Hned po kuchyni patří koupelna k nejčastěji rekonstruovaným částem domů nebo bytů. Zároveň je pak i tou nejnákladnější rekonstrukcí, což je také důvodem, proč se ji snaží provést řada šikovných kutilů svépomocí. Při rekonstrukci koupelny se zpravidla mění i sprchový kout nebo vana, a právě proto se můžete podívat v následujících řádcích na to, jak obezdění vany realizovat a jak vanu následně obložit obkladem.
Zazdění vany – postup
Podezdění vany
Hned na úvod je vhodné si uvědomit, že vana nikdy nesmí držet pouze na obezdívce. Buďto je nutné ji ukotvit pomocí kovových profilů ke stěně, případně se vkládá do předem vytvořeného lože z tvárnic. Tyto tvárnice pak podepírají vanu i v jejím nejnižším místě. Lože vany pak může být i maltové. Nejoblíbenější jsou však pro lože vany pórobetonové tvárnice.
Při přípravě lože pro vanu nezapomeňte na vyřezání sifonu a drážky na odpadové potrubí, aby byla odpadní voda bez problému odváděna. Nohy vany byste pak měli přilepit nebo zafixovat rychleschnoucím betonem – zde však věnujte pozornost instrukcím v návodu k vaně. Vana se následně fixuje lepidlem.
Obezdění vany
Než se pustíte do vlastního zazdívání vany, měli byste si rozmyslet, zda potřebujete šetřit ve vaší koupelně každý centimetr nebo si můžete dovolit zastavit více prostoru. V případě, že nemáte prostoru nazbyt, zazdívá se vana zpravidla tak, aby hrana obkladu lícovala s okrajem vany. V opačném případě si můžete okolo vany vytvořit prostor, o který se budete moci opřít, případně si na něj položit mýdlo, svíčku a mnoho dalšího, co se vám ve vaně hodí.
Pro obezdění vany se nejčastěji používají pórobetonové tvárnice, se kterými se velmi dobře a rychle pracuje. Pro obezdívku postačí tvárnice tl. 5 cm, v případě, že potřebujete udělat místo pro odkládání šampónů apod., volte tvárnice tl. 10–15 cm, příp. více, dle potřeby.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Neměli byste zapomenout ani na servisní přístup. Vhodné je si v loži nechat otvor pro pozdější kontrolu sifonu. To můžete provést tak že do tvárnice vyříznete otvor a použijete magnetická dvířka s nalepenou obkladačkou, případně můžete kachličku na dané místo přilepit pouze za pomocí silikonu. Využít můžete i hotová revizní dvířka, jejichž nevýhodou je však to, že jdou vidět.
Napojení vany na obklad
Pro bezproblémové napojení vany na obklad za vanou je vhodné použít vanovou lištu, můžete však spáru vyplnit i silikonovým tmelem. Silikonový tmel lze snadno odstranit nožem a v případě znečištění jej můžete jednoduše a rychle vyměnit. Což je také důvodem, proč je nejčastěji používán.
Jak obložit vanu
Tak jako při obkladu stěn musíte počítat s tím, že podklad pod obklad musí být zcela rovný, soudržný a očištěný Obklady pak lepte standardně odspodu nahoru a lepte je od jednoho rohu k druhému. Platí zde pak pravidlo, že spáry na dlažbě by měly navazovat na spáry na vaně.
Obložení vany se pak liší od běžného obkládání zejména v oblasti zakončení u hrany vany. Pokud jste si zvolili, že budete šetřit prostorem, měla by být dlažba podsunutá pod okrajem vany. Zde si pak dejte pozor, aby na dlaždicích nevznikly žádná ostré hrany, které mohly vanu při zatížení poškodit.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
V případě, že je vana obezděná tak, že má i odkládací okraj, je důležité si nechat záležet nejen na vzniklém rohu na obezdívce vany. Kdyby byl ostrý mohly byste se o něj poranit. Horní plocha dlaždic se pak podsouvá pod hranu vany.
Po úplném zaschnutí lepidla je potřeba obklady vyspárovat. Abyste si ušetřili hromadu práce, je vhodné použít ochranou pásku na již zaspárovanou dlažbu a obklady, ale hlavně na vanu. K vyspárování je vhodné používat středně tvrdou stěrku, ale dávejte si pozor, abyste nepoškrábali jak obklady, tak i vanu. Ještě před zaschnutím spárovky je vhodné očistit více znečištěné části obkladu. Závěrečný úklid však provádějte až po úplném zaschnutí. Nyní je vhodné ještě vyplnit silikonem i spáru mezi vanou a dlažbou.
Jak vysoko vanu usadit
Ohledně výšky usazení vany se vede řada diskusí, většinou však záleží na osobních preferencích každého člověka. Za klasickou výšku je považována horní hrana vany ve výšce 60 cm. Takové výšky dosáhnete jednoduše buďto výškou obezdívky nebo nastavením nožiček.
V současné době mnozí lidé preferují níže usazené vany, protože při vstupu do nich nemusí zvedat nohu příliš vysoko, to se dá však vyřešit i vyzděným schůdkem z vnější strany vany.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.