Průměrná spotřeba vody na osobu

Víte, jaká je průměrná spotřeba vody na osobu a den? Zdá se vám spotřeba vody vysoká? Mámě pro vás tipy na úsporu vody v domácnosti.

Spotřeba vody v domácnosti se odvíjí od toho, zda bydlíte v bytě či v domě, závisí na počtu členů v domácnosti, celkovém způsobu užívání domácnosti a na návycích osob v domácnosti. Voda se poslední dobou zdražuje, v některých regionech je cena vodného a stočného cca 90,-Kč/m3 a někteří občané se dokonce potýkají s nedostatkem vody v jejich oblasti. Navíc se dnes často hovoří o tom, že naše krajina vysychá, za což může několik faktorů, jako je výstavba betonových a asfaltových ploch, kácení lesů, napřimování velkých i malých toků a velká spotřeba pitné vody. Z toho důvodu je třeba vodou šetřit, a to nejen kvůli její ceně.

Spotřeba vody na sprchu, koupel, praní prádla,…

Dennodenně člověk potřebuje vodu na vaření, osobní hygienu, ale i zalévání zahrady apod. K jednotlivým činnostem člověka spojených s každodenními návyky existují směrná čísla spotřeby pitné vody, která jsou uvedena v tabulce níže.

Činnost Spotřeba v litrech
Vaření 5 – 7
Umývání nádobí pod tekoucí vodou 30 – 80
Umývání nádobí v dřezu 20 – 40
Mytí nádobí v myčce 10 – 30
Pití 2 – 3
Praní prádla v pračce 40 – 80
Spláchnutí toalety 3 – 12
Koupel 100 – 150
Mytí rukou 3 – 4
Sprcha 30 – 80
Mytí auta 100 – 200
Zavlažování zahrady 100 – 700 dle rozlohy
Napouštění bazénu 3000 – 20 000

Když pomineme spotřebu vody na napuštění bazénu, mytí auta a zalévání zahrady, nejvíce vody člověk spotřebovává na osobní hygienu. A právě na některých běžných návycích při osobní hygieně lze ušetřit spoustu vody (viz níže – jak uspořit vodu).

Průměrná spotřeba vody na osobu a den

Na základě spotřeb vody na jednotlivé běžné dennodenní činnosti je možné odvodit průměrnou denní spotřebu jedné osoby.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Průměrné denní spotřeby pitné vody na jednu osobu a činnost jsou následující:

Činnost Průměrná denní spotřeba vody v litrech
Splachování WC 25
Osobní hygiena, koupel, sprcha 50
Praní prádla a úklid 18
Vaření a mytí nádobí 9
Mytí rukou 4
Pití 3
Celkem 109

Z uvedené tabulky je zřejmé, že průměrná denní spotřeba pitné vody na osobu je cca 109 litrů. V této spotřebě vody jsou započteny dílčí spotřeby na osobní hygienu, vaření, praní prádla, úklid, mytí rukou a splachování WC. V průměru spotřeby pitné vody nejsou započteny spotřeby na zalévání zahrady, mytí auto apod., jelikož tyto údaje by mohly průměrnou spotřebu vody podstatně zkreslit.

Spotřeba vody na osobu a rok

Jednoduchým vynásobením průměrné spotřeby pitné vody na osobu a den s počtem dnů v roce dostaneme průměrnou roční spotřebu pitné vody na osobu – cca 39,8 m3. Směrná průměrná spotřeba vody za rok dle vyhlášky č. 120/2011 Sb. je 35 m3 na jednoho obyvatele bytu s tekoucí teplou vodou.

Jak snížit spotřebu vody?

Pokud platíte vysoké účty za vodné a stočné a rádi byste ušetřili, poradíme vám, jak na to. Nejedná se z velké většiny o žádné investice do zařízení, jde však jen o změnu návyků. Jednoduše stačí být trochu spořivý a vědět jak na to.
Ceny různých perlátorů, úsporných sprchových hlavic a vodovodních baterií můžete porovnat v cenovém srovnávači.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 1. Jak můžete vidět v tabulce se spotřebami vody na činnost, koupelí můžete spotřebovat až 5x více vody než při sprchování. Pokud to tedy situace nutně nevyžaduje, místo koupele si dopřejte sprchu.
 2. Voda při sprchování nemusí téct celou dobu. Stačí navlhčit, namydlit, spláchnout a osušit.
 3. Před sprchováním čekáte dlouho na teplou vodu a musíte odpouštět kvanta studené vody? Nastavte ventilem nejteplejší vodu, tím pádem se bude odpouštět pouze voda v potrubí na teplou vodu a požadovanou teplotu vody nastavíte mnohem rychleji.
 4. Při čištění zubů nemějte vodu puštěnou po celou dobu čištění. Během čištění zubů vodu zastavte.
 5. Stejně tak postupujte při mytí rukou. Voda během mytí rukou nemusí protékat.
 6. Nádobí myjte v myčce. Pokud nemáte myčku, nádobí myjte ve dřezu s vodou.
 7. Pračku i myčku využívejte efektivně. Nezapínejte tyto spotřebiče, pokud jsou poloprázdné.
 8. Pořiďte si pákové baterie, úspornou sprchovou hlavici a automatický WC stop (pokud ještě na nádržce nemáte dvojité splachování).
 9. Zkontrolujte, zda vám voda neprotíká. Pokud protíká, vyměňte těsnění či ventily.
 10. Na zalévání, mytí auta a dokonce i na praní či splachování WC můžete využívat dešťovou vodu, kterou budete zachytávat v podzemním zásobníku na dešťovou vodu.

Ohledně dalších možností, jak spořit vodu, ale i elektřinu a teplo si můžete přečíst v článku Energetičtí poradci vám poradí, jak uspořit. Jedním z důvodů, proč snížit spotřebu vody může být také to, že váš dům, chata či chalupa není napojena na veřejnou kanalizaci s čistírnou odpadních vod. Objekt v takovém případě musí být napojen na žumpu, což je obyčejná jímka bez přepadu, která se musí pravidelně vyvážet. V případě velké spotřeby vody bude třeba žumpu vyvážet častěji, což se může výrazně projevit na finanční náročnosti.

Využití dešťové vody

Jak je zmíněno výše, dešťovou vodu lze využívat na splachování WC, praní, mytí auta a zalévání zahrady. Dešťovou vodu můžete zachytávat do barelů umístěných u okapů a využívat ji na zavlažování záhonu, nebo můžete zvolit sofistikovanější způsob a využít podzemní nádrž na dešťovou vodu o objemu 3 – 12 m3. Velikost nádrže se volí s přihlédnutím k úhrnu srážek v dané lokalitě, ale především je potřebný objem vypočten na základě odhadovaných spotřeb vody na zavlažování, mytí auta a příp. na praní prádla a splachování WC. Jak spočítat denní spotřebu vody již víte, v článku retenční nádrže na dešťovou vodu a jejich velikost se dočtete, jak správně zvolit velikost zásobníku na dešťovou vodu.

Nádrž na dešťovou vodu je vybavena ponorným čerpadlem, využití vody na zahradě je tak tedy prakticky neomezené. Kromě různých filtrů hrubých a jemných částic je soustavu možné doplnit i o domácí úpravnu vody, která upraví vodu dešťovou na vodu pitnou. Pokud vás možnost využití dešťové vody zajímá, můžete si přečíst další tipy na využití dešťové vody.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů