Nerezová pracovní deska? V minimalistických kuchyních má své místo

Nerez je v moderních kuchyních populárním materiálem. Tak proč jej nepoužít v podobě nerezové pracovní desky? Dnes už se nerezovými deskami nesetkáme pouze v profesionálních kuchyních, ale i v domácnostech. Mají své výhody, díky kterým si příznivce jistě najdou. Hodí se do moderních prostor, v těch klasických nebo rustikálních by působily poněkud nepatřičně.

Nerezová pracovní deska je tvořena plechem o tl. okolo 1,0 mm, který má ze spodní strany ocelové výztuzy nebo dřevotřísku ošetřenou nátěrem. Pracovní deska z nerezu lze aplikovat na jakoukoli kuchyňskou linku, důležité je však kombinování materiálů a barev.

Výhody nerezové pracovní kuchyňské desky

Nerez snese vysokou zátěž a teploty, odolává skvěle vodě a na jeho povrchu se obtížně drží mikroorganismy, jelikož je neporézní a hladký. U nerezové pracovní desky oceníte snadnou údržbu a odolnost. Pokud byste ale na ní chtěli krájet, pozor. Je potřeba vzít si nějaké prkénko, protože nožem povrch jednoduše poškodíte.

Obrovskou výhodou je variabilita nerezu. Vytvořit lze na míru desky různých velikostí a tvarů, problém nedělají otvory a výřezy. Do nerezové desky si můžete dokonce nechat zabudovat část ze dřeva nebo z plastu, přímo určenou na krájení. Nerezová deska nemusí být pouze přímou součástí kuchyňské linky, ale můžete se uplatnit v podobě přídatné pracovní plochy nebo praktického stolu k přípravě jídla.

Další výhodou může být i to, že si nerezovou pracovní desku a kuchyňský dřez můžete nechat vyrobit z jednoho kusu plechu. Na lince pak nejde vidět přechod mezi materiály a nehrozí v budoucnu zatékání vody do spáry a korodování materiálů.

Údržba nerezové pracovní desky

Nejhezčí pohled na pracovní plochu z nerezu je, když je čerstvě vyleštěná. Jak je to s údržbou? Není náročná, ale potřebujete speciální prostředky. Můžete je koupit, nebo využít něco z toho, co už máte doma. Hodit se bude měkká houbička, mýdlová voda, jedlá soda, zředěný ocet, spreje na čištění skla bez chloridů nebo pak speciální přípravky v podobě past nebo sprejů. Vyhněte se rozhodně drátěnkám a práškům na drhnutí, předejdete tak nenávratnému poškrábání kuchyňské desky. Pokud o desku nebudete pečovat, bude flekatá, mastná a nevzhledná.

S čím nerezovou desku kombinovat?

Strohost a chlad ztratí do určité míry v kombinaci se dřevem. V minimalistických kuchyních se často setkáme s nerezem společně se sklem nebo lesklými plochami různých barev.

Nerez se hodí i do exteriéru

Nerezová pracovní deska si najde své místo především ve venkovních zahradních kuchyních, u krbu nebo grilu. Materiál výborně odolává povětrnostním vlivům ale i mastnotě a proto je tou pravou volbou na přípravný stůl ke grilu. Mastnotu stačí pouze setřít a stůl se nemusí, oproti stolu ze dřeva, uklízet na zimu pod střechu.


Čtěte také:

Venkovní kuchyně teď frčí. Připravovat jídlo venku na zahradě je osvěžující a zábavné. Více v článku zahradní kuchyně.


Nevýhody nerezové desky

Má nerez nějaké nevýhody? Pro někoho to může být vyšší pořizovací cena. K dalším nevýhodám, které lze ale eliminovat šetrnou manipulací, patří to, že se povrch snadno poškrábe. Tento materiál nenabízí mnoho kuchyňských studií, takže musíte trochu zapátrat, než najdete to, kde vám vyhoví. Pokud ale toužíte po chladném minimalistickém vzhledu kuchyně, a myslíte si, že je právě taková pracovní deska to pravé, tyto body vás jistě neodradí.

Cena nerezové pracovní desky

Nerezová pracovní deska je poměrně drahá záležitost. Ale kdo chce kvalitu, musí si připlatit. Pokud volíte šířku pracovní desky 800 mm, 1 běžný metr kuchyňské linky z nerez vás vyjde na cca 2500,-Kč bez DPH. Čtyřmetrová kuchyňská pracovní deska vás tak vyjde i na 10 000,-Kč bez DPH, což je poměrně znatelný rozdíl, oproti pracovní desce například z lamina. Pro srovnání pracovní desky z lamina vyjdou  při stejných na cca 3500,-Kč bez DPH.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů