Optimální velikost garáže – jaké jsou optimální rozměry garáže?

nacenění

Stavíte dům s garáží pro auto či plánujete vedle domu přistavět garáž? Potřebujete „ubytovat“ plechového mazlíčka a nevíte, jaká je optimální velikost garáže? Jaké rozměry by měla mít garáž, aby bylo její využívání komfortní? Od čeho se odvíjí rozměry garáže?

Velikost garáže se odvíjí od jejího využití. Na začátku plánování je potřeba si rozmyslet, zda bude garáž pouze pro jedno či dvě auta a zda v garáži nebudete parkovat například i motorku či čtyřkolku. Je třeba také myslet na uskladnění sportovního vybavení, jako jsou kola a lyže a v neposlední řadě také na uskladnění příslušenství k autu, jako jsou střešní nosiče, držáky, zimní/letní kola, přívěs za auto apod.

Rozměry garáže – šířka

Minimální rozměry garáže vychází z normy ČSN 73 6058 – Jednotlivé, řadové a hromadné garáže, která určuje minimální rozměry garáže v závislosti na velikosti parkovaného auta. Na každé straně auta by totiž měl být dostatek místa. Před autem by mělo být alespoň 20 cm, za autem alespoň 80 cm, na pravé straně auta alespoň 20 cm a na levé straně auta (u řidiče) alespoň 60 cm volného místa.

Je tedy otázkou, jak velké auto máte. Zda máte třídveřové auto, nebo rodinného kombíka. Pro určení optimálních rozměrů garáže budeme uvažovat s jedním z nejpopulárnějších aut u nás – Škoda Octavia. Šířka Škody Octavie je 1,9 m a délka 4,5 m. Šířka garáže by tedy dle normy měla být cca 2,7 m.

Jenže při této šířce se při zaparkovaném autě na pravé straně nedá vystoupit/nastoupit a na levé straně (u řidiče) lze dveře auta otevřít pouze do první úrovně. Aby bylo možné dveře otevřít dokořán, je třeba mít po stranách auta alespoň 90 cm + 10 cm jako rezervu. Pokud chcete auto zaparkovat do garáže a dveře otevřít dokořán na obou stranách, budete potřebovat garáž o šířce alespoň 3,9 m.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Délka garáže

Minimální délka garáže pro Škodu Octavii dle normy je 5,5 m. Doporučená délka garáže je však 6 – 6,5 m, aby bylo možné z kufru auto bez komplikací vyložit i rozměrnější náklad.

Čtěte dále: Stavíte garáž a nevíte, jaká podlaha do garáže je ta pravá? Poradíme vám.

Optimální výška garáže

Minimální výška garáže je dle zmíněné normy minimálně 2,1 m, ale zároveň by měla být minimálně o 0,2 m vyšší, než je výška auta. Výška Škody Octavie je cca 1,5 m, tato podmínka bude při výšce 2,1 splněna. Pokud ale u auta otevřete kufr, výška nebude zcela dostačovat, zvlášť u velmi oblíbených vozů SUV, které jsou o 10 – 20 cm vyšší než sedany a hatchbacky. Optimální výška garáže z hlediska funkčnosti a uživatelnosti je tedy spíše 2,3 m.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min