Správně provedené oplechování střechy chrání objekt před vnikem vody. Nejčastěji se používají pozinkované, titanzinkové, hliníkové a měděné plechy. Instalaci oplechování střechy zvládnete svépomocí. Jako u všech klempířských prací musíte dodržet několik pravidel. Více se dozvíte v dnešním článku.
Proč se střecha musí oplechovat?
Plech je odolný, trvanlivý a neprostupný pro plyny a kapaliny. Díky tomu je ideální ochranou střešní konstrukce před působením vody a nepříznivých vlivů počasí. Kondenzace vlhkosti, nebo přímé zatékání, by jinak znehodnotilo půdní prostory, poškodilo omítku a způsobilo postupné uhnití krovu.
Jaké normy se týkají oplechování střech?
Jako u všech klempířských prací se i oplechování střechy řídí normou ČSN 73 3610–1. Nejpodstatnějším konstrukčním detailem je požadavek na minimální příčný spád alespoň 3⁰ (v případě plochých střech). Toto pravidlo neberte pouze jako formalitu, jeho účel je čistě praktický – sklon totiž zamezuje vzniku kaluží.
Čím oplechovat střechu?
V současnosti je na trhu dostupných několik druhů plechů:
- Měděné plechy se používají nejvíce především na historických objektech, ale i na chalupách, roubenkách apod. Vydrží věky a odpovídají všem stavebním/zdravotním normám. U pohledových ploch berte v potaz, že měď postupem času mění barvu – potáhne se modrozeleným povlakem zvaným měděnka. Nevýhodou měděného plechu je vysoká cena. Měděné plechy by se neměli kombinovat s hliníkem, titanzinkem, pozinkovaným ocelovým plechem a nezinkovaným ocelovým plechem.
- Titanzinkové plechy jsou oproti měděným plechům výrazně lehčí a cenově jsou dostupnější. Titanzinkový plech není potřeba povrchově ošetřovat, ochranu před korozí zajistí povlak oxidu. Titanzinkové oplechování střechy se nesmí stýkat s nezinkovanou ocelí a mědí, taktéž by se neměly pokládat na asfaltové pásy.
- Pozinkované plechy jsou velmi levné, na druhou stranu podléhají korozi a je nutné je ošetřovat ochrannými nátěry. Zinkovaný plech by se neměl kombinovat s mědí a nezinkovanou uhlíkovou ocelí.
- Hliníkové plechy jsou oblíbené pro svoji mechanickou a chemickou odolnost. Není třeba je ošetřovat ochrannými nátěry, před korozí se hliník chrání vrstvou oxidu hlinitého, který se na povrchu plechu vytváří. Hliníkový plech se nesmí kombinovat s mědí a uhlíkovou ocelí.
- Poplastovaný plech je moderní prvek skládající se z ocelového jádra, zinku a ochranné vrstvy PVC. Práce s ním je snadná a vlastnostmi se vyrovná celokovovým alternativám. Nejčastěji se s ním setkáte při kotvení hydroizolačních folií u plochých střecha, teras a balkónů.
V současnosti jsou oblíbené i barevně lakované plechy z hliníku a nerezové oceli.
100 000 Kč na Vaši střechu!
- Plánujete novou střechu, nebo jen výměnu krytiny či zateplení střechy?
- Vyplňte formulář a zaregistrujte se do soutěže.
- Nejpozději 13. 12. 2024 vylosujeme výherce hlavní výhry 100 000 Kč.
- Kompletní pravidla soutěže naleznete ZDE.
Registrace do soutěže o 100 000 Kč
Orientační cena plechů na oplechování střechy
Typ plechu | Cena oplechování (Kč/m2) |
Měděný plech tl. 0,55 mm – svitek | 1560 |
Titanzinkový plech tl. 0,6 mm – svitek | 535 |
Pozinkovaný plech tl. 0,55 mm . svitek | 190 |
Pozinkovaný plech lakovaný tl. 0,55 mm – svitek | 490 |
Hliníkový plech tl. 0,6 mm – tabule | 600 |
Více o ceně plechové krytiny v tomto článku.
Boční oplechování střechy svépomocí
Co budete potřebovat:
- Lemovku ke zdi a horní lemování (počet a rozměry závisí na typu střechy a klimatických podmínkách)
- Samořezné šrouby s těsnící podložkou + vrtačka
- Tmel
Zásady při oplechování střechy
- Instalace plechů probíhá vždy od okapu k hřebenu střechy. Správnou orientaci snadno poznáte podle směru vodní drážky.
- Plochu styku desky a zdi vyplňte těsnícím tmelem.
- Prvky kotvěte k latím a krovu pomocí speciálních šroubů. Dbejte na správné překrytí plechů („po vodě“ – tj. vždy dolní pod horní).
- Při utahování si dejte pozor, aby těsnící podložka nepraskla (okraje se nesmí zvedat), nebo aby naopak nebyla příliš volná. Obojí by vedlo k zatékání.
Oplechování komína a prostupů svépomocí
Co budete potřebovat:
- Spodní plech s okapnicí
- Jeden vrchní a dva boční plechy
Zásady při oplechování komínu
- Komín se obkládá ze všech čtyř stran. Spodní díl se instaluje vždy na střešní krytinu (přichází proto jako poslední), ostatní je možné uložit i pod. Rozvinutá šíře oplechování by vždy měla mít alespoň 33 cm.
- Překryvy kotvěte vždy po směru toku vody.
- Oplechovaný komín nakonec zajistěte ukončovací krycí lištou. Prostupy se naopak utěsňují nerezovou stahovací páskou.
Lemování atiky svépomocí
Co budete potřebovat:
- Plech s okapnicí
Zásady při oplechování atiky
- Atiku (nadezdívku) můžete oplechovat pouze shora, nebo i ze stran (při rozhodování berte v potaz žádaný estetický efekt).
- Instalace a kotvení jsou stejné jako v předchozích případech.
- Plech musí být vyspádovaný směrem od fasády, aby stékající voda nepoškozovala omítku.
- Okraje zakončete okapnicí ve vzdálenosti aspoň 3 cm od okraje atiky.
Oplechování hřebene svépomocí
Hřeben se plechuje pomocí speciálních dílů – hřebenáčů. Postup je totožný jako u předchozích případů. Konstrukci také můžete odvětrat pomocí speciálního pásu. Snížíte tak riziko kondenzace vlhkosti a prodloužíte životnost střechy.
Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Čtěte dále:
Jak na rekonstrukci střechy – pracovní postupy a přehled střešních krytin
Závěrem
Oplechování střechy svépomocí je možné, většinou se ale vyplatí vsadit na profesionála. Při pokládání plechů dodržujte minimální příční spád 3⁰, desky instalujte směrem „po vodě“ a pečlivě kotvěte pomocí samořezných šroubů. Okraje vždy zakončujte okapnicí, místa styku plechu se zdí utěsněte tmelem.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.