Podřezání domu – sanace vlhkého zdiva

Podřezání zdiva domu patří mezi tradiční přímé způsoby sanace zdiva. Díky provedení dodatečné izolace zdiva za pomocí strojního podřezání patří mezi nejúčinnější způsoby sanace vlhkého zdiva. Následně se do prořezané spáry vloží vhodný izolační materiál, který je možné napojit na izolaci podlah za pomoci propojovacího pásku.

Podle materiálu, ze kterého je zdivo vyrobené, se zvolí metoda podřezání. Podřezání domu se může realizovat řetězovou pilou, diamantovým lanem, narážením nerezových plechů nebo ručním „podsekáním“ domu, tedy ručně vytvořené spáry pro vložení hydroizolace.

Metody podřezání domu

1.  Ruční vybourání svépomocí neboli podsekání domu

Nejdříve se vybourá několik řad cihel nad plánovanou úrovní hydroizolace, a to v šířce 1 metr. Následně se uloží pás hydroizolace a vzniklá mezera se opět zazdí. Takto se postupuje metr po metru. Metoda nevyžaduje žádnou speciální techniku, zvládnete ji svépomocí. Musíte však počítat s tím, že je to metoda velmi pracná a náročná.

V tomto případě se cena podřezání domu odvíjí podle použité hydroizolace a využití placené či neplacené posily, případně realizace svépomocí.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce-IN
Co vše bude součástí rekonstrukce?

Detail nezávazné poptávky

Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

2.  Narážení nerezových plechů

Hydroizolační vrstvu zde tvoří nerezový izolační vlnitý plech. Jednotlivé plechy se ručně nebo strojně zarážejí do ložné spáry zdiva za pomoci pneumatického kladiva, a to v celé délce tloušťky zdi. Pro lepší pronikání a zabránění rozevírání zdiva se desky mohou opatřit hroty. Plechy do sebe navazují zámky, čímž vytvářejí nepropustnou hydroizolační vrstvu.

Nerezový materiál nabízí mnoho výhod, jednou z nich je hlavně dlouhá životnost. Má však i své nevýhody, mezi které patří hlavně nepoužitelnost této metody u zdiva bez pravidelné spáry, tedy například u kamenného zdiva či betonových konstrukcí.

Cena podřezání domu – nerezové plechy zarážené do spáry zdiva

Nerezové plechy – cena 2 700 – 3 500 Kč/m² bez DPH
tloušťka zdi cena za mb (metr běžný) zdiva
zdivo 15 cm 400–600 Kč/mb
zdivo 30 cm 850 – 1 100 Kč/mb
zdivo 45 – 50 cm 1 400 – 1 800 Kč/mb
zdivo 60 cm 1 800 – 2 100 Kč/mb

3.  Podřezání domu řetězovou pilou

Původní pracnou a velmi zdlouhavou metodu podřezání domu ruční pilou (břichatkou) nahradila metoda řezání řetězovou pilou. Pro pilu je nutné vytvořit pevný a rovný podklad pro pojezd řezacího zařízení.

S pomocí řetězové pily se prořízne drážka v ložné spáře zdiva, která se následně očistí a mohou se vkládat hydroizolační desky například ze sklolaminátu nebo plastu, ale také hydroizolační asfaltové pásy či PE fólie. Tato hydroizolace se opatří klíny v rozdílných tloušťkách od 0,5 – 1 cm, podle zvolené izolace a délky řezu. Izolace by měla přesahovat 5–10 cm. Vzniklá spára se vyplňuje maltovou směsí.

Tip: Chystáte se na rekonstrukci? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Podřezání zdiva - asfaltové pásy
Podřezání domu – spára vyplněná asfaltovým pásem a plastovými klínky. Následně se spára vyplní cementovou maltou.

Velkou výhodou využití řetězové pily k podřezání zdiva domu je především rychlá realizace a dlouhá životnost hydroizolace. Nevýhodnou pak můžeme shledat nutnost vytvoření rovného podkladu a v potaz musíme vzít i větší prašnost.

Ceník podřezání domu řetězovou pilou

Řetězová pila – cena 1 550 – 2 500 Kč/m² bez DPH
tloušťka zdi cena za mb (metr běžný) zdiva
zdivo 15 cm 250–300 Kč/mb
zdivo 30 cm 500–700 Kč/mb
zdivo 45  cm 800 – 1 000 Kč/mb
zdivo 60 cm 1 100 – 1 500 Kč/mb

4.  Podřezání domu diamantovým lanem

Podřezání domu diamantovým lanem je vhodné pro jakýkoliv typ zdiva a jakoukoliv tloušťku. Díky variabilnosti je možné provádět řezy svisle i vodorovně. Za den je možné podřezat cca 7–15 metrů izolovaného zdiva.

Do stěny se v místě řezu nejdříve vyvrtají otvory pro diamantové lano, které se nasadí na kladky a navléká se na hnací kolo. Lano je tvořeno ocelovým jádrem s diamantovým prstenem. Šířka prořezávané drážky bývá přibližně 1 cm. Touto metodou lze řezat i betonové konstrukce a zdivo bez ložné spáry!

Mezi hlavní výhody podřezávání zdiva diamantovým lanem patří dlouhá životnost hydroizolace. Pro podřezávání domu lanem je zapotřebí poměrně dost prostoru a přístup z obou stran zdi, to může být v některých případech problematické a náročné.

Cena podřezání domu diamantovým lanem se odvíjí především od tvrdosti zdiva. Například tvrdé žulové zdivo bývá nejdražší. Cena se pohybuje okolo 3 000 – 4 000 za Kč/m² (bez DPH).

Ohlášení stavby nebo stavební povolení pro podřezání domu?

Obecně se setkáváme s pravidlem, že pokud stavební činnost zasahuje do statiky objektu, je třeba vyřídit stavební povolení. Jelikož se při podřezání domu zasahuje do nosných konstrukcí, je třeba počítat s vyřízením nezbytných podkladů pro získání stavebního povolení.  

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Rekonstrukce domu či bytu – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce
Co vše bude součástí rekonstrukce?
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů