Výběr plechové střešní krytiny

Střecha plní nejen funkci estetickou, ale i ochrannou. To samé platí o střešní krytině, která by měla dům nejen chránit, ale i „reprezentovat“ svým vzhledem. Ruku na srdce – čeho si nejdříve všimnete, když se podíváte na dům? Barvy omítky a vzhledu tašek! V tomto článku se tedy budeme věnovat výběru střešní krytiny.

Není krytina jako krytina

V první řadě si musíte uvědomit, pro jaký typ střechy tašky vybíráte. Pokud má sklon nižší jak 20 stupňů, potom není vhodné vybírat krytinu z páleného materiálu. Můžete ji však zahalit osvědčenou břidlicí nebo asfaltovým šindelem. Neméně příhodnou alternativou jsou také tašky z pozinkovaného plechu, či vláknocementové šablony.

Plechová krytina je vhodná i pro mírný sklon

Žijete-li v místech s horšími povětrnostními podmínkami, např. v horách, můžete sáhnout po odlehčených krytinách. Ty bývají vyrobeny z ocelového plechu nebo eternitu a hodí se tam, kde častěji prší či sněží. Plechovou krytinu je doporučeno pokládat na střechu se sklonem minimálně 14°.

Při výběru bychom ale neměli hledět jen na sklon, ale i na kvalitu materiálu. Někteří si raději připlatí za některou z výše uvedených střešních krytin, jiný pak jdou raději do klasiky z pálené hlíny. Ta má oproti ostatním typům nejdelší trvanlivost, proto je napříč historií tak oblíbená.

Dalším velice důležitým faktorem je  rozkladatelnost – možnost dalších doplňků. Pokud se rozhodnete pro úpravu, např. střešní okénko, mělo by být vše snadno rozložitelné a konfigurovatelné. I pro tyto případy jsou na trhu dostupné tašky, u kterých můžete modifikovat jejich velikost, aniž byste je museli řezat či jinak krátit.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak už jsme nakousli v úvodu, krytina by měla plnit i funkci estetickou, proto také nezapomeňte na její vzhled. Dnes už nejste omezeni jen jednou barvou, můžete vybírat hned z několika variant a u některých typů (pálené střešní tašky) se ani nemusíte bát, že se barva časem smyje.

Kalkulace ceny střechy_03

Další článek na téma plechová krytina: Jak probíhá montáž plechové střechy?

Na co si tedy dát pozor při výběru střešní krytiny?

  1. Sklon střechy – Ne každou krytinu je vhodné použít na strmou střechu nebo naopak na střechu s mírným sklonem.
  2. Možnost doplňků – Základem jsou odvětrací tašky, prostupy na anténu, prostupy na odvětrání kanalizace, krajní, nárožní a úžlabní tvarovky.
  3. Kvalita materiálu – Když střešní krytinu, tak na celý život. Vybírejte jen kvalitní materiály od prověřených dodavatelů.
  4. Vzhled – Záleží především na vás. Dbejte však na to, aby krytina zapadala k ostatním střechám. V některých lokalitách je tradicí používat jistý druh střešních tašek.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů