Návod: Jak vrtat do obkladaček tak, aby nepraskly?

Vrtání do kachliček tak, aby nepopraskaly, je činnost, která vyžaduje nutnou dávku zručnosti a pečlivosti. Pro vrtání do kachliček je potřeba použít speciální vrták a dodržet jistý postup, aby glazura na kachličce nepopraskala.

Jaký vrták pro vrtání do kachliček použít?

Pro vrtání do keramických a kamenných obkladů je vhodné používat k tomu určené vrtáky. Nejlepší volbou jsou vrtáky diamantové. Hodí se pro vrtání do kamene, betonu i do slinutých keramických dlaždic. Jsou prodávány se sadou pro chlazení vrtáku vodou. Nevýhodou diamantových vrtáků je jejich poměrně vysoká cena.

Pokud vrtáte méně často a do měkčích materiálů, stačí použít vrták vidiový s plátkem slinutého karbidu. Vrátky jsou levnější, ale nehodí se pro vrtání do tvrdších materiálů.

Vrták, nebo korunku?

Pokud potřebujete do obkladu vyvrtat díru většího průměru, například pro osazení zásuvky, vypínače apod., pro vrtání je dobré použít vykružovací diamantové korunky potřebného průměru, díky kterým je možné vyvrtat otvory v průměru několika desítek milimetrů.

Jaký průměr vrtáku či korunky zvolit?

Průměr vrátku do obkladů se volí dle velikosti hmoždinky. Pokud vrtáte otvor pro zavěšení kuchyňského či koupelnového příslušenství, velikost vrtáku zvolíte na základě zakoupené velikosti hmoždinky. Průměr korunky je volen vždy buď podle doporučení výrobce vypínačů a zásuvek, příp. podle průměru vodovodního a kanalizačního potrubí. Pro otvory pro potrubí je dobré volit průměr korunky větší alespoň o 5 mm z důvodu lepší manipulace při instalaci.

Jak postupovat při vrtání do obkladu

Dvakrát měř, jednou řež. Před samotným vrtáním je třeba pečlivě rozměřit a zaznačit polohy budoucích otvorů na kachličku pomocí křížku nakresleného fixem, či vyrytého hrotem do kachličky. Aby vrták držel svoji polohu a po kachličce neujížděl, je potřeba v místě budoucího otvoru vyrazit důlčikem malou dírku, která zajistí, že vrták nebude po kachličce jezdit zprava do leva. Pokud nemáte k dispozici důlčik, postačí vám lepicí páska, kterou nalepíte na kachličku a na které vyznačíte polohy budoucího otvorů. Je možné použít prakticky jakoukoli pásku (kobercovou, elektroinstalační). Páska díky lepší adhezi udrží vrták při vrtání v požadované poloze.

Pokud je to možné, vyvarujte se vrtání v ploše obkladu a vrtejte výhradně ve spáře. Vyhnete se riziku popraskání kachliček.

Před samotným vrtáním si ještě pro jistotu ověřte, že v místě, kde plánujete vrtat, nevede žádné potrubí, ani kabely. Provrtané kabely a potrubí představují nákladnou a zdlouhavou opravu. Polohy kabelů a potrubí ověřte v projektu. Pokud si chcete být 100% jisti, použijte detektor.

Může Vás zajímat: Jak pokládat keramickou dlažbu svépomocí? Co je k tomu potřeba a jak postupovat?

Vrtejte bez příklepu a na malé otáčky

Pokud si nepřejete, aby Vám kachličky rozpraskaly, vrtejte BEZ příklepu. Vhodné je také vrtat na co nejnižší otáčky. Jakmile projdete vrtákem skrze obklad, otáčky je možné zvýšit.

Vrták je třeba průběžně chladit

Při vrtání tvrdého materiálu se vrták třením výrazně zahřívá a je potřeba jej chladit. Jak již bylo zmíněno, drahé diamantové vrtáky mají sadu pro chlazení vodou, nicméně levnější vrtáky touto sadou nedisponují. Během vrtání je tedy potřeba vrták průběžně vytahovat, v nejhorším případě klidně chvíli počkat, než se vrták zchladí. Při vrtání je také potřeba průběžně odebírat hromadící se prach, aby se vrták zbytečně nepřehříval. Vhodné je také průběžné odsávání prachu vysavačem.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů