Home Dřevostavby Ošetřování dřevěných oken se nesmí podcenit

Ošetřování dřevěných oken se nesmí podcenit

0

Jak jistě většina z vás ví, dřevěná okna jsou považována za ekologická a proto většina lidí i přes vyšší cenu a nutnost ošetřování a natírání oken volí právě tuto variantu. Dřevěná okna jsou na pohled velmi atraktivní, přírodní vzhled dřeva je nezaměnitelný a nenahraditelný. Jak se tedy k takovým oknům máme chovat, aby nám vydržela co nejdéle?

Voskování dřevěných oken
Voskování dřevěných oken (zdroj: pro-rezbare.cz)

Na okna během celého roku působí řada nepříznivých povětrnostních vlivů. Ať už je to slunce, teplota, vítr, déšt nebo kroupy, okna jsou namáhána a je potřeba se o ně řádným způsobem postarat. Optimálně 2x do roka, nejlépe na jaře a na podzim, je vhodné rám okna umýt mýdlovým roztokem, očistit speciálním přípravkem a na takto očištěné části nanést konzervační prostředek – balzám na vosk na dřevěná okna. Tato vrstička ochranného prostředku chrání před UV zářením a dalšími povětrnostními vlivy.

Jak odstranit praskliny v laku dřevěného okna?

Po určité době se však i skrze dobré ošetřování oken mohou objevit malé drobné prasklinky v laku v ploše, případně ve spárách okna. Pokud se již teď děsíte pracného opalování barvy a broušení rámu oken, tak nemusíte. Původní poškozený lak stačí přetřít novým, stejným lakem. Jednotlivé vrtsvy laku se spojí a opět poskytují maximální ochranu dřeva. Lak je velmi hustý a dají se s ním překrýt trhliny a praskliny menších rozměrů.

V případě rozsáhlejšího poškození laku je potřeba lak obnovit úplně od základu. Takové situace nastanou tehdy, pokud péči o okno zanedbáte po delší dobu. Potom je nutné lak kompletně odstranit a nanést nový. Taková práce je však časově a manuálně náročnější, a v mnoha případech se ji vyplatí přenechat odborníkům.

Kování oken je potřeba čas od času promazat
Kování oken je potřeba čas od času promazat (zdroj: eurooknattk.cz)

Péči vyžaduje i těsnění a kování okna

Zapomínat se taktéž nesmí na ostatní části okna jako je kování a funkční celoobvodové těsnění. U těsnění stačí pouze zkontrolovat, zda není vypadené z drážky a případně jej ihned vrátit zpět. U kování stačí kování promazat, a pokud jste zruční a víte jak na to, můžete si jej v případě potřeby i seřídit.