Chystáte se rekonstruovat podkroví? Pak je jedním z klíčových kroků izolace. Bez správného provedení zateplení podkroví by se nedalo komfortně bydlet. Teplo by zbytečně unikalo střechou, jelikož teplý vzduch stoupá nahoru, místnost by šla vytápět velmi špatně a náklady na vytápění by byly enormně vysoké.
Řešení střešní konstrukce si vyžaduje konzultaci s odborníkem. Na výběr je totiž mnoho druhů izolace, je třeba správně určit její tloušťku a také pozici parozábrany. Mnoho firem, které tepelné izolace vyrábějí, vám dokážou všechny parametry za příplatek vypočítat a pokud jste šikovní, můžete pak provést zateplení podkroví svépomocí. Tloušťka izolace se odvíjí jednak od stávající skladby konstrukce, navržené tepelné izolace (resp. na základě tepelně izolačních vlastnostech izolace) a na tom, na kolik stupňů budou podkrovní prostory vytápěny. Je totiž rozdíl, zda se bude jednat o vytápěné obytné prostory či o zřídka používané temperované místnosti. S výpočetem optimální tloušťky tepelné izolace vám radi poradíme.
Tepelná izolace se vyrábí ve formě pásů nebo desek, tu zvládnete aplikovat i svépomocí. Dalším typem je tepelná izolace foukaná nebo stříkaná, na kterou už je třeba přizvat si firmu. Jakou izolaci nakonec zvolit? Pokud hodláte zasahovat i do střešní krytiny, můžete zvolit podobný systém, jako u novostavby, například izolaci nadkrokevní. Pokud do střechy zasahovat nechcete nebo nemůžete, jelikož třeba vlastníte v domě pouze byt, ale dům není váš, bude připadat v úvahu nejspíše zateplení z vnitřní strany střechy, pod krokvemi a mezi krokvemi.
Tepelná izolace pro zateplení podkroví
Klasické zateplení ve formě pásů a desek z různých materiálů zahrnuje polystyren, konopnou izolaci nebo minerální vatu. Svými vlastnostmi se příliš neliší. Tloušťka izolace by měla být shodná s výškou krokví, pod krokvemi se doplní vrstva tak, aby celková tloušťka zateplení odpovídala vypočítanému potřebnému tepelnému odporu. Pod rekonstruujete dřevostavbu či chcete mít difuzně otevřenou konstrukci, můžete použít tepelnou izolaci z přírodních materiálů, jako je například dřevovláknitá izolace, slaměná, lněná či celulózová tepelná izolace.
Jaký je postup zateplení?
Podkroví - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Nejprve je třeba zkontrolovat stav pojistné hydroizolace pod střešní krytinou, její těsnost a případně ji opravit pomocí speciálních pásek. Nařežou se pásy nebo desky tepelné izolace podle rozteče mezi krokvemi, stlačitelné materiály bereme s určitou rezervou asi 1 cm, aby vše co nejlépe těsnilo. Izolaci vložíme mezi krokve a dbáme na těsnost. Namontujeme jednotlivé díly (hliníkové nebo dřevěné) tvořící konstrukci roštu, a to pomocí vrutů do dřevěných krokví. Do dřevěného roštu se pak vkládá další vrstva izolace stejným postupem, jako mezi krokve. Vytvořením podkrokevní izolace se docílí toho, že se eliminuje tepelné most tvořený dřevěnou krokví, která vede teplo lépe než tepelná izolace.
Pomocí sponek, tmelu nebo lepicí pásky připevníme parozábranu. Namontujeme druhou část roštu a do ní pak třetí vrstvu tepelné izolace (standardně se však pro zateplení podkroví používají pouze 2 vrstvy tepelné izolace, přičemž parozábrana se umístí mezi krokve a dřevěný rošt podkrokevní izolace). Poměr tloušťky druhé a třetí vrstvy je 4:1. Postup vrutů přes parozábranu se musí ošetřit speciálními tmely a páskami. Jako finální vrstva se používají většinou sádrokartonové desky.
Speciální metody zateplení podkroví
Nové metody jsou náročnější a vyžadují odborné provedení, přesto si získávají stále větší oblibu. Materiál je foukán nebo stříkán na konstrukci. Foukaná tepelná izolace nedrží sama od sebe, je třeba jí vytvořit dutiny ve skladbě střešního pláště. Používají se materiály na bázi polystyrenu, minerální vlny, celulózy a dřevitých vláken.
Stříkaná izolace se aplikuje na zhotovené bednění a bývá na bázi PUR pěny, která na povrchu sama drží. Je vzduchotěsná, brání vzniku tepelných mostů a lze ji nanášet v tenčí vrstvě než ostatní používané materiály.
O zateplení podkroví a střechy pojednáváme detailněji v článku zateplení střechy při rekonstrukci podkroví.
Tip: Chystáte se na stavbu podkroví? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Nové podkroví - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.