Předsazená montáž oken

Pokud stavíte nebo rekonstruujete, jistě hledáte způsob, jak dosáhnout maximální efektivity v oblasti tepelné izolace, abyste v budoucnu nemuseli platit vysoké účty za energie. K důležitým bodům jistě patří i výběr správného okna, které dosahuje skvělých tepelně izolačních vlastností, ale dnes už i způsob osazení okna. Širokou škálu výhod přináší předsazená montáž oken, o které se dozvíte více podrobností níže. Především co je vlastně předsazená montáž oken, jaké výhody přináší a jakými způsoby může být realizována.

Co to je předsazená montáž oken

Naprosto jednoduše řečeno, předsazenou montáž oken si můžete představit jako okno zasazené v zateplení fasády místo ve zdi. Tím pádem je okno ve stejné rovině jako fasáda, a ne zapuštěné dovnitř jako to bývalo dříve.

Při předsazené montáži oken jsou okna ukotvena k nosným kompozitním L profilům, příp. je okolo otvoru pro okno zhotoven nosný kastlík, do kterého se okno osadí a ukotví. Aby bylo možné tento princip aplikovat je nutné, abyste zvolili správný materiál okna. Přesněji u standardních plastových a hliníkových oken nebudete mít s tímto typem předsazení žádný problém. U dřevěných oken a zejména pak u kastlových a dvojitých oken pak v současné době představuje předsazená montáž oken stále problém.

Dalším parametrem pro předsazenou montáž oken pak je, že fasáda s tepelnou izolací musí být kontaktní a musí mít i dostatečnou tloušťku. Předsazení oken se tak vyplatí zejména u nízkoenergetických a pasivních domů.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Předsazená montáž oken je nejčastěji využívaná v u pasivních a nízkoenergetických staveb.
Předsazená montáž oken je nejčastěji využívaná u pasivních a nízkoenergetických staveb.

Jaké jsou výhody, ale i nevýhody předsazené montáže oken

Prvním důvodem, který vás při pohledu na předsazená okna napadne, bude pravděpodobně estetičnost. Představte si dům, který bude mít tepelnou izolaci o tloušťce 25 cm s klasicky usazenými okny. Do vnitřního prostoru se dostane podstatně méně světla, a i výhled z okna bude značně omezen. Všechny tyto problémy jsou s předsazenou montáží oken vyřešeny.

Je tu však mnohem praktičtější důvod, proč se předsazená montáž oken doporučuje, a tou jsou mnohem lepší tepelně izolační vlastnosti. Díky osazení přímo v zateplení je totiž eliminován případný vznik tepelných mostů. To oceníte zejména v zimě a při ročním vyúčtování za energie. Díky předsazené montáži okna není třeba řešit zateplení zděného ostění okna, na které se nejčastěji používá polystyren v tl. 2-4 cm. Zateplení v bývá v těchto místech nedostatečné a dochází tak k vyšším energetickým ztrátám.

Předcházení rosení oken

S termoizolačními vlastnostmi konstrukčního rámu předsazeného okna úzce souvisí i eliminace problému rosení, které vzniká v případě, že je zdivo studené a okno je vystaveno zevnitř teplu a vzduchu s vyšší vlhkostí vzduchu. S nadměrným rosením oken pak souvisí i vznik zdraví ohrožujících plísní.

Velkou výhodou tohoto způsobu osazení oken je rovněž skutečnost, že nedochází k žádným stavebním úpravám v interiéru. Možná jste již také slyšeli, jak se pro osazení oken nakonec muselo sekat i několik centimetrů zdiva a jak interiér dopadl.

Jistou nevýhodou tohoto osazení je vyšší cena oproti standardnímu osazení, ale při současných rostoucích cenách energií stojí za to tento systém montáže oken zvážit.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Předsazená montáž oken - profil
Přesazené okno osazené na speciálním profilu z kompozitního materiálu, který je určen ke kombinovanému kotvení (lepení + mechanické kotvení).

Nevýhody předsazené montáže oken

Už ze samé podstaty tohoto osazení vyplývá i druhá nevýhoda a tou je nutnost opravdu širokého zateplení, bez něj, nebo pokud není realizováno v dostatečné tloušťce, se toto osazení nedá použít.

Může vás zajímat:

Jak probíhá klasická montáž okna – osazení, vyrovnání, kotvení a utěsnění okna.

Způsoby provedení montáže

Ačkoli se způsoby provedení předsazení oken stále vyvíjejí, v současné době si můžete vybrat třeba mezi kastlem vyrobeným z hranolů a OSB desek, kompozitních L profilů či speciálních zátěžových profilů s kombinovaným způsobem fixace, tedy lepením vhodným lepidlem a pojistným mechanickým kotvením pomocí ocelových kotev.

K mechanickému kotvení se používají kompozitní kotvy jako nosné, pásové kotvy, které umožňují dilataci.

V případě lepení se pro montáž používají jen pojistné kotvy, protože jednotlivé profily jsou přilepeny speciálním lepidlem s vysokou únosností. Profily pro tuto montáž jsou z velmi tvrdého speciálního polystyrenu.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů