Eternitových střech je okolo nás ještě poměrně mnoho jako pozůstatek dřívějšího boomu tohoto materiálu. Pro zdravotní nebezpečnost se již dnes používat nesmí, ale pokud se rozhodnete starou střechu zlikvidovat, není to jen tak. Sami to nemůžete udělat vůbec, je potřeba, aby byl přítomný odborník, ale lepší je přenechat to specializované firmě.
Proč se eternitu zbavit?
Proč je eternit zdraví škodlivý? V cementových lisovaných deskách je totiž obsažen azbest. Ten se ze střechy vylučuje v nepatrném množství, ale jakmile jde o krytinu starší nebo poškozenou (uvádí se 20 let a více), už to tak nevinné není. Vlivem klimatických činitelů je střecha narušená a azbest se uvolňuje více. Pokud je na střeše vrstva mechu, je bezpečnější, azbest uniká mnohem méně a mech bychom tedy vůbec neměli odstraňovat!
Jak na likvidaci eternitové střechy?
Pokud budete chtít eternitovou střechu zlikvidovat, nepouštějte se do toho sami. Je to zákonem zakázané! Leda byste si zajistili dohled nad prováděním prací kvalifikovaným odborníkem. Rovněž se neobejdete bez vypracování projektové dokumentace provedení prací, stavebního povolení či ohlášení stavby, informování krajské hygienické stanice a zaplacení poplatku zaodvoz a likvidaci nebezpečného odpadu.
Potřebujete-li odstranit starou eternitovou střechu, kontaktujte firmu, která má k tomuto kroku oprávnění. Subjekt provádějící likvidaci eternitové střechy musí být proškolen dle platných norem a zákonů, které se týkají nakládání s materiály s obsahem azbestu.
Firma zajistí povolení a potřebnou dokumentaci, bezpečnostní pomůcky, manipulaci s dílci, vymezí ochranné pásmo a průběžně měří koncentraci azbestu v ovzduší. Dílce eternitu jsou uloženy do ochranných obalů a odvezeny na skládku nebezpečného odpadu. Zde se zatíží a dlouhodobě bezpečně uloží.
Firma s oprávněním pro likvidaci eternitové střechy vás bude sice něco stát, ale bude to jednodušší. Platí, že čím dříve se rozhodnete pro výměnu střechy, tím lépe.
Ochrana zdraví je na prvním místě
Práce s eternitem je nebezpečná a na lidský organismus působí nepříznivě. Při manipulaci s eternitem se vyvarujte jeho lámání či řezání, při kterém se uvolňuje spousta prachu s mikrovlákny azbestu, který můžete vdechnout. Absolutně nepřípustná je práce s eternitem v zastavěné lokalitě při povětří. Nejenže zatížíte své zdraví, ale i osob v bezprostředním okolí.
Při práci s eternitem jsou nutné ochranné pomůcky, jako jsou ochranný oblek, rouška, ušní ucpávky, těsnící brýle, a to není jen nějaká byrokratická zbytečnost.
Rozhodně se nepokoušejte eternit nějak využívat dále. Pokud máte doma přebytečné dílce, nebo si váš soused ze zbytku střechy vystavěl plot, jde o zdraví. V tomto případě se šetřit rozhodně nevyplácí!
Související články:
5 věcí, které budete potřebovat při rekonstrukci střechy a podkroví.
Plánujete rekonstrukci střechy? Víte, jakou střešní krytinu vybrat?
Kolik stojí rekonstrukce střechy?
Cena likvidace eternitové krytiny
Za likvidaci eternitu se platí dle hmotnosti likvidovaného materiálu. Ceny se různí a začínájí cca na 3 – 4 Kč/kg. Při plošné hmotnosti vlnitých šablon, která je cca 20 kg/m2, vyjde likvidace eternitu „pouze“ na 60 – 80 Kč/m2.
Cena likvidace eternitové střechy je však daleko nákladnější, jelikož k ceně za ekologickou likvidaci musíte připočítat také cenu za zpracování projektu, ochranné pomůcky, ochranné pytle na uskladnění eternitu, cenu za dopravu eternitu do sběrného dvora apod.
Potřebujete firmu na likvidaci eternitu? Níže můžete zadat nezávaznou poptávku.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.