Rekonstrukce koupelny – cena, stavební povolení a tipy na rekonstrukci

Koupelna sice nepatří k místům, kde bychom trávili každý den spoustu času, přesto je to důležitá místnost, kterou si často spojujeme s místem relaxu. Ale oprýskané kachlíky a začernalé spáry moc k relaxu nepomohou. Co tedy dělat s dosluhující koupelnou? Buď se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci koupelny, která je určitě časově i finančně náročnější, nebo provedete pouze renovaci stávajícího. Jak taková rekonstrukce koupelny probíhá?

Kdy je potřeba stavební povolení pro rekonstrukci koupelny

V případě, že se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci a nedotknete se konstrukce domu, není potřeba žádné stavební povolení. Naopak, když chcete zasahovat do statických částí budovy, hodláte měnit způsob využíváni stavby nebo se pouštíte do úprav, které mění vzhled stavby, budete stavební povolení potřebovat.

Rekonstrukce bytového jádra a stavební povolení

Ohlášení rekonstrukce bytového jádra většinou vyžadují bytová družstva nebo vlastníci objektů. Pokud se jedná o družstevní byt, znamená to, že byt patří družstvu a pakliže je pro rekonstrukci koupelny potřeba stavební povolení, žádá o něj právě bytové družstvo. Pakliže je však byt v osobním vlastnictví a rekonstrukce se týká společných částí domů (například zásah do vodovodu, topné soustavy, kanalizace), je vyžadován souhlas společenství vlastníků bytových jednotek.

Jelikož však naprostá většina oprav bytového jádra spočívá pouze ve výměně obkladů, dlažby a zařizovacích předmětů, rekonstrukce koupelny takového rozsahu žádná povolení z pohledu stavebního zákona nevyžaduje. Během rekonstrukce však naděláte spoustu hluku, a i když nepotřebujete vyřídit souhlas sousedů s rekonstrukcí bytového jádra, alespoň sousedy o plánovaných akcích informujte buď osobně, nebo prostřednictvím nástěnky u hlavního vchodu.  


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce-IN
Co vše bude součástí rekonstrukce?

Detail nezávazné poptávky

Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Topný žebřík má v koupelně své místo.
Topný žebřík má v koupelně své místo.

Čím začít, než se pustíte do rekonstrukce koupelny

Hlavně byste si měli ujasnit, co chcete ve své koupelně mít a kolik jste schopni do rekonstrukce investovat. Určitě se vyplatí nejprve se porozhlédnout po trhu, navštívit různá koupelnová studia nebo specializované obchody. Možná objevíte materiály a doplňky, o jejichž existenci jste neměli tušení. Pro začátek pomůže nakreslit si na čtverečkovaný papír půdorys koupelny a zkusit do něj umístit jednotlivé zařizovací předměty.

Kromě vany, sprchového koutu a umývadla byste neměli zapomínat na:

 • pračku,
 • koupelnové skříňky,
 • koš na prádlo,
 • topné těleso, na kterém budete sušit ručníky,
 • zrcadla
 • a světla.

Pokud si na takový návrh netroufáte, navštivte studio, kde vám koupelnu navrhnou a v počítači si ji můžete prohlédnout ze všech stran. Nechte se inspirovat, ale řiďte se sami sebou. Vy budete koupelnu používat a vy se v ní musíte cítit dobře.

Jaké jsou minimální rozměry koupelny

Jestliže se chystáte na rekonstrukci, při které budete měnit dispozice bytu či domu a vytvářet nové prostory pro koupelnu, nezapomeňte při plánování brát v úvahu hlavní svislé rozvody. S těmi většinou už nehnete. Také byste měli vědět, že:

 • Minimální půdorysný rozměr koupelny s klasickou vanou, umyvadlem, toaletou a pračkou je 5 m².
 • Minimální rozměr koupelny s klasickou vanou, umyvadlem, sprchovým koutem a pračkou je cca 6 m2 (například 2,5 x 2,5 m).
 • Sprchový kout, umyvadlo a záchodová mísa si vystačí se 4 m2.
 • Rodinná koupelna, ve které budou dvě umyvadla, vana, sprchový kout, pračka a bidet by měla mít plochu 8-9 m².

A na co si dát pozor? Tipy pro zařízení koupelny

 1. Nejvíce frekventovaným předmětem z celé koupelny je určitě umyvadlo. Od vstupních dveří by k němu měla vést co nejkratší cesta a rozhodně by nemělo být umístěné v koutě. Aby se mohl člověk u umývadla pohodlně pohybovat, potřebuje totiž minimálně 90 cm prostoru.
 2. Nad umyvadlem se zavěšuje velké zrcadlo s kvalitním osvětlením, nejlépe horním nebo s obou stran, aby nevytvářelo stíny na obličeji.
 3. Největším předmětem je vana a měla by být dobře přístupná po celé její delší straně. Pro průchod kolem vany počítejte minimálně 65 cm. Rohové vany jsou spíše módní záležitostí a zaberou víc místa.
 4. Plošně úspornější, než vana je určitě sprchový kout, ale vzhledem ke spoustě možných variant je vlastní řešení sprchy hlavně o finančních možnostech a představách.

Při plánování nezapomeňte také na správné rozmístění zásuvek, viz zásuvky v koupelně.

Tip: Chystáte se na rekonstrukci? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Kapitola sama pro sebe jsou obklady a dlažba, ověřená klasika do vlhkého prostředí. Při výběru se vyplácí vybírat nejen podle vzhledu, ale také kvality a rozměrové přesnosti. Jen tak budete mít obklad s tenkými a přesnými spárami. Také je dobré si uvědomit, že na obklady budete koukat další řadu let a výrazný vzor, který vás momentálně uchvátil, se vám může za pár roků zprotivit. Neměli byste také zapomínat na bezpečnost. Příliš hladké povrchy dlažby můžou způsobit uklouznutí. Do koupelny vybírejte, pokud možno, dlažbu s protiskluznou úpravou.

Rekonstrukce koupelny - rekonstrukce odpadu
Při rekonstrukci koupelny je potřeba zaměřit se také na odpady a zajistit jejich bezproblémovou funkci.

Jaká jsou specifika rekonstrukce bytového jádra v panelových domech

Speciálním typem je přestavba umakartového jádra v panelových domech, které dnes nevyhoví nejen z hlediska požadavků na bydlení, ale většinou i z hygienických důvodů. Při plánování je nejprve potřeba určit, který typ jádra je ve vašem bytě nainstalován. Ve všech panelových domech je možné se setkat se čtyřmi typy, lišícími se různým poměrem stěn, které jsou celé z umakartu a které jsou panelové a umakartem jen obložené.

Sádrokarton je vhodnou volnou při rekonstrukci bytového jádra

Uděláte si rychlou představu o tom, kolik lehkých příček můžete jednoduše demontovat. Při plánování materiálu nových stěn je dobré nechat si poradit od statika, který zváží novou zátěž původní stropní konstrukce. Jádro je z umakartu a dřevotřískových desek, a pokud byste je nahradili zdivem, ne každá stropní konstrukce by větší zátěž unesla. S výhodou se dá použít sádrokarton. Nejen, že výstavba takové stěny rychle přibývá, ale dovnitř můžete snadno schovat všechny rozvody, takže odpadne zdlouhavé vysekávání drážek.

Cena rekonstrukce koupelny

Pokud máte přesně rozmyšleno, jak bude vaše nová koupelna vypadat, nezbývá než najít vhodnou firmu. Jestliže vás láká spíš rekonstrukce koupelny na klíč před sháněním jednotlivých řemeslníků, určitě si ušetříte čas i svoje nervy. V každém případě si nechte vypracovat rozpočet na rekonstrukci koupelny. Zkuste oslovit víc firem, ať máte srovnání, protože jednotlivé ceny se můžou i dost lišit. Jen tak budete vědět, co přesně platíte a vyhnete se nepříjemným překvapením. Ale počítejte s tím, že kompletní rekonstrukce koupelny se pohybuje zpravidla od sto tisíc výš.

Kolik stojí rekonstrukce koupelny

Cena zařizovacích předmětů do koupelny
Vana – standard 2 500 – 15 000
Vana vířivá 20 000 – 37 000
Umyvadlo 500 – 15 000
WC mísa 800 – 40 000
Sprchový kout 3 000 – 32 000
Koupelnový nábytek 6 000 – 15 000
Topný koupelnový žebřík 1 500 – 5 500
Cena některých prací
Rozvod vody materiál + montáž 3 000 – 4 500
Rozvod odpadu materiál + montáž 2 500 – 3 500
Likvidace jádra 3 000 – 5 000
Zdění nového jádra + materiál 3 200 – 4 800
Dlažba materiál + položení 2 000 – 3 500
Obklad materiál + položení 2 500 – 4 500
Malování stropu a stěn 1 200 – 1 800

Měrná cena rekonstrukce koupelny

Měrné náklady na standardní rekonstrukci koupelny vztažené k podlahové ploše jsou 15–18 tis. Kč/m2. Rekonstrukce koupelny o velikosti 4 m2 tak vyjde na 60 000 – 72 000 Kč. Standardní rekonstrukce zahrnuje základní zařízení koupelny (vana, umyvadlo, baterie), rozvody vody, elektroinstalace a odpadu, položení dlažby a obkladu, demontáž stávajících zařizovacích předmětů, veškerý materiál a práci.

Pakliže byste chtěli koupelnu ve vyšším standardu, připravte si až 30 000 – 60 000,-Kč/m2 podlahové plochy koupelny. Rekonstrukce koupelny o velikosti 4 m2 tak může vyjít na 120 000 – 240 000 Kč. Součástí nadstandardní rekonstrukce koupelny je vybourání umakartového jádra a vyzdění nových stěn z plynosilikátových tvárnic. Zařizovací předměty jsou vyšší třídy, jsou zhotoveny z kvalitnějších materiálů a vybaveny různými vychytávkami zvyšující komfort.

Místo rekonstrukce pouze renovace koupelny

Možná chcete vylepšit koupelnu, ale nemáte zrovna volných sto tisíc na rekonstrukci. Co s tím? Pusťte se do renovace koupelny. Stávající stěny můžete obložit voděvzdornými obkladovými deskami, využít lze stříkané nebo samolepící omyvatelné tapety. Dobrým řešením u renovace stropu koupelnových jader jsou minerální podhledy se zabudovaným osvětlením. A pokud vyměníte nevyhovující umyvadlo nebo vanu, pořídíte nové koupelnové skříňky nebo osvětlení, bude vaše koupelna vypadat jako nová. Počítat však musíte s tím, že renovace koupelny je vždy jen náhradní řešení a celkové rekonstrukci se v mnoha pohledech nevyrovná.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Rekonstrukce domu či bytu – nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce
Co vše bude součástí rekonstrukce?
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů