Ochrana a péče o zahradní dřevěný nábytek

Kdo chce, aby mu nábytek vydržel dlouho, nenapadla jej dřevokazná houba, plíseň nebo červotoč, musí se o dřevo umět postarat. Důležité je však také dřevo chránit proti UV záření, jinak by mohlo nenávratně změnit barvu, která nemusí být na pohled pěkná. Jak tedy správně pečovat o dřevo?

Impregnace dřeva je důležitou prevencí

Pokud se vám na nábytku ze dřeva objeví lokální zamodrání nebo hniloba, je většinou pozdě a plísně ani houby z nábytku jen tak neodstraníte. Je nutné se tedy proti nim bránit již při pořízení nábytku. Kupujete-li si nábytek nelakovaný ani nijak ošetřený, lze jej ošetřit jednoduše ve dvou krocích. Nejprve je vhodné nábytek ošetřit fungicidním přípravkem, který nám zaručí ochranu dřeva před nežádoucími houbami, plísněmi a dřevokazným hmyzem. Fungicidní přípravky nebo impregnace na dřevo se aplikují na vysušené řezivo. Díky jejich složení proniká penetrace hluboko do dřeva pro lepší hloubkovou ochranu. Vhodnou hloubkovou penetrační ochranou je například Bondex Preserve II.

Lak, lazuru nebo krycí barvu?

Při výběru vrchní ochranné vrstvy dřeva je dobré si rozmyslet, zda chcete zachovat přírodní kresbu dřeva a zda chcete transparentní nátěr, nebo barevný. Lazura je ochranný nátěr, který díky své viskozitě snadněji proniká do hloubky dřeva a na povrchu nezanechává žádný, příp. velmi tenký ochranný film. Oproti tomu lak zůstává prakticky jen na povrchu dřeva a do hloubky téměř neproniká. Pokud si tedy přejete zachovat viditelnost a strukturu letních a zimních letokruhů a suků, použijte pro ochranu dřeva lazuru. Pokud strukturu chcete zakrýt, ale chcete, aby mělo dřevo po aplikování nátěru stejný odstín, použijte lak. Pokud vám na přírodní barvě ani struktuře dřeva nesejde, můžete použít krycí barvy na dřevo, které letokruhy a vady dřeva překryjí a na dřevě vytvoří neprůhledný ochranný film.

Před zazimováním nábytku

Dřevěný nábytek je vhodné před zimou uskladnit na suché, nevytápěné a větrané místo tak, aby nebyl trvale vystaven povětrnostním vlivům a vlhkosti, která by mohla zapříčinit vznik plísní a hub.

Než nábytek uskladníte na své místo, očistěte jej a prohlédněte, zda se na nábytku nevyskytují stopy po napadení dřeva dřevokaznými houbami nebo plísněmi nebo zda je lak nebo lazura v bezvadném stavu.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pokud se na nábytku vyskytují stopy plísní, ty stačí setřít hadrou s mýdlovou vodou. V případě výskytu lokálního zamodrání je vhodné nábytek přetřít fungicidním přípravkem, který houbu zničí a bude dřevo chránit proti dalšímu výskytu.

V případě, že starý nátěr již není v dobré kondici, místy se loupe nebo je popraskaný, je nutné jej obnovit. Pokud bylo dřevo dříve lakováno, nátěr se jemně obrousí smirkovým papírem a znovu se natře lakem na dřevo. Lazura na dřevo v tomto případě nepřipadá v úvahu, jelikož by se skrze původní vrstvu laku nedokázala vpít do dřeva. Pokud však pro nátěr byla použita dříve lazura, je po přebroušení smirkovým papírem možné použít buď lazuru, nebo lak na dřevo.

Pokud se však původní lak loupe a opadává, je potřeba jej všechen odstranit pomocí horkovzdušné pistole a špachtle. Dřevo se opět znovu přebrousí a může se na něj aplikovat ochranná lazura na dřevo nebo lak na dřevo.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů