Podlaha do garáže – jakou zvolit a jak ji udělat svépomocí? | stavimbydlim.cz
leaderboard

Podlaha do garáže – jakou zvolit a jak ji udělat svépomocí?

Fotovoltaika - úspory
Fotovoltaika - úspory

Z čeho udělat podlahu v garáži? Jaké parametry by měla podlaha do garáže mít? Je potřeba podlahu v garáži zateplit? Na to se podíváme v tomto článku.

Podlaha do garáže by měla plnit základní požadavky, jako je odolnost, dlouhá životnost, únosnost, funkčnost a minimální nároky na údržbu. Pro použití do garáže se hodí zejména epoxidové a polyuretanové nátěry, dále zámková či keramická dlažba. Jedná se o nejrozšířenější podlahové krytiny vhodné pro podlahy do garáží.

Zámková dlažba do garáže

Zámková betonová dlažba se hodí nejen na příjezdové cesty a chodníky, ale i na průjezdy do dvorů, které v mnoha případech slouží jako garážová stání. Zámková dlažba se hodí i do ocelových, dřevěných a montovaných garáží, které jsou založeny na betonových patkách či zemních vrutech a není tak pod garáží vybetonovaná základová deska. Zámková dlažba určená pro pojezd má tloušťku 8 cm a klade se do štěrkového lože. Vyskládá se volně, je rozebíratelná (což oceníte v případě oprav a rekonstrukcí) a navíc pokládka zámkové dlažby není nijak náročná.

Ceník podlahářských prací 2022. Spočítejte si cenu nové podlahy.

Pokud má garáž rovnou betonovou roznášecí vrstvu, lze tuto betonovou desku natřít nátěry, které zamezují vsakování vody do betonové desky a případnému vzlínání vody do obvodových stěn a vnitřních příček. Během zimy, ale i deště, do garáže vnášíte vlhkost, která skončí na zemi a zpravidla nemá kam odtéct. Voda může zůstat na podlaze garáže a samovolně se postupem času odpařit, nesmí se však vsakovat do konstrukcí, kde by mohla způsobit problémy. Proto je nutné betonovou desku opatřit povrchovou úpravou, která je mechanicky a chemicky odolná a vytváří bariéru pro vsakování vody. Takovou ochranu nabízí například epoxidové podlahy či různé nátěry na beton.


Podlahy - nezávazná poptávka

Neztrácejte čas s hledáním firmy. Nabídky od firem ve Vašem okolí seženete zde.

Podlahy - IN
S čím potřebujete pomoci?

Epoxidové podlahy do garáže

Epoxidové podlahy jsou velmi rozšířené a oblíbené pro jejich vzhled a vlastnosti. Při aplikaci epoxidové pryskyřice na podlahu v garáži je nejprve nutné vyrovnat povrch, aby byl co možná nejrovnější. K tomu se použije samonivelační stěrka, která se aplikuje v celé ploše podlahy, která byla předem napenetrována (kontaktní můstek). Pokud je betonová deska na podlaze v garáži stará a objevují se v ní trhliny, je třeba tyto trhliny nejprve opravit (návod na opravu trhlin v betonové podlaze).

Betonová podlaha vyrovnaná samonivelační stěrkou se opět nepenetruje a po zaschnutí penetrace lze na takto připravený podklad rozlít smíchanou směs epoxidové pryskyřice. Pryskyřice se následně rovnoměrně rozetře po celé ploše podlahy. Výhodou epoxidových podlah je jednolitý vzhled v celé ploše a možnost vybírat z palety barev. Nevýhodou epoxidové podlahy je náročnost aplikace, náchylnost na chemikálie a provozní kapaliny a vyšší kluzkost povrchu. Cena epoxidové podlahy je cca 70 – 150,-Kč/m2.

Související články:

realizace-podlahy_pokládka dlažby
realizace-podlahy_pokládka dlažby

Epoxidové podlahy – aplikace, použití, cena

Polyuretanové nátěry na betonové podlahy v garáži

Polyuretanové nátěry na podlahy jsou odolné proti mechanickému poškození a jsou protiskluzné. PU nátěr na betonové podlaze vytvoří trvale pružný povrch, který je neprosákavý, lehce udržovatelný a omyvatelný.

