Plynový kotel nabízí jednoduchou instalaci i obsluhu

Teplo domova bez námahy zajistí jedině plynový kotel. Pokud tedy uvažujete o rekonstrukci stávající kotelny a máte možnost napojit se na rozvod plynu, kotel na plyn je jednoznačnou volbou.

Plynový kotel má na rozdíl od kotle na tuhá paliva řadu nesporných výhod. Zatímco u kotle na tuhá paliva musíte disponovat skladem paliva, každoročně palivo doplňovat, musíte se starat o časté přikládání paliva do kotle a vynášení popela, s ničím podobným se u plynového kotle nesetkáte. Nemluvě o tom, že se při přikládání paliva a vynášení popela značně víří prach.

Stacionární, či kompaktní nástěnný kotel?

Plynové kotle se vyrábí ve dvou provedeních – stacionární a nástěnné. Velmi rozšířené nástěnné plynové kotle nevyžadují, aby byly umístěny v technické místnosti, ale díky jejich velikosti, designovému provedení a nízké hlučnosti je lze umístit do koupelny či do chodby bytu. Na rozdíl od stacionárních kotlů tedy zabírají méně prostoru.

Je nutně potřeba komín?

Pokud vyměňujete starý kotel na tuhá paliva za plynový kotel, je možné využít stávající komín pro napojení nového kotle. Pakliže se rozhodnete pro pořízení nástěnného plynového kotle, který lze umístit i do malé skříně, nemusíte budovat nový komín. Nové plynové kotle s přetlakovým hořákem mohou být „odkouřeny“ do venkovního prostředí skrze fasádu.

Modulace výkonu plynového kotle

Plynové kotle mají možnost regulace výkonu v určitém rozsahu, přitom nejnižší výkon začíná už na 4,0 kW. Díky možnosti regulace výkonu plynového kotle je možné jej provozovat kontinuálně bez častého vypínání a zapínání, které snižuje životnost kotle. Otopné soustavy s kotlem s možností regulace výkonu nemusí být doplněny ani o akumulační nádrže, které jsou instalovány zejména v kombinaci s kotlem na tuhá paliva, u kterého není natolik pružná regulace výkonu kotle. V případě přebytku tepla je potřeba teplo ukládat do akumulační nádrže a využít jej v době jeho nedostatku.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Ohřev teplé vody

Ohřev vody se často řeší elektrickým zásobníkovým ohřívačem, tzv. bojlerem, nebo průtokovým plynovým ohřívačem. Tzv. kombinované plynové kotle jsou schopny zajistit i dodávku teplé vody. Toto řešení nabízí také kotle Junkers, které mohou být osazeny vestavným zásobníkem teplé vody o objemu až 100 litrů, případně mohou být napojeny na samostatný zásobník teplé vody o větším objemu. Mohlo by se zdát, že se jedná o nedostačující množství teplé vody, pokud mluvíme o přípravě teplé vody pro čtyřčlennou rodinu, pro kterou je ideální zpravidla 120 – 160 litrový zásobník. Nicméně zásobník plynového kombinovaného kotle je ohřátý během cca 10 – 15 minut, zatímco standardní bojler s příkonem 2,0 kW se nahřívá cca 1,5 -2 hodiny.

Kondenzační kotel ušetří peníze

Konvenční plynové kotle mají standardně účinnost spalování v rozmezí 92 -96 %. Oproti tomu kondenzační kotle mají účinnost až 109 %. Rozdílu v účinnosti je docíleno využíváním latentního tepla, které se uvolní kondenzací vodních par obsažených ve spalinách. Kondenzační kotle jsou tedy schopny ze stejného množství plynu, a tedy za stejnou cenu, vyrobit více tepla než kotle konvenční.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů