Čím se vyznačují peletkové kotle? | stavimbydlim.cz
Home Technologie Kotle, krby, kamna Čím se vyznačují peletkové kotle?

Čím se vyznačují peletkové kotle?

0

O peletkových kotlích se hodně mluví v souvislosti s dotačními tituly, například Nová zelená úsporám, nebo stále ještě (v některých krajích) probíhající Kotlíkové dotace. V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody?

Předně jde o naprosto ekologické palivo, ať již dřevěné peletky z pilin, případně s podílem kůry, nebo rostlinné peletky ze zbytků zemědělské produkce, například ze slámy, řepky, sena, kukuřice či obilných odpadů. Nevýhodou je v případě dřevěných pelet, v porovnání s uhlím, vyšší cena. Ta je také vyvážena maximální automatizací obsluhy kotle, v případě umístění zásobníku pelet v dosahu kotelny si kotel může brát pelety přímo ze zásobníku šnekovým dopravníkem, takže není nutné doplňovat palivo ručně ani do násypky. V případě větší vzdálenosti existují pneumatická řešení dopravy pelet, která jsou ale samozřejmě finančně náročnější. Současně pelety produkují minimum popela (i jen 1,5% původního objemu).

Peletkový kotel se zásobníkem
Naplněný zásobník vydrží několik dní (zdroj: sustaintech.co.uk)

Pokud jde o cenu pelet, je zajímavým fenoménem rozdíl mezi cenou v zimě a v létě, neboť produkce probíhá po celý rok, nejnižší ceny jsou tedy po zimě, v květnu či červnu a s příchodem podzimu se tržní cena pomalu zvyšuje. Je tedy dobré mít skladovací kapacitu na celý rok a objednat tak zavčasu za „letní ceny“. V případě zásobníku je možné objednat závoz cisternou, která peletky doslova nafouká do zásobníku až do vzdálenosti 30 m. Alternativou jsou tzv. big bagy, což jsou velké vaky o hmotnosti 1000-1100kg, uzpůsobené pro přepravu a skladování s půdorysným rozměrem pod metr čtvereční. Poslední, povětšinou nejdražší variantou jsou pytlované pelety po 15kg naskládané na běžné EUR paletě.

Do budoucna lze spolu s tlakem na ekologizaci veškerých budov čekat stále častější nasazení peletkových kotlů, především na úkor uhelných, které budou postupně nahrazovány plynovými nebo, v případě budov s nižší tepelnou ztrátou, tepelnými čerpadly.

Peletkový kotel interiérový
Peletkový kotel určený do interiéru (zdroj: mcz.it)
Peletkový kotel
Peletkový kotel (zdroj: kotle.heureka.cz)
Jak funguje peletkový kotel
Princip fungování peletkového kotle (zdroj: biom.cz)