Kolik energie je potřeba pro ohřev vody? | stavimbydlim.cz
leaderboard

Kolik energie je potřeba pro ohřev vody?

Ať již ohříváte vodu v bojleru, nepřímotopném ohřívači či vodu na koupání v bazénu, jistě byste si rádi spočítali, kolik energie je potřeba pro ohřev vody. Výpočet spotřeby energie je jednoduchý. Jak na to?

soutěž_Porfix
soutěž_Porfix

Pro výpočet spotřeby energie na ohřev vody potřebujete znát především:

  • objem vody (litry, resp. kilogramy),
  • měrnou tepelnou kapacitu vody (kJkg-1K-1), tedy množství energie potřebné pro ohřev 1 kg vody o 1 K (více informací o měrné tepelné kapacitě ZDE),
  • rozdíl teploty (°C), o který se má voda ohřát.
Elektrický zásobníkový ohřívač pro ohřívání vody
Elektrický zásobníkový ohřívač pro ohřívání vody

Kolik váží voda? Jaká je hustota vody?

Hustota vody záleží na její teplotě. Čím je voda teplejší, její hustota je menší. Voda o teplotě 20 °C má hustotu přibližně 0,998 kg/dm3, pro zjednodušení výpočtu se však v mnoha výpočtech používá zaokrouhlená hodnota 1 kg/dm3. Tedy voda v bojleru o objemu 120 litrů váží 120 kg.

Měrná tepelná kapacita vody

Měrná tepelná kapacita vyjadřuje, kolik tepla je potřeba dodat 1 kg látky, aby se její teplota zvýšila o 1 K. Měrná tepelná kapacita vody je 4 180 Jkg-1K-1, tedy 4,18 kJkg-1K-1.

poptavka
poptavka

Kolik energie je potřeba pro ohřev teplé užitkové vody?

Pakliže znáte objem, resp. hmotnost vody, měrnou tepelnou kapacitu a teplotu, o kolik K, resp. °C se má voda ohřát, jednoduše si spočítáte množství energie potřebné pro ohřátí.

Ohřev vody pomocí solární energie
Solární ohřev vody – akumulační nádoba je napojena na solární panely umístěné na střeše

Ukázkový příklad výpočtu energie potřebné pro ohřev vody

Uvažujme elektrický bojler o objemu 120 l, tedy 120 kg vody. Voda na vstupu do bojleru má přibližně 10 °C a na výstupu z bojleru 55 °C. Rozdíl teploty je tedy 45 °C.

Množství energie pro ohřev se tedy vypočítá jako:


Na konci tohoto článku můžete zdarma zadat nezávaznou poptávku - urychlit a ulehčit si tak hledání stavební firmy nebo řemeslníka. Jednoduše poptáte službu, firmy vám nabídnou ceny a vy si dle referencí a výše nabídek buď vyberete, nebo ne.


Q = m·c·ΔT

Q = 120 · 4,18 · 45

Q = 22 572 kJ = 22,572 MJ = 6,27 kWh

Pro ohřátí 120 litrů vody o 45 °C se tedy spotřebuje minimálně 6,27 kWh. Minimálně zmiňuji proto, že účinnost zařízení není nikdy 100% a navíc zásobníkový ohřívač vykazuje tepelné ztráty. Pro ohřev vody tedy bude potřeba více energie, celkové množství záleží na typu zásobníku a jeho technickém stavu.

poptavka
poptavka

Ohřev vody v bazénu

Stejně tak lze spočítat spotřebu energie pro ohřev vody v bazénu. Pakliže vlastníte bazén, nebo o jeho pořízení uvažujete, zjistěte si, jak finančně náročný je jeho provoz. Článek Spotřeba energie na ohřev vody v bazénu se zabývá nejen ohřevem nové vody, ale i dohříváním stávající vody kvůli tepelným ztrátám bazénu.

Energii za ohřev užitkové vody, ale i samotnou vodu můžete uspořit šetrným zacházením – tipy na snížení spotřeby vody.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je zdarma.
  • Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.
 
blank
blank