Jak nejlépe využít dešťovou vodu? S pomocí retenční nádrže na dešťovou vodu!

Mít zahradu a nevyužít dešťovou vodu? To by byl přeci nerozum. Svedením dešťové vody do retenční nádrže či sudu budete mít dostatek vody pro zavlažování menší zahrady a trávníku. Můžete tak ušetřit na vodném a stočném. Dešťová voda je měkčí a hodí se nejen k zavlažování, protože je mnohem prospěšnější pro vše „zelené“ než ta z veřejného vodovodu, nebo studny, ale i jako užitková voda k mytí, splachování WC a praní. Určitě oceníte i zahradní sprchu.

Vyhnout bychom se měli použití vody ze střech s dehtovou lepenkou nebo natřených barvami s příměsí olova. Dešťovou vodu je nejlépe sbírat ze střechy do nějaké nádoby. Kdo by se bál nabírání vody a přenášení těžkých konví, jistě jej potěší zpráva, že díky malým ponorným čerpadlům už dnes nic takového není nutné. Tato čerpadla mívají kohouty pro plnění konví a lze na ně připojit téměř jakoukoliv zahradní techniku.

U chaty nebo chalupy nám postačí obyčejný sud zbavený rzi a ošetřený vhodným prostředkem či plastový IBC kontejner. Vylepšením může být vsazení tohoto sudu a kontejneru například do kamenné napodobeniny studny. Potřebovat budeme dále svodový sběrač s filtrem, hadici a malé ponorné čerpadlo.

Mnoho majitelů objektů počítá s využitím dešťové vody již ve fázi projektování. Výjimkou není samostatný domovní rozvod užitkové vody. Do něj je voda čerpána domácí vodárnou, a to z plastových zásobníků umístěných na zahradě, ve sklepě, nebo dokonce pod povrchem země. V tomto případě jsou ale větší nároky na čistotu vody a v okapech i svodech musí být umístěny filtry. Pro případ sucha nesmíme zapomenout na připojení na vodovodní síť.

TIP: ZDE naleznete mapu úhrnů srážek na území České republiky. Tento podklad je užitečným nástrojem při projektování retenční nádrže na dešťovou vodu.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Ucpávání svodů zabrání okapové lapače listí v podobě speciálních plastových mřížek. Praktické jsou sběrače, které vodu odvádějí ze svodových rour do sudu. Pokud se dají pootočením clony převést na zimní provoz, aby voda nevtékala v mrazu do sudu a zde nezamrzla, ale přímo do odpadu.

Podzemní retenční nádrže na dešťovou vodu

V poslední době se v médiích často objevují zprávy o tom, že naše krajina vysychá. V mnoha oblastech není přes léto dostatek vody, zavlažování záhonu a zahrady je zakázáno, rovněž tak napouštění soukromého zahradního bazénu. Tento problém může do jisté míry odstranit podzemní retenční nádrž na dešťovou vodu. Tyto nádrže jsou vyrobené z plastu či z betonu a mají objem 3 – 12 kubíků, což je dostatečné množství vody na splachování WC, praní prádla, ale i zavlažování záhonu. Ceny nádrží na dešťovou vodu jsou různé od 10 000,-Kč do 40 000,-Kč. Pokud máte problémy s nedostatekem vody na chalupě či v domě, instalování podzemní retenční nádrže je jistě vhodnou investicí, nehledě na to, že dešťová voda je zadarmo. S výběrem nádrže na dešťovou vodu vám poradíme v článku o retenčních nádržích, kde naleznete základní členění nádrží, výpočet potřebného objemu nádrže a seznam potřebného příslušenství (filtry, ponorná čerpadla). Zde naleznete další články na téma Retenční nádrž na dešťovou vodu.

Automatické zavlažování trávníku i záhonu

Pokud se hrozíte každodenního nošení konví s vodou či rozmotávání hadice, nemějte strach. Podzemní nádrže na dešťovou vodu jsou vybaveny ponornými čerpadly, které zajistí čerpání vody do kteréhokoli koutu vaší zahrady. Na zahradu taktéž můžete osadit automatický zavlažovací systém, který se o závlahu trávníku postará zcela sám a na základě nastavení se automaticky sepne v kteroukoli hodinu.

Máte-li na zahradě záhon se zeleninou, i zde oceníte automatickou závlahu v podobě kapkové závlahy. Kapková závlaha se o zavlažování záhonu stará nepřetržitě tím způsobem, že voda ze zavlažovací hadice odkapavá v určených intervalech. Kapková závlaha může být řešena buď samospádem, kdy je závlahový systém napojen na zásobník s vodou ve vyšší poloze, nebo může být závlahový systém doplněn o čerpadlo, které bude tlačit vodu například ze studny či z podzemní retenční nádrže na dešťovou vodu.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů