Kotle na hnědé uhlí

soutez

Kotle na tuhá paliva, obzvláště v severní části republiky stále populární uhlí, jsou stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění nejen rodinných domů. I když jsou již kotle na hnědé uhlí pomalu na ústupu, stále se v mnoha domácnostech najdou.

Běžný kotel, který splňuje emisní předpisy, případně parametry na ekodesign pro získání různých dotací (Kotlíkové dotace, Zelená úsporám a jiné), je až na výjimky zplynovací a dělí se hlavně na kotle s ručním doplňováním paliva (obsluha nasype uhlí přímo do zásobníku v kotli, ze kterého postupně odhořívá), případně automatické (součástí kotle je zásobník s kapacitou na desítky hodin či dny provozu, ze kterého si kotel odebírá palivo dle potřeby šnekovým dopravníčkem).

Druh paliva pro kotle na hnědé uhlí

Nejčastějším palivem je uhlí typu Ořech 1 či Ořech 2, případně Kostka 2, všechny tyto druhy dodávají například Severočeské doly (důl Bílina). Výhodou je, v porovnání například s kusovým dřevem, vyšší výhřevnost, tedy nižší požadavky na prostor v budově, rozměry uhelny. Mnozí dodavatelé nabízí i složení uhlí přímo do uhelny zákazníka pomocí pásového dopravníku. Jedná se sice o nejšpinavější, ale také nejlevnější palivo pro vytápění.

Těleso výměníku je zpravidla vyrobeno z litiny, což má zajišťovat dlouhou životnost, je nutné ale zachovat vyšší teplotu vody protékající kotlem. Každý výrobce má vlastní řešení, tradiční řešení je „malý kotlový okruh“, kdy se výstupní teplá voda smíchá s přicházející studenou ze soustavy, čímž se získá natolik teplá voda, která neohrožuje těleso kotle korozí.

Kotle na hnědé uhlí obecně není možné regulovat v širokém teplotním rozsahu jako plynové kotle, správně fungují na nominální výkon, takže nevyrovnaná poptávka po teple je nejčastěji řešena pomocí akumulační nádrže. Běžné je též napojení kotle na zásobní TUV, kdy se v zimním období kotel podílí na ohřevu TUV a šetří tak, zpravidla drahou, elektrickou energii.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Čtěte dále:

Za které tepelné čerpadlo vyměnit starý kotel na tuhá paliva?

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů