Měření a likvidace azbestu

S azbestem se lze setkat v mnoha starších objektech. Ačkoli se v dnešní době již nesmí používat, v minulosti se používal, a to především ve stavebnictví. Lze ho tak najít v mnoha stavebních materiálech používaných nejen na větších stavbách, ale i na rodinných domcích a chalupách.

Co je to azbest?

Azbest, nebo také osinek, je zakázáno používat skrze jeho silně karcinogenní účinky. Samotné vdechnutí jemného vlákna azbestu může způsobit rakovinné bujení. Azbest je pevný, ohebný a částečně i žáruvzdorný a právě tyto vlastnosti jej předurčily pro výrobu některých stavebních materiálů. Díky jeho tepelně izolačním vlastnostem našel uplatnění například při výrobě prvků protipožární ochrany staveb a lze jej tak najít v různých izolačních deskách, nástřicích a obkladech. Dále se používal při výrobě střešní krytiny. Dodnes je na mnoha střechách starších objektů vidět azbestocementová střešní krytina v podobě vlnovek či šablon. Azbest se však využíval i pro výrobu trubek, těsnění, pásek, tkanin atd.

Azbest se vyskytuje v azbestocementových šablonách
Azbest se vyskytuje v azbestocementových šablonách

Azbest se uvolňuje především při nevhodné manipulaci se stavebním materiálem

Azbestová vlákna se do ovzduší dostávají především při demolicích, rekonstrukcích a opravách. Typickým příkladem je oprava starých střech, při které se manipuluje se starou eternitovou krytinou s příměsí azbestu. Z tohoto důvodu se doporučuje zacházet s tímto materiálem opatrně, nerozbíjet jej, nelámat a neřezat. Obsah polétavých respirabilních vláken azbestu v ovzduší si můžete nechat změřit a zjistit, zda jejich obsah nepřekračuje dovolené meze. Na základě naměřených hodnot se následně stanoví, zda je třeba azbest zlikvidovat. Měření azbestu u nás provádí specializované a akreditované laboratoře.

Likvidace azbestu

Vzhledem k nebezpečnosti azbestu je vhodné přenechat demolici a likvidaci azbestu na firmě, která se tímto zabývá a práce provádí v souladu s platnými zákony a normami o nakládání a likvidaci s nebezpečnými materiály. Pokud potřebujete poradit ohledně likvidace azbestu, obraťte se na firmu EKOLSAN.CZ s.r.o. na jejich stránkách www.ekolsan.cz.

Firma Ekolsan provádí průzkum staveb a budov na výskyt azbestu, likvidaci a sanaci azbestu. Firma též zajistí odvoz materiálu a dlouhodobé ekologické uložení azbestu a materiálu s azbestem na specializovaných úložištích.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů