O peletkových kotlích se hodně mluví v souvislosti s dotačními tituly, například Nová zelená úsporám, nebo stále ještě (v některých krajích) probíhající Kotlíkové dotace. V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody?
Předně jde o naprosto ekologické palivo, ať již dřevěné peletky z pilin, případně s podílem kůry, nebo rostlinné peletky ze zbytků zemědělské produkce, například ze slámy, řepky, sena, kukuřice či obilných odpadů. Nevýhodou je v případě dřevěných pelet, v porovnání s uhlím, vyšší cena. Ta je také vyvážena maximální automatizací obsluhy kotle, v případě umístění zásobníku pelet v dosahu kotelny si kotel může brát pelety přímo ze zásobníku šnekovým dopravníkem, takže není nutné doplňovat palivo ručně ani do násypky. V případě větší vzdálenosti existují pneumatická řešení dopravy pelet, která jsou ale samozřejmě finančně náročnější. Současně pelety produkují minimum popela (i jen 1,5% původního objemu).
Pokud jde o cenu pelet, je zajímavým fenoménem rozdíl mezi cenou v zimě a v létě, neboť produkce probíhá po celý rok, nejnižší ceny jsou tedy po zimě, v květnu či červnu a s příchodem podzimu se tržní cena pomalu zvyšuje. Je tedy dobré mít skladovací kapacitu na celý rok a objednat tak zavčasu za „letní ceny“. V případě zásobníku je možné objednat závoz cisternou, která peletky doslova nafouká do zásobníku až do vzdálenosti 30 m. Alternativou jsou tzv. big bagy, což jsou velké vaky o hmotnosti 1000-1100kg, uzpůsobené pro přepravu a skladování s půdorysným rozměrem pod metr čtvereční. Poslední, povětšinou nejdražší variantou jsou pytlované pelety po 15kg naskládané na běžné EUR paletě.
Do budoucna lze spolu s tlakem na ekologizaci veškerých budov čekat stále častější nasazení peletkových kotlů, především na úkor uhelných, které budou postupně nahrazovány plynovými nebo, v případě budov s nižší tepelnou ztrátou, tepelnými čerpadly.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.