Podřezání zdiva řetězovou pilou – postup, výhody a cena podřezání

Trápí vás ve vašem domě vzlínající vlhkost na stěnách domu? Bohužel, nejde o nic neobvyklého, u starých domů je vlhkost poměrně častým jevem. Základy domu jsou často bez hydroizolace či je znatelně poškozena. Vlhkost v domě lze odstranit několika sanačními metodami, jednou z nich je podřezání zdiva řetězovou pilou.

V první řadě vás jistě napadne otázka – proč se to děje?

Jednoduše proto, že původní izolace buďto zcela chybí nebo je již věkem strávená a tudíž nefunkční.

Zákonitě přichází další otázka, a to – co s tím?


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce-IN
Co vše bude součástí rekonstrukce?

Detail nezávazné poptávky

Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Máte několik možností – smířit se s danou situací a žít ve vlhku a plísni – což neprospěje vašemu zdraví, nebo dům prodat a koupit si jiný bez vlhkosti, případně dům zbourat a postavit na jeho místě nový – což pro změnu neprospěje vaší peněžence, nebo – odizolovat.

Sanací zdiva se zbavíte vlhkých zdí

Jestliže se rozhodnete pro poslední variantu, potom máte před sebou nutnost další volby a tou je výběr z několika technologických možností realizace. V úvahu přichází jednak podřezání zdiva motorovou pilou, podřezání diamantovým lanem, narážení nerezových plechů nebo různé chemické injektáže.

Podřezání zdiva řetězovou pilou

Nebudeme porovnávat vzájemné výhody a nevýhody uvedených metod, ale zaměříme se rovnou na klasické podřezání zdiva řetězovou pilou.

O jiných metodách si následně můžete přečíst například v tomto článku:

Podřezání vlhkého zdiva – podsekání zdiva, podřezání zdiva a narážení plechů

Tip: Chystáte se na rekonstrukci? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jedná se bezesporu o nejúčinnější způsob sanace vlhkého zdiva, takto provedená izolace, je-li provedená správně a odbornou firmou, je účinná na 100 %. Některé specializované firmy na ni dokonce poskytují záruku v délce až 50 let, vlastní životnost izolace je ale ještě delší, a to více než 100 let.

Původně bylo podřezávání zdiva prováděno ruční pilou, takzvanou břichatkou, což bylo samo o sobě pracné a zdlouhavé. V současné době používané motorové pily s vidiovými řetězy práci značně usnadnily a zrychlily.

Podřezání cihelného zdiva

Co se týká samotného podřezání zdiva, jde o poměrně radikální zásah do stavební konstrukce, a ne u všech typů zdiva je možné. Tato technologie se proto hodí pro zdivo převážně cihelné, případně smíšené, do tloušťky zdiva max. 130 cm. Řez se vede ideálně ve spáře mezi cihlami nebo mezi kamennou podezdívkou a cihlovým zdivem, ale ani toto není podmínkou. Některé pily zvládnou provést podřezání domu i ve smíšeném zdivu.

Podřezání zdiva řetězovou pilou
Metoda podřezání zdiva řetězovou pilou se hodí zejména pro podřezání cihelného zdiva. Řez se vede ložnou spárou zdiva.

Podřezání zdiva řetězovou pilou – postup

Před vlastním podřezáním je nutné odstranit omítky na obou stranách zdiva a řez vést pod úrovní budoucích vnitřních podlah, z důvodu navazujících izolací podlah tak, aby bylo zajištěno komplexní odizolování domu.

Zdivo se z důvodu statiky podřezává postupně v maximální délce jednoho metru, do vzniklé spáry se následně vloží hydroizolační fólie, obvykle na bázi polyetylénu nebo sklolaminátu. Proříznutá spára se dále klínuje speciálními plastovými klínky, které ve spáře již zůstávají a následně se vyplní rozpínavou maltou.

Hydroizolace pro sanaci zdiva

Používané plastové izolace úspěšně chrání nejen proti vlhkosti, ale slouží i jako zábrany proti pronikání radonu. Jejich životnost patří k nejdelším z veškerých užívaných izolací a jsou zcela odolné i proti působení různých chemických sloučenin, solí apod.

Výhody podřezání zdiva pilou

K přednostem podřezání zdiva řetězovou pilou patří v první řadě výhodná cena, rychlá realizace, dlouhá životnost použité hydroizolace a také to, že hydroizolaci lze využít i proti tlakové vodě.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Tato metoda má však i své nevýhody, zejména vysokou prašnost, náročnost na pracovní prostor v okolí podřezávaného zdiva, obzvláště jedná-li se o suterénní a sklepní prostory nebo zeď ve svahu.

Které zdi lze podřezat řetězovou pilou

Realizace má ale i svá omezení. Řezat lze pouze cihelné zdivo s vodorovnou průběžnou ložnou spárou, zdivo musí být soudržné a zděné na vápennou maltu s co nejnižším obsahem cementu, nelze řezat zdivo kamenné.

Podřezání zdiva – cena

Cena se pohybuje obvykle v rozmezí 2000–2500 Kč/m2 půdorysné plochy zdi, což při šířce zdi 60 cm vychází na cenu 1200–1500 Kč/metr. Samozřejmě záleží na konkrétní cenové nabídce firmy, které sanaci svého domu svěříte.

Kvalitním provedením hydroizolace zabráníte dalšímu nežádoucímu pronikání vlhkosti do zdiva, prodloužíte životnost objektu a co je nejdůležitější – získáte suchý a zdravý domov.

Rekonstrukce domu či bytu – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce
Co vše bude součástí rekonstrukce?
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů