Home Stavba Stavební materiály Tepelná izolace Jak správně zateplit podkroví?

Jak správně zateplit podkroví?

0

Chystáte se zrealizovat podkroví? Pak je jedním z klíčových kroků izolace. Pokud není střecha dostatečně zaizolovaná, věřte, že tomuto kroku se nevyhnete, jinak by se zde nedalo komfortně bydlet. Teplo by zbytečně unikalo střechou, jelikož teplý vzduch stoupá nahoru, místnost by šla vytápět velmi špatně a náklady by byly enormně vysoké.

Řešení střešní konstrukce si vyžaduje konzultaci s odborníkem. Na výběr je totiž mnoho druhů izolace, je třeba správně určit její tloušťku a také pozici parozábrany. Mnoho firem, které izolace vyrábějí, vám dokážou všechny parametry za příplatek vypočítat a pokud jste šikovní, můžete pak izolovat svépomocí.

Tepelná izolace se vyrábí ve formě pásů nebo desek, tu zvládnete i svépomocí. Dalším typem je izolace foukaná nebo stříkaná, na kterou už je třeba přizvat si firmu. Jakou izolaci nakonec zvolit? Pokud hodláte zasahovat i do střešní krytiny, můžete zvolit podobný systém, jako u novostavby, například izolaci nadkrokevní. Pokud do střechy zasahovat nechcete nebo nemůžete, jelikož třeba vlastníte v domě pouze byt, ale dům není váš, bude připadat v úvahu nejspíše zateplení z vnitřní strany střechy, pod krokvemi a mezi krokvemi.

Desky a pásy

Zateplení podkroví vyžaduje pečlivou práci a dostatečné znalosti
Zateplení podkroví vyžaduje pečlivou práci a dostatečné znalosti (zdroj: www.knaufinsulation.cz)

Klasické zateplení ve formě pásů a desek z různých materiálů zahrnuje polystyren, konopnou izolaci nebo minerální vatu. Svými vlastnostmi se příliš neliší. Tloušťka izolace by měla být shodná s výškou krokví, pod krokvemi se doplní vrstva tak, aby celková tloušťka zateplení odpovídala vypočítanému potřebnému tepelnému odporu.

Jaký je postup? Nejprve je třeba zkontrolovat stav hydroizolace, její těsnost a případně ji opravit pomocí speciálních pásek. Nařežou se pásy nebo desky podle rozteče mezi krokvemi, stlačitelné materiály bereme s určitou rezervou asi 1 cm, aby vše co nejlépe těsnilo. Izolaci vložíme mezi krokve a dbáme na těsnost. Namontujeme jednotlivé díly (hliníkové nebo dřevěné), tvořící konstrukci roštu, pomocí vrutů do dřevěných trámů, do konstrukce se pak vkládá další vrstva izolace stejným postupem, jako mezi krokve. Pomocí sponek, tmelu nebo lepicí pásky připevníme parozábranu. Namontujeme druhou část roštu a do ní pak třetí vrstvu tepelné izolace. Poměr tloušťky druhé a třetí vrstvy je 4:1. Postup vrutů přes parozábranu se musí ošetřit speciálními tmely a páskami. Jako finální vrstva se používají většinou sádrokartonové desky.

Speciální metody

Nové metody jsou náročnější a vyžadují odborné provedení, přesto si získávají stále větší oblibu. Materiál je foukán nebo stříkán na konstrukci. Foukaná izolace nedrží sama od sebe, je třeba jí vytvořit dutiny ve skladbě střešního pláště. Používají se materiály na bázi polystyrenu, minerální vlny, celulózy a dřevitých vláken. Stříkaná izolace se aplikuje na zhotovené bednění a bývá na bázi PUR pěny, která na povrchu sama drží. Je vzduchotěsná, brání vzniku tepelných mostů a lze ji nanášet v tenčí vrstvě než ostatní používané materiály.

Tereza Fišerová. Dodatečné zateplení podkroví [online]. [25. 4. 2016]. Dostupné z: <https://favi.cz/clanky/dodatecne-zatepleni-podkrovi>