Home Zahrada Jak nejlépe využít dešťovou vodu?

Jak nejlépe využít dešťovou vodu?

0

Mít zahradu a nevyužít dešťovou vodu? To by byl přeci nerozum. Svedením dešťové vody do nádrže či sudu budete mít dostatek vody pro zavlažování menší zahrady a trávníku. Můžete tak ušetřit na vodném a stočném. Dešťová voda je měkčí a hodí se nejen k zavlažování, protože je mnohem prospěšnější pro vše „zelené“, než ta z veřejného vodovodu nebo studny, ale i jako užitková voda k mytí, splachování WC a praní. Určitě oceníte i zahradní sprchu.

Podzemní nádrž na dešťovou vodu
Podzemní nádrž na dešťovou vodu (zdroj: www.nicoll.cz)

 

Schéma využití dešťové vody
Schéma využití dešťové vody (zdroj: www.stavcentrum.cz)

Vyhnout bychom se měli použití vody ze střech s dehtovou lepenkou nebo natřených barvami s příměsí olova. Dešťovou vodu je nejlépe sbírat ze střechy do nějaké nádoby. Kdo by se bál nabírání vody a přenášení těžkých konví, jistě jej potěší zpráva, že díky malým ponorným čerpadlům už dnes nic takového není nutné. Tato čerpadla mívají kohouty pro plnění konví a lze na ně připojit téměř jakoukoliv zahradní techniku.

U chaty nebo chalupy nám postačí obyčejný sud zbavený rzi a ošetřený vhodným prostředkem. Vylepšením může být vsadit tento sud například do kamenné napodobeniny studny. Potřebovat budeme dále svodový sběrač s filtrem, hadici a malé ponorné čerpadlo.

 

Podzemní nádrž na dešťovou vodu
Podzemní nádrž na dešťovou vodu (zdroj: www.nicoll.cz)

Mnoho majitelů objektů počítá s využitím dešťové vody již ve fázi projektování. Výjimkou není samostatný domovní rozvod užitkové vody. Do něj je voda čerpána domácí vodárnou, a to z plastových zásobníků umístěných na zahradě, ve sklepě nebo dokonce pod povrchem země. V tomto případě jsou ale větší nároky na čistotu vody a v okapech i svodech musí být umístěny filtry. Pro případ sucha nesmíme zapomenout na připojení na vodovodní síť.

Ucpávání svodů zabrání okapové lapače listí v podobě speciálních plastových mřížek. Praktické jsou sběrače, které vodu odvádějí ze svodových rour do sudu. Pokud se dají pootočením clony převést na zimní provoz, aby voda nevtékala v mrazu do sudu a zde nezamrzla, ale přímo do odpadu.

Zanechte komentář. Vašeho názoru si ceníme.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *