Lešení – HAKI, ocelové, dřevěné, hliníkové. Jaké lešení vybrat?

soutez

Lešení je pomocná konstrukce sloužící k bezpečnému pohybu ve výškách. Nejčastěji se s ním setkáváme při opravách fasád. Existuje několik druhů, které můžeme rozdělit podle nejrůznějších kritérií.

Například podle účelu na pomocné, ochranné, záchytné nebo pracovní. Podle konstrukčního uspořádání na řadové (nejběžněji používané u provádění fasád), prostorové, vysunuté, zavěšené a kozové. Podle možnosti přemístění na pojízdné a pevné a podle umístění na venkovní a vnitřní. Podle únosnosti podlah je řadíme do 6 tříd s rovnoměrným zatížením od 0,75 do 6 kN/m², přičemž lešení s únosností podlahy do 2,00 kN/m2 se klasifikuje jako lehké. 

Rozdělení lešení podle materiálu

Dřevěné lešení

Dřevěné lešení se používá zejména pro při stavbě a rekonstrukci domů, chat a chalup. I když se v minulosti používalo pro stavbu i větších staveb, dnes je dřevěné lešení nahrazeno ocelovým, které je bezpečnější. Sestává se k noh lešení, které jsou vzájemně pospojovány podélníky, příčníky a dále podélným a příčným ztužením. Zavětrování dřevěného lešení je provádí zpravidla vzepřením, kotvit jej lze však i do fasády domu.

Dřevěné lešení na stodole při opravě fasády a rekonstrukci střechy
Dřevěné lešení, které sloužilo pro rekonstrukci střechy a opravu fasády na stodole.

Ocelové lešení

Ocelové lešení se v současnosti používá při stavbách rodinných, ale i bytových domů, administrativních budov atd. Nejčastěji se používá ocelové trubkové lešení, oblíbené je však i HAKI lešení, které se využívá na menších stavbách.

Hliníkové lešení

Hliník má velkou výhodu, a tou je nízká hmotnost. Proto se používá pro výrobu hliníkového lešení, které se skládá ze čtyř koleček. Hliníkových rámů a podlážek. Hliníková lešení mají šířku cca 0,7 – 1,5 metru, délka pracovní plošiny je 2,0 metru a výška lešení může být až 12 metrů. Díky tomu tak lze lešení využívat při lokálních opravách a montážích ve velkých výškách.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jaké jsou nejběžnější druhy lešení

Trubkové lešení

U atypických a komplikovaných staveb se stále využívá tradiční trubkové lešení. Ale vzhledem k větší časové náročnosti na postavení je v dnešní době už na ústupu. Jak samotný název napovídá, je sestaveno z trubek různých délek o průměru 48,3 mm a tloušťce stěny 3 mm, délka 0,5 až 6 m. Trubkové lešení se zakládá na takzvané nánožky, postavené na fošnové prahy a spojuje upínacími nebo nastavovacími spojkami za pomocí klíče.

Prostorová tuhost lešení je zajištěna vodorovnými trubkami, tzv. příčníky a podélníky. Na podlahu trubkového lešení se nejčastěji používají dřevěné podlážky nebo prkna. Vychýlení lešení od stěny se zabrání kotvením, které může být při výšce do 4,2 m nahrazeno vzepřením.

Stavba domu - trubkové lešení pro zateplení fasády domu.
Klasické trubkové lešení, které se používá zejména při zateplení fasády domu.
Trubkové lešení - zateplení fasády domu
Prostorová tuhost lešení je zajištěna vodorovnými trubkami, tzv. příčníky a podélníky.

Rámové lešení

Nejvíce používaným druhem je v současnosti systémové rámové lešení. Jsou vhodné na opravy fasád i k menším stavebním úpravám. Rámová lešení mají jednoduchou montáž a minimum dílů, které mohou být tyčové, plošné nebo prostorové. Sestavení rámového lešení je oproti trubkovému lešení několikrát rychlejší, a přitom zajišťuje vysokou bezpečnost při práci. Mezi rámová lešení patří například dílcové systémové HAKI lešení, původem ze Švédska.

K jeho montáži i demontáži HAKI lešení není potřeba žádné nářadí. Skládá se ze sloupků se závěsy délky 2 nebo 3 m, do kterých se zasouvají podélníky a příčníky. Na ně se umístí dřevěné podlážky. K založení lešení slouží výškově nastavitelné patky. Na závěr se konstrukce ztuží zavětrováním a doplní o zábradlí.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Dalším oblíbeným a často používaným je rámové lešení výrobců Layher, Peri nebo SBG Kovona. Vynikají jednoduchou a rychlou montáží a tuhostí konstrukce. Lešení je vyrobeno většinou z žárově zinkované oceli a hliníkových slitin. Při výstavbě se stavěcí rámy nasunou na patky sloužící k rektifikaci, osadí se podlahy s okopovou zarážkou a ztuží se zábradlím a diagonálním ztužením.

Kromě uvedených dílů mají všechny systémy lešení ještě další pomocné prvky. Mezi ně patří žebříky, konzoly k vysunutí lešení, příhradové nosníky pro překlenutí větších rozpětí a také ochranné prvky – zábradlí, stříšky, sítě nebo plachty.

Kotvení lešení

Lešení je nutné kotvením zajistit před překlopením. Lešení musí být prostorově tuhý celek bez možnosti vybočení nebo posunu. Kotvení se provádí do zdiva pomocí lešenářských šroubů a hmoždinek. Kotvení krajních sloupků se provádí maximálně po 4 metrech výšky. Po demontáži lešení zůstávají ve zdi otvory po kotvách, které je potřeba zapravit, a to nejen z estetického hlediska, ale také z praktických důvodů, kvůli pronikání vlhkosti. Kromě klasického zednického proštukování lze použít i plastové krytky.

Postup stavby lešení

 • Všechny prvky musí být před montáží prohlédnuty a poškozené nebo zkorodované díly vyřazeny.
 • Základním prvkem lešení jsou stojky (u tyčových systémů) nebo rámy (plošné nebo prostorové).
 • K založení lešení se používají nánožky nebo nastavitelné patky, umožňující zároveň rektifikaci. Kladou se na upravený terén a podkládají se fošnami nebo prkny.  Patky se nahrubo výškově nastaví.
 • U trubkového lešení se na zemi sestaví z trubek a příčníků první rámy. Sestavené trubkové nebo hotové rámy systémového lešení se nasadí na nánožky nebo patky a spojí se úhlopříčně ztužidly.
 • Nasadí se podlahové dílce a lešení se vyrovná přesně do svislé i vodorovné roviny. Takto se postupně smontuje celá přízemní část a postupuje se do dalšího patra. Současně se lešení kotví do objektu.

Stavíte lešení? Zde máte tipy na další čtení:

Rekonstrukce střechy – jak je to se stavebním povolením? Je pro rekonstrukci střechy potřeba stavební povolení, nebo postačí ohlášení stavby?

Zateplení fasády – návod na zateplení fasády polystyrenem v 5 krocích

Předpisy pro lešení

Konstrukce lešení musí především odpovídat bezpečnostním předpisům a normám. Jeho výstavbu mohou provádět pouze odborně proškolení pracovníci. Lešení je možné stavět pouze na takovém terénu, jehož únosnost odpovídá zatížení od vlastního lešení včetně provozu na něm. Musí být opatřeno zábradlím ve výšce 1,1m, při výšce do 2 m jednotrubkovým a při větších výškách dvoutrubkovým, případně ochrannou sítí.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Žebříky musí minimálně 1,1 m přesahovat lešení a otvory pro ně určené. Jejich spodní část je potřeba zajistit proti uklouznutí. U systémových lešení jsou otvory opatřeny sklápěcími kryty.

Patra lešení musí mít průchozí výšku 1800 mm, a pokud slouží i jako průchod pro chodce, například na chodníku, je předepsaná světlá výška 2 100 mm.

Šířka podlahy musí být minimálně 600 mm u lehkých lešení a 800 mm u těžkých. Mezera mezi okrajem lešení a stěnou nesmí přesahovat 250 mm.

U každého lešení je potřeba na závěr provést uzemnění.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů