Správné umístění zásuvek a vypínačů

Doba, kdy se zásuvky osazovaly do stejné úrovně, jako vypínače, jsou dávno pryč. Zásuvky se umisťují co nejníže k podlaze tak, aby nebyly příliš na očích, a vypínače se osazují do takové výšky, aby jejich obsluha byla maximálně komfortní. jaká je tedy správná výška zásuvek a vypínačů? V jaké výšce osadit zásuvky v kuchyni a v jaké výšce osadit zásuvky v koupelně?

Umístění zásuvek v obytných místnostech (obývací pokoj, ložnice, pokoje, pracovna) vychází pochopitelně z požadavků investora a plánovaného využití místnosti. Je třeba myslet již dopředu na to, kde bude instalovaná televize, kde bude pracovní stůl apod. Vypínače, zásuvky a kompletně celá elektroinstalace se umisťuje dle technických norem do tzv. instalačních zón. Například zásuvky v obytných místnostech se standardně umisťují do vodorovné dolní zóny, která se nachází 150 – 450 mm nad dokončenou podlahou. V této výšce se standardně umisťují zásuvky, na základě přání je však možné zásuvku umístit i výš (například na stěně, kde bude přidělaná televize).

Výškové umístění vypínačů se řídí taktéž přáním zákazníka. Každému vyhovuje něco jiného. Standardně se však vypínače umisťují do střední vodorovné instalační zóny, která je v úrovni 900 – 1200 mm nad dokončenou podlahou, doporučeno je však umístit vypínače 1050 mm nad úroveň podlahy (výška shodná s umístěním klik u dveří). U vypínačů je normou také dané umístění ve dveřní svislé instalační zóně, která je 100 – 300 mm od dveřního otvoru. Pokud jsou vypínače či zásuvky umístěny nad pracovní plochou, doporučuje se je osadit ve výšce 1150 mm nad úrovní podlahy. Výška zásuvek a vypínačů nad podlahou je kótována vždy ke středu vypínače/zásuvky.

Umístění zásuvek v koupelně

Zvláštní kapitolou je umístění zásuvek a vypínačů v koupelně. Zde totiž daleko více hrozí úraz elektrickým proudem a tak je nutné dodržet minimální vzdálenosti zásuvek a vypínačů od sprchových koutů, vany a umyvadel.

Prostor koupelny se dělí na 4 zóny, přičemž zóna 0 je prostor vany a sprchového koutu, zóna 1 je prostor nad vanou či sprchovým koutem až do výšky 2 250 mm, zóna 2 je ve výšce nad 2 250 mm nad podlahou a do vzdálenosti 600 mm ve vodorovném směru a zóna 3 je od 0,6 m od vany až do 2,4 m. V zónách 1 a 2 se mohou osazovat zásuvky a vypínače, avšak pouze s bezpečným malým napětím. Teprve v zóně 3 (2400 mm od vany či sprchového koutu) lze instalovat zásuvku či vypínač s ochranou samočinným odpojením od zdroje s využitím proudového chrániče. Totéž platí i o sprchových koutech. Výška zásuvek v koupelně je dána normou – minimálně 200 mm nad úrovní podlahy kvůli mokrému mytí.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Zásuvky a vypínače u umyvadla se umisťují mimo umývací zónu, která je široká stejně jako umyvadlo a nachází se od úrovně podlahy až po strop místnosti. Vypínače a zásuvky se v této zóně umisťovat nesmí, avšak mohou být umístěny přímo na hranici této zóny, pokud jsou zásuvky a vypínače umístěny 1200 mm nad úrovní podlahy, nebo mohou být umístěny v libovolné výšce, ale minimálně 200 mm od okraje zóny (kótováno k okraji vypínače/zásuvky).

výška zásuvek v kuchyni
Umístění zásuvek v kuchyni je dáno především celkovou dispozicí kuchyně, ale také výškou pracovní kuchyňské desky (fotoarchiv stavimbydlim.cz)

Umístění zásuvek v kuchyni

Zásuvky v kuchyni jsou rozmístěny polohově i výškově v závislosti na celkovém rozložení kuchyňské linky a vestavných spotřebičů. Zásuvky jsou umisťovány za linkou a slouží pro napojení mikrovlnné trouby, myčky, pračky, lednice apod. jejich umístění je dáno polohou spotřebiče. Výška vypínačů v kuchyni vedle dveří je ve stejné výšce, jako v například v obývacím pokoji (tedy optimálně ve výšce 1050 mm, ale může být libovolně od úrovně 900 – 1200 mm nad úrovní podlahy). Umístění zásuvek v kuchyni, které jsou mimo kuchyňskou linku, lze provést obdobně, jako u obytných místností. Výška zásuvek v kuchyni je tedy ve spodní vodorovné instalační zóně 150 – 450 mm nad úrovní podlahy (zpravidla 300 mm).

Zásuvky a vypínače jsou však umístěny i nad pracovní deskou kuchyňské linky. Vypínače i zásuvky se v tomto případě umisťují do stejné výškové úrovně, a sice cca 20 – 30 cm nad úroveň pracovní desky (1150 – 1250 mm nad úroveň podlahy). Navíc se zásuvky i vypínače musí umístit alespoň 600 mm od okraje dřezu a varné desky.

Výškové osazení vypínačů by mělo být v celém domě či bytě stejné. Pokud by byly v jednotlivých místnostech rozdílné výšky vypínačů, síla zvyku se bude projevovat ohmatanými omítkami.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Čtěte dále: Zásuvky s USB nabíječkou a jejich výhody

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů