Vyžaduje rekonstrukce střechy stavební povolení? | stavimbydlim.cz
branding
Home Stavba domu Rekonstrukce domu Vyžaduje rekonstrukce střechy stavební povolení?

Vyžaduje rekonstrukce střechy stavební povolení?

0

Zajímá vás, zda rekonstrukce střechy vyžaduje ohlášení na stavebním úřadě či stavební povolení? To, zda budete potřebovat rekonstrukci střechy či výměnu střešní krytiny ohlásit, nebo ne, závisí především na rozsahu prováděných prací. Ve kterých případech vyžaduje rekonstrukce střechy stavební povolení?

eternitová střecha - rekonstrukce střechy
Eternitová střecha určená k rekonstrukci (fotoarchiv stavimbydlim.cz)

V § 103 odst. 1 stavebního zákonu je uvedeno, že stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou.

Pokud splňujete všechny zmíněné požadavky, na stavební úřad nemusí chodit – výměna střešní krytiny nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu.


Sponzorem tohoto článku je společnost, která pro vás již 80 let přivádí světlo a čerstvý vzduch střešními okny.

VELUX_logo

Na konci tohoto článku můžete zdarma zadat nezávaznou poptávku - urychlit a ulehčit si tak hledání firmy na stavbu střechy. Jednoduše poptáte službu, firmy vám nabídnou ceny a vy si dle referencí a výše nabídek buď vyberete, nebo ne.

 

Je však třeba posoudit, zda výměna střešní krytiny neovlivní požární bezpečnost, zdraví osob, stabilitu a vzhled stavby a životní prostředí. Tuto činnost je vhodné nechat na projektantovi, který zpracuje projekt rekonstrukce domu, příp. na samotném stavebním úřadě.

Požární bezpečnost stavby může být ovlivněna například výměnou nehořlavé střešní krytiny (pálená taška, plech, betonové tašky) za střešní krytinu hořlavou (dřevěný šindel, asfaltový šindel, krytina PVC), stabilita může být ovlivněna použitím těžší střešní krytiny, která vyvodí vyšší zatížení na dřevěný krov (například výměna plechové krytiny za pálené či betonové střešní tašky).

Pokud nebudete měnit střešní krytinu za úplně stejnou, akorát novější krytinu, změníte tím vzhled stavby. V tom případě již výměna střešní krytiny vyžaduje ohlášení stavby stavebnímu úřadu. Stejně na tom budete v případě, že stavba, na které chcete vyměnit střešní krytinu, je kulturní památkou.

Rekonstrukce střechy a stavební povolení

Pokud se plánujete pustit do rekonstrukce střechy, tedy rekonstrukce krovu (nikoli jen výměny střešní krytiny), budete potřebovat na stavebním úřadě vyřídit stavební povolení. § 104 odst. 1 stavebního zákona říká, že stavební úpravy pro změny v užívání části stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled a nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí, vyžadují pouze ohlášení stavebnímu úřadu. Během rekonstrukce střechy však zasahujete do nosných částí budovy, které mají vliv na stabilitu domu. Rekonstrukce střechy tedy vyžaduje stavební povolení. Stejně tak bude třeba vyřídit stavební povolení v případě vybudování nového střešního okna či vikýře. Z toho vyplývá, že například provedení půdní vestavby vyžaduje stavební povolení.


Potřebujete přivést světlo a čerstvý vzduch do podkroví?

On-line konfigurátor vám s tím pomůže!

Konfigurátor střešních oken

Může vás zajímat:

Kolik stojí rekonstrukce střechyRekonstrukce eternitové střechy

Jak jistě víte, eternitové střechy obsahují zdraví škodlivý azbest (více o azbestu), který se uvolňuje především během nevhodné manipulace s krytinou (rozbíjení, lámání, řezání). Pokud máte starou eternitovou střechu, je třeba tuto krytinu odstranit tak, aby nebylo ohroženo zdraví osob, které rekonstrukci střechy provádí a ani osob v okolí stavby. Na rekonstrukci eternitové střechy můžete najmout specializovanou firmu či si rekonstrukci můžete zajistit svépomocí pod stavebním dozorem, který je oprávněn pro odborné vedení provádění stavby. Stavební dozor nebo firmu na rekonstrukci střechy najdete nejrychleji zasláním nezávazné poptávky.

Rekonstrukce eternitové střechy nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavby. Je však nutné zajít na nejbližší odbor životního prostředí městského úřadu, kde je třeba vyřídit povolení s provedením stavby. Po dokončení rekonstrukce eternitové střechy je třeba doložit doklad o ekologické likvidaci starého eternitu.

Kalkulace ceny rekonstrukce střechy - nezávazná poptávka


Jsme profesionálové přes střešní okna a světlovody. Pomůžeme vám s prosvětlením interiéru. Neváhejte a kontaktujte nás.

VELUX_logo