Pokud se rozhodnete na svém starém domě vyměnit střešní krytinu, zpravidla vás čeká mnohem rozsáhlejší zásah, než byste si napoprvé připustili. Mnohdy vás nemusí minou kompletní rekonstrukce střechy. Střešní krytina je totiž to poslední, z čeho je celá střecha složena. Je tím, co posoudíme zvenku a poznáme, když je zralá na výměnu. Co ale už zpravidla nevidíme, je stav bednění, krovů a dalších prvků. U starých staveb se také stává, že stavební postupy použité při stavbě střechy neodpovídají dnešním standardům. Mnohým starým stavbám třeba chybí věnec, a pokud jej chcete doplnit, musíte sundat kompletně celou konstrukci střechy.
Odkrýváme střechu a hodnotíme stav konstrukce
Nic z toho ale nebudeme vědět, dokud na střechu nesáhneme. Než se pustíme do rekonstrukce střechy, jako první tedy je třeba sundat starou střešní krytinu. Jak dlouho vám to bude trvat a kolik na to budete potřebovat lidí, je do značné míry dáno složitostí střešní konstrukce (zda je to jednoduchá sedlová střecha, nebo složitější tvar) a také typem použité střešní krytiny. Mnoho starých domů má eternitové tašky, které obsahují azbestové vlákno. Jde o nebezpečný odpad, a proto je potřeba zajistit jeho ekologickou likvidaci. Zpravidla se to řeší při sundávání krytiny rovnou přistavením kontejneru. Jak naložit s eternitovou střechou popisujeme v článku o likvidaci eternitu nebo v článku Co se starou eternitovou střechou?
Obecně lze říci, že na odkrytí střechy budete potřebovat 2 – 5 lidí a zhruba 2 – 3 běžné pracovní dny. Budete potřebovat postavit lešení, kdy už naštěstí není nutné využívat dříve známých těžkých železných lešenářských trubek, ale můžete si půjčit hliníkové lešení. Bude se hodit také žebřík. Střechu sundáváme odshora a buď ji shazujeme na sutinu (nebude mít další využití) nebo ji můžeme sundávat po taškách pomocí lidského řetězu. U plechové střechy pravděpodobně již další využití nebude možné. Po odkrytí střechy zkontrolujeme:
- stav bednění
- stav krovů
Rekonstrukce krovů. Ano či ne?
Pravděpodobně minimálně některé z desek bednění bude nutno vyměnit, protože budou napadeny hnilobou nebo prostě z důvodu, že zde viditelně do střechy zatékalo. Pokud je bednění celkově ve špatném stavu, je třeba jej kompletně sundat a zkontrolovat krovy.
Některé staré domy mají nedostatečně dimenzované krovy pro nově zamýšlenou krytinu, proto je třeba je vyměnit tak či tak. Zpravidla to platí, pokud jste měli plech nebo eternit a chcete nyní použít pálené tašky. Ty jsou totiž mnohem těžší a je potřeba pro jejich pokládku dimenzovat konstrukci střechy. Pokud jsou krovy v pořádku, ale nevyhovují pro zatížení taškami, můžete samozřejmě ušetřit. Jednoduše zvolíte plechovou střešní krytinu, nebo ještě lehčí hliníkovou krytinu.
Kalkulace ceny
Pokud se ale rozhodnete krovy měnit, budete na to potřebovat práci kvalitního tesaře. Samotným pracím pochopitelně předchází kvalitní projekt rekonstrukce, kde jsou vypočítány nosnosti jednotlivých prvků střechy. Starým domům někdy mohou na krovech chybět kleštiny – jedná se o trám mezi dvěma protilehlými krokvemi krovu, který zvyšuje pevnost konstrukce. Také na ty proto nezapomeňte. Jak je patrné, cena rekonstrukce střechy se bude hodně odvíjet od toho, jak do hloubky se pustíte. Můžete pouze měnit krytinu, nebo prakticky celou nosnou konstrukci střechy.

Půdní prostor láká k využití, aneb rekonstrukce podkroví
Po rekonstrukci střechy je často lákavá myšlenka využít půdní prostory jako obytné místnosti. Přece jen, půda má určitý nádech romantiky. Jsou zde atraktivní šikminy, lze mít ve střeše vikýře nebo střešní okna, přidat prostoru na atmosféře přiznanými trámy apod.
Pokud se rozhodneme půdní prostor využít, je potřeba obvykle oddělit střechu od obytné části, abychom získali veškerý komfort obytných prostor, což je dnes spojeno také se zateplením. To lze udělat buď za pomocí minerální vaty nebo tzv. foukané izolace. Izolace přijde do prostoru mezi krovy, následuje parozábrana a poté konstrukce z plechových profilů pro sádrokarton nebo OSB desky. Touto skladbou se dostaneme k tepelnému zaizolování a oddělení obytných prostor od střechy. Díky izolaci získáme příjemné klima bez dramatických teplotních výkyvů v průběhu roku, a tedy příjemný prostor pro bydlení.
Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Pokud chcete prostoru dodat osobitost, lze ponechat přiznané trámy. Hodí se k tomu zejména kleštiny. Doporučujeme použít konstrukční KVH hranoly. Jsou to hoblované lepené hranoly z vysušeného dřeva, které se vyznačují oproti klasickému trámu z kulatiny tím, že:
- Nepraskají
- Mají vyšší pevnost
Můžete si vybrat z mnoha rozměrů. Nemusejí být pouze čtvercového, ale také obdélníkového profilu. Doporučujeme se informovat na dostupnost u prodejců řeziva, ale seženete je také v hobbymarketech.
Články související s rekonstrukcí podkroví:
5 věcí, bez kterých se neobejdete při rekonstrukci podkroví
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Jak správně provést zateplení podkroví?
Střešní krytina podle ceny
Již jsme si řekli, že typu střešní krytiny je třeba přizpůsobit nosnost střešní konstrukce. To je potřeba nechat si spočítat projektantem, jinak vám hrozí problémy se statikou. Výměna střešní krytiny na stávajících krovech by měla probíhat za krytinu zhruba stejné váhy, pak byste neměli mít problém. Na výběr máte:
- pálené tašky – cca od 300 Kč/m2
- plechovou (hliníkovou) krytinu – cca od 200 Kč/m2, resp. 230 Kč/m2 u hliníku
- asfaltový šindel – cca od 200 Kč/m2
- betonovou krytinu – cca od 250 Kč/m2
- vláknocementovou krytinu – cca od 200 Kč/m2
Ceny jsou samozřejmě hodně závislé na kvalitě a provedení výrobku. Může se tak jednat až o násobky uvedených částek. Také se do ceny střešní krytiny promítají různé druhy dílů potřebných pro vaši střechu, od ukončovacích, přes větrací, až po díly jako jsou hřebenáče apod. Každý díl má jinou cenu.
Oblíbené druhy střešních krytin
Nejoblíbenější jsou asi první dvě varianty. U pálených tašek je jednou z hlavních výhod jejich luxusní vzhled. V neposední řadě, pokud plánujete využívat půdní prostory, pálená taška je nejméně hlučná při dešti. Plechová střecha je zase výhodná z pohledu ceny. Můžete využít také hliníkovou variantu, která je asi o polovinu lehčí než ocelová verze a hlavně nekoroduje. Plechová střecha nabízí různé povrchové úpravy, které mohou evokovat jak hladké, tak drsné matné povrchy. Imitace taškového profilu jim dnes dodává také atraktivní vzhled.
U plechových střech existují maloformátové varianty, které se skládají z mnoha malých dílů, které se vyznačují montáží skrytými šrouby. U velkoformátových střech zase pracovat s rozměry jednotlivých dílů od cca 8 metrů délky, po 1,5 metru šířky. Méně spojů také snižuje riziko zatékání v budoucnu.
Správná skladba střechy a časová náročnost rekonstrukce střechy
Velmi často se používá varianta tzv. větrané dvouplášťové střechy. Nejprve na celoplošné bednění natáhneme pojistnou hydroizolaci, jejíž pásy překládáme alespoň 10 cm přes sebe. Dále pokládáme dvojí střešní laťování, nejprve po spádu střechy (kontralatě) a poté vodorovně (střešní latě – co je to lať). Rozteče mezi jednotlivými latěmi jsou dány typem střešní krytiny, ať už velikostí tašek nebo profilem plechové krytiny a velikostí montovaných dílů. Na střešní latě se šroubuje či pokládá samotná krytina.
Při výměně krytiny je třeba pamatovat na dobré počasí a možnou nutnost zakrytí plachtou, přijde-li déšť. Jakmile ale máte položenou pojistnou hydroizolaci, tak déšť již není problém. První etapu od odkrytí střechy po pokládku fólie lze na menší sedlové střeše zvládnout zpravidla do 3 dnů. Laťování zvládnete během 2 dnů a můžete začít s pokládkou střešní krytiny. Specializovaná firma zvládne výměnu staré střechy za novou o průměrných rozměrech vč. krovů zpravidla do týdne. Ale samozřejmě je to velice ovlivněno rozměry a složitostí konstrukce střechy. Přesnější odhad doby realizace vám sdělí přímo realizační firma.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.