Vyteklý olej na betonovém povrchu může být opravdu velký problém, a to nejen díky dalším stavebním postupům, ale i vzhledu. Nikdo přece nechce mít fleky na nové zámkové dlažbě nebo základové desce. Olej se bohužel rychle propíjí pórovitou strukturou betonu, proto je důležité si s odmaštěním betonu poradit co nejrychleji. V následujícím článku se vám pokusíme přiblížit vhodný postup a možnosti odmaštění betonu a vzniklých skvrn.
Možnosti odmaštění betonu
Pokud se vám nějakým nedopatřením vylije nebo ukápne olej na beton, je nutné ho co nejdříve odsát za použití nějakého absorpčního materiálu jako jsou například piliny, kus staré látky nebo savé kuchyňské papírové utěrky. Odstraňování starých a zaschlých skvrn může být hodně náročné. Zkrátka se pokuste se odsát co nejvíce mastnoty ihned, ušetří vám to další práci.
Absorpční materiál a rozpouštědlo
Před očištěním olejové skvrny lehce postříkejte okolí skvrny vodou. Následně navlhčete rozpouštědlem (ředidlo, aceton) sypký absorpční materiál (piliny, stelivo atp.) a přikryjte igelitem. Směs nakonec zatižte cihlou a nechte působit alespoň 24 hodin. Tento postup můžete i vícekrát opakovat.
Čištění betonu saponátem
Odstranit mastnotu z betonu lze i s přípravky, které běžně nalezneme v každé domácnosti. Konkrétně jde o saponáty s odmašťujícími účinky (čistící prostředky na nádobí apod.).
Před samotným čištěním je opět nutné olejové skvrny lehce postříkat vodou, aby nedocházelo k šíření skvrn do okolí. Následně naneste saponátový čisticí prostředek a kartáčkem roztírejte tak, aby se vytvořila bohatá pěna. Můžete nechat chvíli působit a poté opláchnout horkou vodou. Znečištěnou vodu se saponátem odsávejte starým hadrem nebo vysavačem vhodným pro mokré vysávání.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Odmaštění betonu čističem brzd
Nejdříve je vhodné účinky přípravku vyzkoušet na nějakém skrytém místě, abyste se ujistili, že čistič je vhodný právě pro váš typ dlažby a nenadělá více škody než užitku. Pokud nedojde k odbarvení či poškození, je přípravek vhodný pro vaši dlažbu.
Čistič aplikujte na olejovou skvrnu a zasypte absorpčním materiálem ve vrstvě 1 až 2 centimetry. Následně nechte působit alespoň 1 hodinu. Nakonec materiál vysajte vysavačem nebo zameťte a oblast omyjte mýdlovou vodou.
Čištění speciálními přípravky
Kromě předchozích variant najdete na trhu také speciální přípravky určené přímo k odmašťování betonu. K dostání jsou koncentráty ke zředění nebo již hotové směsi. Aplikují se většinou postřikem. Působí okolo 20 minut a následně se musejí drhnout za pomocí kartáče nebo hrubé houbičky. Vhodné je i pravidelné proplachování teplou vodou.
Kromě speciálních přípravků můžete vyzkoušet i vysokotlaké čištění. U této metody je ale nutné dbát na sílu vysokotlakého paprsku, aby nedošlo k narušení povrchové struktury betonu.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.