Polyuretanový nátěr na beton se nanáší na suchý, rovný a čistý podklad. Rovného podkladu lze docílit broušením betonové podlahy či aplikováním samonivelační stěrky. Nátěr se na podlahu nanáší do kříže pomocí válečku. Nepřístupná místa lze natřít pomocí štětce. Polyuretanový nátěr lze aplikovat i na stěnu do výšky několika centimetrů a vytvořit tak sokl, který bude před vodou a jinými provozními kapalinami chránit obvodové zdivo garáže. Cena nátěru na betonovou podlahu se pohybuje od 80 – 250,-Kč/m2.

Keramická dlažba do garáže

Na podlahu do garáže lze položit také keramickou dlažbu. Aplikace dlažby vyžaduje vyrovnání podkladu, samotná pokládka keramické dlažby není zcela jednoduchá a je zdlouhavá. Cena za m2 keramické dlažby není sice natolik vysoká, nicméně v mnoha případech je použití keramické dlažby v garáži zbytečné. V garáži by měla být použita protiskluzná dlažba, ve spárách dlažby by se navíc držely nečistoty. Keramickou dlažbu do garáže lze pořídit již od 200,-Kč/m2.

Sežeňte obkladače ve svém okolí do 24 hodin vyplněním nezávazné poptávky.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Kamínková podlaha do garáže

Kamínková podlaha do garáže je moderní podlahová krytina, která našla své využití nejen na chodnících, terasách a balkónech, ale i v technických místnostech a garážích. Kamínková podlaha je směs malých různě barevných kamínků, které jsou k sobě pojeny pryskyřičnou směsí. Povrch kamínkové podlahy je protiskluzný, mrazuvzdorný, celistvý v celé ploše, mechanicky odolný, odolný vůči solím a chemikáliím a má dlouhou životnost. Základní provedení je vodopropustné, ačkoli použitím vhodné podkladní nátěrové hydroizolační vrstvy se průsaku vody do podkladních vrstev zamezí. Cena kamínkové podlahy do garáže určené pro pojezd je cca 600,-Kč/m2.

Ceník podlahářských prací 2022. Spočítejte si cenu nové podlahy.

Tepelná izolace podlahy v garáži – ano či ne?

O tom, zda je v podlaze garáže potřeba tepelná izolace rozhoduje to, zda bude garáž nevytápěná či vytápěná, resp. temperovaná. Vytápění garáže má své výhody i nevýhody, nicméně tepelná izolace je v případě nevytápěné garáže zcela zbytečná. Pokud by garáž byla vytápěna, tloušťka tepelné izolace by byla 50 – 100 mm v závislosti na návrhové teplotě, na kterou by se garáž měla vytápět.

Hledáte firmu?

Pro zateplení podlahy v garáži lze použít například expandovaný polystyren EPS 150 S. Jedná se o polystyren určený přímo pro zabudování do podlahy s vyšším zatížením.

Standardní skladba podlahy do garáže

Typická skladba podlahy do garáže je tvořena železobetonovou základovou deskou, na kterou se nataví asfaltové pásy, či přidělá PE hydroizolační fólie. Na hydroizolaci se položí geotextilie, která chrání hydroizolaci před poškozením. Na geotextilii se položí polystyren (pokud má být podlaha tepelně izolovaná) a betonová mazanina tl. 80 – 100 mm vyztužená KARI sítí 100 x 100 nebo 150 x 150 mm o průměru 6 mm. Tloušťka betonové mazaniny může být i vyšší, záleží na zatížení mazaniny.

Na mazanině lze zhotovit finální povrchovou úpravu z keramické dlažby, epoxidovou či kamínkovou podlahu, nebo polyuretanový nátěr.

Realizace podlahy – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je zdarma.
  • Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.
Podlahy
S čím potřebujete pomoci?

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
blank
blank
Exit Popup - Ceník - podlahy