Oprava těsnění kolem vany

Pokud máte problém se zatékáním vody za vanu či se silikonem, na kterém se drží plísně, je na čase starý silikon odstranit a těsnění kolem vany nahradit za nové. Plíseň v koupelně nemá co dělat, stejně tak není dobré, když voda zatéká za vanu, odkud se velmi těžce odpařuje a může tak způsobit degradaci materiálu.

Vany jsou zpravidla umístěny u stěny. Aby za vanu nezatékalo, použije se sanitární silikonový tmel, kterým se spára mezi vanou a stěnou zatmelí. Silikonový tmel je odolný vodě, plísním i UV záření, je také trvale pružný ale za nějaký čas může místy popraskat a neplní již zcela svoji funkci. I když je silikonový tmel odolný proti plísním, může se stát, že na tmelu (v místech, kde se například dlouho drží voda) mohou plísně rozmnožit. Ať už původní sanitární silikon netěsní či jsou na něm plísně, je třeba jej odstranit.

Jak odstranit silikon?

Odstranění silikonu není zcela jednoduché, avšak s použitím správného nářadí a přípravků je to hračka. Nejprve se pokuste odstranit původní silikon, který nedrží. Občas se může stát, že se silikon sám odchlípne a lze jej velmi snadno odtrhnout. Tam, kde silikon drží pevně, je potřeba použít nůž nebo ostrou špachtli, kterou opatrně silikon nahrubo oškrábete. Pozor však, abyste nepoškrábali povrch vany či obkladu. Profesionálové používají speciální vyřezávač tmelu s profilovanou hlavou a ostrým břitem umožňující vyřezání silikonového tmelu z rohu obkladu. Tímto způsob odstraňte co nejvíce starého silikonového těsnění.

Jakmile odstraníte silikon kolem vany touto mechanickou cestou, na řadě je odstranění silikonu chemickou cestou. Existuje tzv. odstraňovač silikonu. Odstraňovač silikonu je čirý gel, který se nanese na starý silikon, nechá se působit 10 – 15 minut a následně se seškrábne plastovou stěrkou a povrch se hadříkem utře do sucha.

Sanitární silikon na těsnění kolem vany

Pokud máte veškerý silikon odstraněný, můžete aplikovat nový sanitární silikon. Ten je dodáván v několika barevných provedeních (čirý, hnědý, šedý, bílý, béžový). Sanitární silikon můžete zakoupit buď v kartuších do aplikační pistole, nebo v tlakových kartuších s integrovaným dávkovačem. V tom případě nepotřebujete aplikační pistol a silikonový tmel se z kartuše vytlačí po zmáčknutí uzávěru.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Nové těsnění kolem vany se provede sanitárním silikonem na suchý, očištěný a odmaštěný podklad. Optimální teplota pro aplikaci sanitárního tmelu je +5 – 35 °C.

Během tmelení spáry kolem vany se může stát, že těsnění provedete špatně či vám někde tmel ukápne. Dokud není tmel vytvrzený, lze jej odstranit acetonem či lakovým benzínem. Jakmile je silikon vytvrzený, platí postup odstranění silikonu popsaný výše.

Silikon aplikujte do spáry v potřebném množství a uhlaďte jej buď aplikačním klínem, nebo prstem namočeným v mýdlové vodě. Pro vyhlazení tmelu kolem vany lze využít také vyhlazovač povrchu tmelu.

Vanová lišta

Jinou variantou, jak provést těsnění kolem vany, je použití vanové lišty. Jedná se o PVC lištu trojúhelníkového tvaru o rozměrech cca 20 x 20 mm. Vanová lišta je na krajích opatřena těsnicí gumou, která přiléhá na stěnu a na okraj vany. Vanová lišta je samolepicí, není tedy třeba používat žádný sanitární silikonový tmel. Ze samolepicí pásky se odstraní ochranná páska a vanová lišta se přilepí na povrch vany tak, aby byla co nejvíce přiražena ke stěně.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Gumové těsnění dokonale kopíruje povrch, může se ovšem stát, že mezi těsněním a spárou obkladu vznikne malá mezírka. Proto někteří odborníci doporučují na zadní stanu těsnění aplikovat sanitární silikon, čímž se zvýší těsnost celé lišty. Nevýhodou tohoto provedení je obtížnější demontáž vanové lišty.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů