ta musí být vysoce odolná vůči poškození smykem. Patky mohou být vyložené, zapuštěné, polozapuštěné nebo vyložené zazubené.
Další důležitou částí klenutých stropů jsou vrcholové klenáky, tedy prvky umístěné v nejvyšší části klenby. Spodní část klenutého stropu se nazývá líc klenby, vrchní část stropu se nazývá rub klenby.
Z čeho se klenuté stropy dělají?
V minulosti se klenby dělaly především z kamene, či litého zdiva. V současnosti dominuje využití klasických plných pálených cihel.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Údržba klenutých stropů
Obecně platí, že klenutý strop vydrží tak dlouho, jak odolná je nosná konstrukce pod ním.
Hlavní zásadou údržby kleneb je proto péče o okolní zdivo. Hlídejte si hodnoty vlhkosti, v případě potíží je okamžitě řešte pečlivou sanací. Mnoho starostí ušetří i kvalitně provedené zateplení domu.
Klenuté stropy a jejich výhody a nevýhody
Hlavní předností klenby je majestátní estetický dojem, který se snadno přizpůsobí stylu celkové stavby. Klenutý strop může být zdobený, s průhledem, či osazen trámy.
Nevýhodou bývá jeho výška, která umožňuje akumulaci tepla ve vyšších místech klenby. V zimě to místnost nepříjemně ochladí, v létě naopak může docházet ke kondenzaci vodní páry.
Kolik klenuté stropy stojí?
Dohledat se na internetu ceny klenutého stropu je obtížný úkol. Pro přesnou částku je proto nejlepší nechat si od vybrané firmy zpracovat zdarma cenovou nabídku, nebo položkový rozpočet.
Cena rekonstrukce klenutého stropu závisí na stávajícím technickém stavu stropu. Nejnákladnější je samozřejmě statické zajištění konstrukce. Ceny se tak mohou pohybovat od několika set korun za m2 až do několika tisíc.
Nicméně pokud plánujete postavit nové klenuté stropy, počítejte s částkou poměrně vysokou. Klenuté stropy jsou náročné především na čas, který je drahý. Samotné zdivo a malta tvoří pouze zlomek ceny.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Závěr
Klenuté stropy potěší všechny, kdo touží po neobyčejném stropu, který vypadá skvěle a vydrží i celá tisíciletí. Na výběr máte z velkého množství konstrukčních provedení, tvarů, kombinací a velikostí. S dostatkem financí si tak vybere opravdu každý.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.