Montáž střešních oken VELUX – výška osazení oken

soutez

Střešní okna jsou nepostradatelnou součástí každého podkroví k trvalému bydlení a jelikož je dnes trend stavět dům „svépomocí“, připravili jsme pro vás jednoduchý manuál, jak okna značky Velux smontovat a osadit.  Montáž střešních oken zvládnete sami, s minimem nástrojů, a hlavně ve svém vlastním tempu.

Co je potřeba pro montáž střešních oken Velux?

 • Šroubovák, nebo vrtačku
 • Vodováhu
 • Skládací metr
 • Řezák
 • Pryžové kladivo

Přípravné práce

Před samotnou montáží střešních oken Velux je nejprve nutné vybrat vhodnou výšku jejich umístění a následně ve střeše vyříznout montážní otvor.

Výška umístění bude záležet na úhlu sklonu střechy. Obecně však platí, že byste měli z okna dobře vidět jak ve stoje, tak i v sedě.

U přípravy montážního otvoru doporučujeme vyhledat odbornou pomoc. Řezy se totiž v některých případech provádějí do takzvaných krokví, jejichž narušení by mohlo být velkým rizikem pro statiku celé stavby.

V případě jakýchkoliv nejasností ohledně montáže se můžete obrátit na zákaznickou podporu firmy Velux. Na jejich stránkách také naleznete podrobný montážní manuál, který, kromě obrázků, obsahuje i QR kódy s odkazy na videa dokumentující jednotlivé kroky. Montážní návody naleznete internetových stránkách společnosti VELUX Česká republika, s.r.o. na tomto odkazu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Montáž střešních oken
Společnosti VELUX Česká republika, s.r.o. poskytuje montážní návody nejen pro každý typ střešního okna, ale i pro doplňky ke střešním oknům.

Instalace střešního okna Velux do montážního otvoru

Samotnou montáž započněte vyjmutím okenních křídel a přišroubováním montážních úhelníků. U většiny oken jsou čtyři, jeden v každém rohu. U větších oken jich bude o dva víc – ty přijdou doprostřed rámu okna.

Kalkulace ceny střechy_03
Návod na vyjmutí okenního křídla z rámu střešního okna.
Návod na vyjmutí okenního křídla z rámu střešního okna.

Po úspěšném navrtání všech úhelníků přichází nepříjemná část montáže, kdy se musíte dostat na střechu z vnější strany. V tomto kroku dbejte zvýšené opatrnosti.

Okenní rám umístěte do montážního otvoru, podepřete klíny a postupně pevně přivrtejte každý úhelník ke své příslušné krokvi. Dbejte na dodržení pravých úhlů – případné odchylky mohou narušit těsnění a plynulost otvírání. Pokud rám střešního okna kvůli nerovnostem krokví plně nepřiléhá, můžete ho upravit pomocí dodávaných vyrovnávacích destiček.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Přišroubování střešního okna
Návod na přišroubování střešního okna. Způsob přišroubování okna ke krokvím se liší typ od typu.

Oplechování střešního okna Velux

Oplechování pomocí hliníku je osvědčenou ochranou proti nepříznivým podmínkám počasí. Montáž bude vždy podrobně popsána, krok po kroku, v manuálu, který obdržíte společně se zakoupeným produktem.

Po osazení plechů je pak pomocí jemných úderů pryžovým kladivem vyklepete podle tvaru okolních tašek. Při montáži si dejte pozor, jaká je levá a pravá část, a pokud se něco nepovede, tak nezoufejte – většina plechů se dá, i po instalaci, bez problémů znovu sejmout.

Lemování pro profilované/ploché střešní krytiny

Lemování střešního okna je další vrstvou izolace, kterou zajistíte, že skrz rám okna nebude pronikat vlhkost, déšť, sníh ani prach. Ať už ji budete provádět na profilované, nebo ploché, střešní krytině, základem je vždy zajistit co nejlepší dosednutí k podkladu. Kvůli tomu se doporučuje krytiny nejdříve vytvarovat a až poté osadit. Zafixovat je musíte speciálním lepidlem, nebo drátem.

poptavka
poptavka

Elektrické ovládání střešního okna

Pokud do svého střešního okna Velux plánujete v budoucnu namontovat elektrické ovládání, vyplatí se ještě před osazením ostění instalovat speciální kabel. Jeho konec doporučujeme vést tím směrem, kam později umístíte napájení.

Instalace ostění

Ostění střešního okna zajistí normální cirkulaci vzduchu, aniž by omezilo výhled či přísun světla. Konkrétní model značky Velux budete muset nejdříve složit podle přibaleného manuálu a až pak jej osadit vcelku. Při jeho instalaci si dejte pozor na pravé úhly.

Pokud si ostění chcete vyrobit sami ze sádrokartonu, tak nezapomeňte, že budete potřebovat i speciální opěrný rám.

Jak zabránit vzniku tepelných mostů

Pro úplnou izolaci vašeho střešního okna a eliminaci hrozících tepelných mostů nabízí firma Velux speciální montážní sadu BDX 2000.

Pokud si těsnění děláte sami, tak výrobce doporučuje, aby izolace byla pečlivě umístěna kolem celého rámu až k horním latím.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


K identifikaci tepelných mostů potřebujete termokameru. V případě přetrvávajících potíží existuje spoustu firem, které vám s odstraněním tepelných mostů rády pomohou.

Dokončovací práce

Pokud je vše sestavené, přivrtané a obložené, tak už zbývá jen opatrně osadit rám s oknem, vše naleštit, vyluxovat a vybílit.

Epilog: a co rolety?

Montáž rolet je, při ohlédnutím se za instalací okna, maličkostí. Díky patentované metodě Pick & Click®, totiž celou roletu doslova pouze „nakliknete“ do okenního rámu. Totéž platí i o jakémkoliv jiném krycím prvku značky Velux. Konstrukci pak už jen zajistíte šrouby a máte hotovo. Kompletní nabídku stínicích prvků společnosti Velux naleznete na stránkách výrobce.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů