Falcovaná střecha, její výhody, realizace a cena

Říká se, že střecha je korunou domu, její výběr by měl být tedy důkladný. Jsou zde velké možnosti výběru, avšak v posledních letech v České republice stoupá obliba falcovaných plechových střešních krytin. V tomto článku si rozebereme, čím vyniká falcovaná střecha, jak se pokládá a kolik falcovaná krytina stojí.

Plechová střecha chrání dům před nepříznivými povětrnostními podmínkami, musí také odolávat vysokým teplotním rozdílům, sněhu i vodě. U architektů je oblíbená například kombinace falcované krytiny se dřevem a betonem. 

Falcovaná krytina se skládá z přesně nařezaných plechových pásů, které mají stojatou drážku a spojují se mezi sebou s vedlejšími deskami za pomocí příponek. Mezi výhody falcované střechy patří poměrně rychlá realizace střechy klempířem nebo pokrývačem.

Kde je falcovaná střecha vhodná?

Falcovanou krytinu lze ohýbat, překládat, kopíruje všechny úhly i tvary střešních rovin. Nejčastěji se s nimi můžete setkat například v horských a podhorských oblastech, kde musí střecha odolávat náročnějším podmínkám. Díky technologii napojení lze falcovanou krytinu využít i u poměrně malých spádů, od 7° je dvojitá drážka naprosto spolehlivá. Při využití u ještě menších sklonů je nutné, aby byla drážka utěsněna páskou se speciálním gelem.

Falcovaná střecha - pozinkovaná falcovaná krytina s povrchvoou úpravou
Falcovaná střecha je odolná povětrnostním podmínkám, a proto se hodí také do horských oblastí.

Falcovaná krytina – jaké jsou typy

Výběr materiálu je velký, váš výběr by měl probíhat za pomoci specialistů. Nejznámější jsou plechy pozinkované, u kterých se však musí počítat s opakovaným prováděním ochranných nátěrů, jinak hrozí koroze. Je také možné je nechat povrchově upravit, například plastem (velká variabilita barev).


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Hliníková a titanzinková falcovaná krytina

Dále jsou na výběr hliníkové nebo titanzinkové falcované krytiny, které jsou bezúdržbové a jejich barva se v průběhu času téměř nemění. Výrobci na tyto materiály uvádějí 40 až 70 let záruku. Dokonce pokud je necháte poplastovat, tak až 100 let!

Kalkulace ceny střechy_01
Hliníková falcovaná střecha
Falcovaná krytina je vhodná nejen pro střechy s malým sklonem, ale i pro střechy strmé se sklonem nad 45°.

Měděná falcovaná střecha

Posledním velice známým materiálem je měď. Taktéž velmi odolný a bezúdržbový materiál. Barva tohoto materiálu získá nejdříve černou patinu a potom zezelená. Měděná falcovaná střecha má nenapodobitelný vzhled, její nevýhodou je však vyšší pořizovaný cena.

Životnost falcované střechy záleží na použitém materiálu, jeho kvalitě a také její záruce udávané výrobcem.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jak se falcovaná krytina kotví

Kotvení falcované střešní krytiny je nejvíce doporučováno pohyblivými nebo posuvnými příponkami z pozinkované nebo nerezové oceli. K namontování příponek je třeba pouze dvou hřebíků nebo jednoho vrutu s plochou hlavou.

Pevné příponky se umisťují do tzv. pevné zóny, která má šířku 2 m (měřeno od krokve) a délku dané střechy.

Montáž plechové krytiny – návod na montáž

Falcovaná střecha – vzorová skladba (směrem z interiéru ven)

 1. Sádrokarton – zpravidla bílý, tl. 12,5 mm. Sádrokarton se kotví na nosný dřevěný rošt.
 2. Parozábrana – fólie s velkým difúzním odporem, která zamezuje prostupu vodní páry z interiéru do konstrukce střechy, kde by mohla zkondenzovat a způsobit degradaci střešní konstrukce.
 3. Tepelná izolace – pro zateplení střechy se nejčastěji používá minerální vata vložená mezi krokve a pod krokve do nosného dřevěného roštu. Lze také použít foukanou tepelnou izolaci, nebo stříkanou PUR pěnu (více o ceně zateplení střechy). Moderním způsobem zateplení střechy je nadkrokevní zateplení střechy.
 4. Pojistná hydroizolace (doplňková hydroizolační vrstva) – standardní součást střechy – ta umožňuje propouštět vodní páry ze spodních vrstev a zároveň zabraňuje zpětnému zatékání případné zkondenzované vody.
 5. Větraná vzduchová mezera na výšku kontralatí.
 6. Bednění z prken nebo OSB desek.
 7. Separační vrstva – pokud falcovaná krytina leží přímo na dřevu, může se zde vlivem vzlínavosti držet voda. Strukturovaná dělící rohož udržuje plech 5 mm nad dřevem a kondenzovaná voda může odtéci.
 8. Plechová falcovaná krytina s libovolnou povrchovou úpravou.

Jak se falcovaná střecha realizuje

Na krokvích, resp. na kontralatích, se vytvoří podbití střechy například z prken nebo OSB desek. Tyto desky musí být chemicky ošetřeny proti biologickým škůdcům. Toto bednění vytváří větranou vzduchovou mezeru, která odvádí tepelnou zátěž a vlhkost ze střechy. Na toto podbití se pokládá separační vrstva (strukturované rohože), které umožňují mikroventilaci pod falcovanou krytinou. Poté se kladou pásy plechu směrem od hřebene k okapu a připevňují se speciálními příponkami.

poptavka
poptavka

Podle namáhání ploch rozmístíme v pravidelných rozestupech příponky do otevřené drážky po cca 40 cm.

Falcovaná střešní krytina - hliníková falcovaná střecha
Černá falcovaná střecha se velmi často kombinuje s dřevěnými fasádními obklady.

Kolik stojí falcovaná střecha

Ceny se liší v závislosti na výrobci, a hlavně vámi vybraném materiálu. Obyčejný pozinkovaná plech začíná na 130 Kč/m². Cena hliníkového a titanzinkového plechu vás vyjde okolo 350–400 Kč/m². Však nejdražší jsou měděné plechy, které vyjdou okolo 1000 Kč/m².

Falcovaná střecha – cena za m2

Typ krytiny Cena falcované krytiny
Pozinkovaný falcovaný plech s povrchovou úpravou 0,6 mm 300–650
Pozinkovaný falcovaný plech bez povrchové úpray 0,5 mm 250–350
Hliníková falcovaná krytina 0,7 mm 350–450
Titanzinkovaná falcovaná krytina 0,6 mm 350–500
Poplastovaná falcovaná krytina tl. 06 mm 400–500
Měděná falcovaná krytina tl. 0,6 1250–1400
Měděná falcovaná krytina tl. 0,8 1700–1850

Cena pokládky falcované střechy se dle složitosti střechy pohybuje od 250 do 400 Kč/m2. Více o cenách ke stavbě střechy naleznete v článku Cena rekonstrukce střechy.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů