Epoxidové podlahy – aplikace, použití, cena

Rekonstruujete dům či garáž a nevíte, jakou podlahu si vybrat? Na trhu je jich tolik, že Vám z toho jde hlava kolem? V obchodě na Vás trčí z každého regálu jiná varianta a Vy se v tom začínáte ztrácet? Vyzkoušejte epoxidovou podlahu.

Tyto podlahy se vyznačují tím, že jsou tvořeny celistvým povrchem beze spár a tudíž jsou také velice snadné na údržbu. Dalším znakem je také přijatelná tloušťka, kvalitní povrch a chemické vlastnosti.

Kam se hodí epoxidové podlahy?

Materiál epoxidových podlah je stoprocentně vodotěsný, plně odolný hygienickým prostředkům a je zcela zdravotně nezávadný.

Tenhle typ podlah je vhodný hlavně do takových prostor, které jsou zatěžovány, jak chemicky, tak mechanicky – jako například výrobní plochy, sklady, garáže, laboratoře či dílny a podobně. Jednou z výhod je také její rychlé vytvrzení, takže pokud děláte epoxidovou podlahu, je možno ji brzy po samotné aplikace zatížit. Navíc se vyrábí v mnoha barevných provedeních.

Povrch epoxidových podlah je dle úpravy:

  • protiskluzový
  • hladký
  • matný
  • lesklý

Dále se epoxidové podlahy dělí na dva základní typy:

  • Lité epoxidové podlahy

Jejich název je odvozen právě od způsobu aplikace podlahy a její schopnosti se jednoduše vyrovnat do roviny a vytvořit tak krásně hladký povrch.

  • Stěrkové epoxidové podlahy

Tyhle podlahy jsou na rozdíl od litých podlah vrstvené, tudíž jsou o něco dražší, nicméně, jejich výhody Vám určitě cenu vykompenzují.

Výhod epoxidových podlah  je opravdu spousta – a to například:

  • dají se pořídit v široké škále barev
  • vyznačují se dlouhou životností
  • jsou silně otěruvzdorné
  • odolné proti vlhkosti
  • nežádoucí bakterie či plísně na nich nemají šanci
  • jejich údržba je velice snadná
  • vyrábí se i v zajímavých designech
  • na dotek jsou velice příjemné
  • jedná se o celistvou plochu beze spár

Nevýhodou je pouze jejich vyšší pořizovací cena do malých prostor – ale při srovnání s výhodami už nevypadá zas tak draze, co myslíte? Jejich cena se pohybuje v rozmezí 800,- – 2.500,-/m2, nicméně cena se odvíjí od velikosti pokládaného prostoru. I zde platí nepřímá úměra – čím je prostor větší, tím menší je pořizovací cena za m2.

Jak epoxidovou podlahu správně položit krok za krokem?

  1. Podklad

Je nutno mít kvalitní podkladovou vrstvu, která je uhlazená do rovna, nedrolí se, je dostatečně pevná a je správně odizolovaná. Zároveň musí být povrch důkladně omyt od nečistot, mastnot, prachu a jiných částic. Dále z něj musíte odstranit „skořepinu“ – což je cementový kal, který odstraníte přebroušením.

Pokud budete zalévat čerstvým betonem, je nutné, aby byla vrstva dostatečně vyzrálá a suchá. U starých betonových podlah je potřeba opravit větší trhliny v betonové desce.

  1. Penetrace

Nesmíme opomenout jak základní penetrační nátěr, tak obvodovou izolaci z PE pěny, kterou musíme umístit po celém obvodu.

  1. Nivelační vrstva

Tuhle vrstvu z nivelačního materiálu musíme nanést po zavadnutí penetrace. Po jejím zatvrdnutí je třeba ji přebrousit úplně do hladka. Návod na provedení samonivelační stěrky.

  1. Další penetrace

Opakování penetrace je nutné pro odstranění již zmíněné skořepiny, což je sedimentová vrstva. Tuhle penetraci již provádíme epoxidovou pryskyřičnou bází.

  1. Úprava okrajů

Tenhle krok již nevyžaduje tolik práce, okraje nanesené plochy stačí jen ukončit lištou či vhodným těsněním. Pokud těsnění v podlaze nezůstalo po betonování podlahy, je možné těsnění udělat z PE pásky tl. cca 5 – 10 mm.

  1. Příprava směsi

Musíme připravit správnou pryskyřičnou směs. Směs upravíme elektrickým míchačem do homogenní hmoty a následně ji opatrně odléváme v přiměřeném množství na již připravený podklad. Následně důkladně rozetřeme ozubenou stěrkou a tento proces opakujeme, dokud všechnu umíchanou směs nespotřebujeme.

  1. Odvzdušnění

Jedná se o velice důležitý krok, na který nesmíme při samotné pokládce zapomenout. Odvzdušnění provedeme odvzdušňovacím válcem, který je schopen odstranit veškeré vzduchové bubliny, které se nám vytvořily při předchozím mícháním pryskyřice.

  1. Dekorace

Pokud chcete přidávat různé dekorativní prvky, jako například dekorativní lupínky, teď nastal jejich čas. Je možno je nasypat přímo na povrch čerstvé pryskyřice.

  1. Konečná ochrana

Je doporučeno celou podlahu „zafixovat“ ochranným uzavíracím nátěrem, který naneseme po celém povrchu.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Sežeňte si řemeslníka na zhotovení epoxidové podlahy do 24 hodin. Připravili jsme pro vás poptávkový formulář pro zaslání nezávazné poptávky.

Jak se epoxidová podlaha čistí?

Tenhle typ podlahy můžete čistit klasicky jako všechny ostatní typy podlah – stačí ji zamést či vysát a otřít vlhkým hadrem s jakýmkoli přípravkem. Jelikož je podlaha beze spár a pórů, nehrozí, že by se na ní vytvářely nějaké plísně či jiné problémy spojené s použitím chemickými prostředky.

Rozdíl mezi epoxidovou a polyuretanovou podlahou

Hlavní rozdíl mezi těmito podlahami je ten, že epoxidové podlahy jsou spíše průmyslovými a polyuretanové se hodí více do domácností, protože jsou pružné, měkké a díky tomu jsou odolnější proti poškrábání. Polyuretanové podlahy navíc tlumí hluk, který vzniká při chůzi.

Pokud jste tedy měli nějakou obavu z epoxidových podlah, věřím, že teď už je určitě nemáte a můžete se směle pustit do nákupu a následného aplikování podlahy.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů