Mnohé stavby jsou v současnosti zastřešeny eternitovou střechou. Pokud patříte mezi ty, kteří mají na svém domě eternitovou střechou a chtějí ji buď oživit, opravit, nebo rekonstruovat, právě pro vás je tento článek, ve kterém se dočtete, jak probíhá renovace eternitové střechy.
Starý eternit je cementová deska, spojena vláknitým pojivem s příměsí azbestu v množství 8 až 12 % azbestových vláken. Jeho boom nastal v počátcích 20. století. Obsah azbestových vláken v této eternitové desce se ukázal prudce karcinogenní, proto byl zařazen mezi nebezpečný materiál, určený k ekologické likvidaci. Použití starého eternitu je zakázáno.
Vlastnosti eternitové krytiny
Moderní eternitové krytiny v dnešní době již azbestová vlákna ani jiné škodliviny neobsahují, není karcinogenní. Je velmi oblíbeným materiálem ve složení cement, voda, mletý vápenec a celulóza. Je vysoce odolný proti povětrnostním vlivům, korozi nebo hnilobě. Je to materiál pevný, lehký s dlouhou životností a je neutrální vůči životnímu prostředí.
Eternitová střecha potřebuje údržbu nebo výměnu poškozených částí, zvláště nachází-li se naše nemovitost v klimatických oblastech se zvýšeným rizikem povětrnostních či přírodních vlivů. Postupnými kroky Vám ukážeme jak na to.
Nezávazná poptávka
Renovace eternitové střechy se neobejde bez čištění tlakovou vodou
Každá střešní krytina vyžaduje pravidelné čištění od nánosů mechu, listí, řas a dalších nečistot, které se postupem času usazují na povrchu nebo ve spárách. Tím předcházíme nevratnému procesu poškození, výměně nebo nákladné likvidaci krytiny. Mechem a řasami trpí především střecha se severní orientací s nedostatkem slunečního svitu a zvýšenou vlhkostí.
Čištění eternitové střechy tlakovou vodou provádíme tlakovým čističem s tryskou napojeným na elektřinu a přívod vody. Tlaková voda uvolní přischlé nečistoty. Tlak vody musí být dostatečně silný, ale úměrný, aby nedocházelo k dalšímu poškozování či posunutí eternitových šablon a zatékání do půdních prostor. Rovněž vyčistíme a propláchneme i okapy. Kvalitní tlakové čističe o výkonu 2200 W a tlaku 165 barů lze pořídit za příznivou cenu do 6 000 Kč.
Oprava eternitové střechy – výměna poškozených šablon
Po omytí střechy zjistíme, zda je nutné opravit nebo vyměnit poškozené eternitové šablony a hřebenáče (více informací v článku Oprava eternitové střechy). Šablonou rozumíme jednotlivý kus čtvercové nebo obdélníkové vláknocementové eternitové desky, hřebenáč zakrývá hřeben střechy.
Krovy, na kterých byl umístěn starý azbestový eternit, nemají velkou míru zatížení. Na tyto krovy nelze umístit pálené nebo betonové tašky. Likvidace eternitu musí být ekologická dle platných předpisů (možno vyžít služeb odborných firem na demontáž a likvidaci eternitové krytiny), poškozené části krovu opravíme a zvolíme zcela novou moderní a lehkou eternitovou krytinu.
Renovace etrnitové střechy mnohdy vyžaduje výměnu prasklých šablon
Eternitové šablony se pokládají na laťování nebo celoplošné bednění s hydroizolační vrstvou. Při výměně šablony potřebujeme pokrývačské nářadí:
Tip: Plánujete likvidaci eternitu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
- lehký hákový žebřík,
- šavli (trhák) k odstranění hřebíků, které nevidíme, jsou umístěny pod krycí šablonou,
- kladívko na eternit a
- závěsné pozinkované plíšky.
Šavlí povolíme hřebík na horní části šablony, šavli zasuneme pod uvolněnou šablonu, kterou potřebujeme vyměnit, zahákneme ji pod hřebík skrytý pod krycí šablonou a vytáhneme jej pomocí kladívka ven i s nýtem. Novou šablonu ukotvujeme zpět pomocí závěsných plíšků. Na horní straně zahákneme plíšek pod krycí šablonu na laťování, spodní strana závěsného plíšku nám drží šablonu novou.
Výměna hřebenáče
Výměna hřebenáče je jednoduchá. Vytáhneme pouze konvexní hřebíky (hřebíky se zvýšenou odolností z korozivzdorného materiálu), a nahradíme poškozený hřebenáč, který je volně zasunutý pod krycím hřebenáčem.
Pokud nejde o výměnu celé střechy, zručný kutil zvládne takové opravy svépomocí.
Penetrační nátěr eternitové střechy
Nátěr eternitové střechy prodlužuje životnost krytiny až o 20 let. Brání před usazováním nečistot, růstu mechů a lišejníků, zvyšuje odolnost proti vodě, která samovolně a bezpečné stéká do okapů a nevsakuje se do eternitové krytiny.
Před nanesením penetračního nátěru musíme střechu pořádně očistit od nečistot, starých nátěrů a odmastit. Např. tlakovou vodou. Poté můžeme nanést penetraci. Penetrace eternitové střechy zajišťuje tzv. meziprostor pro finální nátěr, zpevňuje eternitovou šablonu. Povrch střechy se nasákne penetrací a zajistí lepší přilnavost nátěrové barvy. Poté necháme střechu pořádně vyschnout. Penetraci použijeme akrylovou, je vodou ředitelná a balení 10 L koupíme v řádu za cca 1 500 Kč nebo dražší variantu penetrace na bázi syntetické pryskyřice s rozpouštědlem v ceně 5 L za cca 1 300 Kč.
Renovace eternitové střechy je ukončena finálním nátěrem střechy
Na připravenou střechu naneseme finální nátěr barvou. Vybírat můžeme z mnoha odstínů. Barvy na eternitové střechy jsou ekologické, mají vysokou přídržnost, ale i prodyšnost, jsou odolné proti povětrnostním vlivům a mrazům. Na akrylovou penetraci vždy nanášíme vodou ředitelnou akrylovou barvu. Akrylové barvy splňují parametry nejvyšší kvality, proto stačí nanášení pouze jedné vrstvy nátěru. Pokud nepenetrujeme, je nutné nanést barvu na eternitovou střechu ve dvou vrstvách. Nátěry jsou poněkud drahé, 15 L stojí nad cca 5 000 Kč. Využijme množstevní slevy.
Jak probíhá renovace eternitové střechy? A jaké jsou výhody nebo naopak nevýhody eternitu?
- Nejprve je nutné bezpečně odstranit starou a zdraví škodlivou azbestovou eternitovou krytinu. S použitím ochranných pomůcek dáváme odpadní materiál přímo do igelitových pytlů a přistaveného kontejneru.
- Dbáme na bezpečné ukládání, nesmí se lámat.
- Nebezpečný odpad odvezeme na sběrné místo.
- Následně zkontrolujeme stav krovu, laťování nebo celoplošného bednění. Ztrouchnivělé trámy nebo křivé latě vyměníme.
- Zjistíme, v jakém stavu je odvětrávací mezera pod bedněním nebo je-li nutné ji dodělat. Nasávání vzduchu přes odvětrávací mezeru musí proudit po celém obvodu střechy až ke hřebeni.
- Zkontrolujeme oplechování spodní okapní hrany, která chrání bednění a dřevěnou konstrukci od vlhkosti a namontujeme držáky žlabů.
- Poté je vhodné na celou střechu instalovat hydroizolaci. Nezapomeňme přidělat závětrné štítové lišty pro ochranu bednění. Jestliže je vše v pořádku, můžeme pokládat nové eternitové šablony.
Kam se hodí eternitová střecha
Eternit prokázal své kvality. Výhodou eternitové střechy je především její lehkost, ale zároveň odolnost, má vysokou životnost. Až 30 let. Jeho nízká hmotnost je vhodná pro krovy, které nesnesou velké zatížení. Eternitová krytina je vhodná na střechy domů či chalup ve vysokohorských, ale i chatových oblastech. Lehce odolává poryvům větru, vodě i mrazu. Hodí se i na střechy novostaveb, kde ušetříme na pořizovacích nákladech krovu a krytiny. Řadíme ho do kategorie lehkých střešních krytin. Pořizovací cena je dána výrobcem. Krytinu vybíráme dle kvality a také podle našich možností od 300 kč/m2 až do 800 kč/m2.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Nevýhody eternitové střechy
Nevýhodou eternitu je jeho relativní křehkost. Možná náchylnost k růstu mechů a lišejníků, kterou lze ale nátěry zcela eliminovat.
Orientační cena renovace eternitové střechy
Cena renovace eternitové střechy se odvíjejí od stáří a znečištění krytiny. Do renovace eternitové střechy započítáváme tlakové čištění vodou, aplikace hydrofobizačního nástřiku proti vlhkosti, penetrace a kompletní nátěr celé střechy. Celková renovace eternitové střechy vyjde od 170 Kč/m2 do 400 Kč/m2. Zhotovitelská firma si však může účtovat také vícepráce.
Cena renovace eternitové střechy
Položka | Orientační cena renovace střechy Kč/m2 |
Tlakové mytí eternitové střechy | 20–45 |
Odmaštění eternitové střechy | 25–55 |
2 x nátěr eternitové střechy | 140–300 |
Hydrofobizační nátěr střechy | 65–100 |
Čištění střechy + hydrofobizační nástřik střechy | 100–220 |