Moderní konstrukce dřevostaveb

Ohledně různých typů konstrukcí dřevostaveb bylo již napsáno mnoho článků.

Dřevostavby představují zdravější styl bydlení s ideální vzdušnou vlhkostí. V dnešní době se využívá několik systémů tvorby dřevostaveb a nejběžnějším typem je rámová konstrukce. Je klasickým typem, a předpokládá se, že ji časem nové stavební systémy díky vývoji materiálů i technologií vytěsní.

Většina článků má podobný úvod, od kterého bych rád pokračoval. . .

Detailně byly popsány jak rámové, tak trámkové konstrukce. Doposud jsem však nenarazil na detailní popis nejmodernější konstrukce dřevostavby – pomocí I – OSB nosníků.

I-OSB nosník dřevěný
I-OSB nosník

Vzhledem k tomu, že neustále rostou nároky na tepelnou bilanci budov, souběžně s tím stále rostou nároky na sílu izolačních materiálů v obvodových konstrukcích staveb – tedy i dřevostaveb. Zákon 318 / 2012 stanoví, že od roku 2018 budou muset být všechny stavby do 150 m2 v pasivním energetickém standardu.

Zde nastává problém pro všechny stavební konstrukce, trámkové a rámové dřevostavby rovněž – jak upravit konstrukci na tak masivní vrstvy tepelných izolací, které jsou již dnes nezbytností??

Vynechám fakt, že se cihlové domy budou olepovat. Běžná síla izolačního materiálu v obvodové zdi bude větší jak 300 mm. Tím se dostávají trámkové konstrukce do problémů. Nárůstem síly obvodové zdi dramaticky roste nejen spotřeba dřeva v konstrukci, ale do problémů se dostává i vlastní konstrukce. Je velmi obtížné udělat z hranolků 50 x 100 mm konstrukci 50 x 350 mm.

S touto potřebou se nosník I vypořádá s lehkostí sobě vlastní. Rozteč do 500 mm není absolutně žádným problémem.

Proto jsme se rozhodli, že naše stavby budeme realizovat výhradně z nosníku I – takže skladba je následující :

IMG_20150710_153653-1
Skladba z dřěvěných I-OSB nosníků

Výhody tohoto stavebního systému :

  1. a) Váha

Nosníky jsou lehké, takže velmi jednoduché na manipulaci na stavbě. Celou hrubou stavbu zvládnou 2 vyškolení pracovníci za několik dní.

http://www.enroll.cz/cs/projekty-ve-vystavbe/

  1. b) Nosnost

Nosníky mají obrovskou nosnost, takže je možné je použít na daleko větší rozpony, než standardní stavební dřevo. Nosníků je celá řada, takže není problém si vybrat pro daný účel optimální nosník.

  1. c) Nosníky jsou ztužené deskou OSB, takže výsledný skelet má obrovskou nosnost a statickou pevnost ve všech směrech.

I-OSB_DSC_0707

Difůzně otevřená konstrukce

  1. d) Z vnější strany je možné použít dřevovláknitou desku ( AGEPAN, STEICO ) takže výsledná skladba je difúzně otevřená. Není proto třeba lámat si hlavu parotěsnými fóliemi.
Dřevostavba s využitím I-OSB nosníku
Dřevostavba s využitím I-OSB nosníku

Možnost rychlého a dokonalého izolování foukanou izolací

  1. e) Výsledná konstrukce se vyznačuje svislými, hladkými sekcemi bez jakýchkoliv příčných vzpěr. To umožní jednoduchou, ale zato dokonalou aplikaci foukaných izolací na bázi celulózy, bez rizika tepelných mostů nebo rizika, že se do některých částí konstrukce tepelná izolace nedostane.
Zatelení rámové konstrukce dřevostavby z I-OSB nosníku
Zatelení rámové konstrukce dřevostavby z I-OSB nosníku

 

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Neomezená životnost izolace v konstrukci

  1. f) Vzhledem k tomu, že tepelná izolace je integrována do konstrukce obvodové stěny, nehrozí riziko jakéhokoliv poškození tepelné izolace. Tím je možné deklarovat neomezenou životnost celulózových izolací v konstrukci stěny. Je tedy možné tvrdit, že izolace bude mít stejnou životnost jako samotný dům.

Toto se ale v žádném případě nedá tvrdit o zateplovacích systémech na bázi EPS.

Vynikající tepelně izolační vlastnosti

  1. g) Vzhledem k tomu, že obvodová stěna je vyplněna celulózovou izolací TEMPELAN, vykazuje obvodová stěna o 40% lepší tepelně izolační vlastnosti než srovnatelná stěna vyplněná minerální rohoží. Toto se samozřejmě příznivě promítne do nákladů na vytápění domu.

Cena hrubé stavby

Vzhledem k faktu, že montáž je velmi jednoduchá a rychlá, je možné ji realizovat s minimálním počtem pracovníků, výsledná cena hrubé stavby je vždy nižší než jiných, srovnatelných typů konstrukcí. A je jedno, jestli bude klient porovnávat zděné konstrukce, nebo konstrukce dřevostaveb.

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že konstrukce stěn na bázi pomocí I – OSB nosníků, představuje velmi moderní a progresivní metodu výstavby dřevostaveb. Poskytuje jak projektantům, tak i klientům širokou škálu možností v konstrukci domu při zachování špičkových technických parametrů s důrazem na tepelně izolační vlastnosti.

ENROLL CZ spol. s r.o.                     Květen 2016 ( Aleš Svoboda )

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů